Op het moment dat een contract getekend is, trek je de deur van de bestuurskamer achter je dicht en ga je weer lekker voetballen. Jan van Halst Is de Champions League goed voor dit Ajax omdat je van tevoren weet dat je 6 wedstrijden op topniveau speelt in plaats van in de UEFA Cup elke ronde na een thuis- en een uitwedstrijd uitgeschakeld te kunnen worden? Of gaat Ajax er een rol van betekenis spelen? Ben je het met me eens dat op het moment dat jij speelt, het ten koste gaat van een aanvaller? Ajax heeft achter jou in het centrum Chivu en Bergdolmo en dan ook nog op de flanken de twee backs. Jij bent zo'n typische karaktervoetballer. Bij Ajax lopen ook zogenoemde artiesten met een tegengesteld karakter als dat van jou. En liggen er binnen de huidige selectie nog altijd grote verschillen in de salarissfeer. Is er bij deze ploeg genoeg zelfkritiek? En wordt er wel goed en hard genoeg door iedereen getraind? Tot slot: Je contract loopt na dit seizoen nog één jaar door. Met jouw ervaringen van de laatste jaren weet jij als geen ander dat je niks kunt plannen in deze wereld. Als je dat wel kunt, hoe zien de komende jaren er dan uit voor jou? /I "Wat betreft de kwaliteit van de spelersgroep moeten we realis tisch zijn. Het is het heel anders dan in de tijd dat Ajax de Champions League won. Maar we hebben desondanks een sterke selectie. De ploeg om me heen is ook compleet veranderd ten opzichte van toen ik hier kwam. De ploeg die er nu staat is als ploeg denk ik wel beter dan drie jaar terug. Ik wil niet zeggen dat deze spelers beter of juist minder goed zijn. Alleen toen waren er echte uitschieters bij als Brian Laudrup en Jesper Grönkjasr. Die vielen bijna wekelijks op. Dit is veel meer een team. In Nederland zijn we gewoon nog altijd een topclub. Er wordt wel eens gezegd dat je als je eenmaal de strot te pakken hebt, je door moet drukken. Dat punt hebben we in Nederland bereikt. We hebben die 'strot' te pakken en moeten dus nu niet meer loslaten. Waar we in Europa staan dat weet ik niet. Dat zal dan volgend jaar moeten blijken. We moeten ons nu eerst op de nationale competitie richten. En de beker. We kunnen zelfs 'de dubbel' nog halen! Dat zou na jaren zonder prijzen wel fantastisch zijn voor Ajax, dan worden zaken waar men nu nog over struikelt opeens onbelangrijk. Dan is er weer sfeer in het stadion en is alles weer goed. Het zit zó in mijn hoofd dat we die prijzen kunnen winnen. Ik denk eigenlijk aan niets anders meer. Jan van Halst die de landstitel wintMooier kan het voor mij niet zijn, als ik straks met een prijs in mijn handen sta. "Dat is natuurlijk heel moeilijk van tevoren te zeggen. Je bent van zoveel kleine dingen afhankelijk. Maar als je het haalt, die Champions League, dan moet je jezelf als team een redelijk doel stellen. Dat doel is dan in ieder geval die eerste poulewedstrijden doorkomen. Dat mag je van een club als Ajax verwachten. Ajax mag niet zeggen: We zien wel waar het schip strandt. En ik weet als geen ander dat in de voetballerij van alles mogelijk is. Dus waarom zou je dan niet door kunnen naar de volgende ronde? Ik ben zelf al heel erg tevreden met een nationale prijs, maar Champions League spelen zie ik natuurlijk ook wel zitten! "Ja, daar heb je gelijk in. Als we tegen sterkere tegenstanders spelen is dat gewoon het beste. En dan is mijn rol ook iets anders dan als we bijvoorbeeld tegen De Graafschap spelen. Dan loop ik als links- en rechtsbuiten door te jagen. En had ik Pienaar vlakbij me spelen. We moeten er naartoe dat ik wat meer naar voren kan. Dat ligt mij ook beter, dan neem ik de rest op sleeptouw. De verde digers achter me vinden dat ook fijner. Maar laatst thuis tegen Feyenoord en uit bij NAC en PSV was het belangrijker om achter in wat meer op zeker te spelen. Daardoor zijn we wat meer afhanke lijk van een individuele actie voorin. Je ziet tegenwoordig ook niet anders. Je rolt niet meer zomaar iemand met 6-0 op. Dat is in het hedendaagse voetbal niet meer zo makkelijk. Niet in Nederland. Om internationaal helemaal nog maar te zwijgen! Het is een hele reaüstische speelwijze. Maar pak je daarmee prijzen en krijg je meer vertrouwen dan speel je weer makkelijker met wat meer risi co achterin. Het is overigens wel opvallend hoeveel kansen we krij gen, ook als we met een aanvaller minder spelen. Het is gelukkig niet zo dat we het van 'die ene kans' moeten hebben." "Je hebt in iedere ploeg verschillende karakters. Daar ontkomt niemand aan. Vroeger kon ik me daar woest om maken. Er zijn tij den geweest dat andere spelers me vast moesten houden omdat ik anders medespelers was aangevlogen. Dat vuur zit nog wel in me, maar nu ga ik daar wel iets anders mee om, ik probeer daar nu op de juiste manier wat van te zeggen. Maar je kunt ook niet zeggen of denken dat mijn karakter het enige karakter is dat goed is hoor! Spelers moeten in ieder geval wel hun best doen. Bij dit Ajax is de balans wel zo dat er veel meer spelers zijn die altijd willen winnen. Dan trek je makkelijk de rest mee, anders val je gewoon af. Je moet het nooit aan salaris of een transfersom relateren. Ik haal er in ieder geval nooit geld bij. De één moet harder werken omdat hij meer verdient? Ben je gek! Want voor een voetballer geldt dat als hij op het veld staat, hij beter wil worden. Een voetballer wil winnen. Op het moment dat een contract getekend is, trek je de deur van de bestuurskamer achter je dicht en ga je weer lekker voetballen." "Haha, dan ga ik er maar even vanuit dat ik ook volgend jaar bij de A-selectie zit en ik niet meer meemaak wat ik hier al een keer heb meegemaakt. Ik ben 34 als mijn contract is afgelopen. Zoals ik me nu voel kan ik dan nog wel een jaartje door. Misschien wel 2! Dat kan bij Ajax zijn, maar ook ergens anders. En zo niet, dan moet ik me gaan afvragen wat ik na mijn voetballen ga doen. Wat dat is weet ik niet. Zal ik trainer willen worden of neem ik liever afstand van het voetballen? Misschien wil ik wel sportverslaggever wor den. Ik heb in Twente wat voor TV Oost gedaan bij FC Twente. Dat was leuk. En je houdt als sportverslaggever contact met sporters en dat vind ik wel leuk. Verder heb ik wel wat organisatorisch in me. Misschien dat ik daar wat mee ga doen." 13

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2002 | | pagina 15