i Kleedkamer 2 Fortuna Sittard en de kwaliteit van Jong Ajax Alleen het 'lompe' werk, als het op fysiek aankomt, daar moeten ze nog veel leren Jan van Halst Je noemde het net zelf al: Kleedkamer 2. Wat zijn de consequenties voor een speler die daar naartoe verbannen wordt? Jouw directeur hier, Leo Beenhakker, heeft zich op televisie wel eens heel negatief uitgelaten over jou. Hij zei dat hij niet kon begrijpen dat er jongens zijn die dagelijks een paar honderd kilometer maken om een smak geld op te halen, in plaats van voor iets minder geld elders te gaan spelen. Dat is nogal een harde uitspraak voor iemand die je nu waarschijnlijk wekelijks de hand schudt en je vertelt dat je weer lekker hebt gespeeld. Het was om meerdere redenen een rare uitspraak, want in die tijd ketsten meerdere transfers af omdat Ajax teveel voor je vroeg. Leert Ajax van zulke situaties? Door de aankopen van achtereenvolgens Morten Olsen, Jan Wouters en Co Adriaanse moeten er ook dit jaar weer een hoop spelers weg. Zouden ze nu makkelijker spelers laten gaan? Je ging tussendoor wel een half jaar op huurbasis degradatievoetbal spelen bij Fortuna. Was je achteraf gezien niet liever gewoon blijven trainen bij het tweede van Ajax, dat tegenwoordig Jong Ajax heet? /I "Dat is nou het hele punt: Ik voel me er echt niet anders onder als ik geen broodje in het spelershome meer mag eten. Dat wil ik dan ook niet, want ik zit niet bij de ploeg. Dan ga ik er ook niet tus sendoor lopen. Ik haal net zo goed bij de Shell mijn broodje, dan kan ik ook nog eens lekker doorrijden en ben ik eerder thuis. Er worden veel problemen over dit soort zaken gemaakt. Die kun je ook zelf maken. Maar je kunt ook optimistischer of positiever naar dat soort zaken kijken. Je traint niet meer met de groep mee, je hebt opeens je parkeerplekje niet meer. Je moet zelf je trainings spullen bij de jongens van het washok halen terwijl die voor het eerste gewoon klaarliggen. En dat shirtje mag je niet aan, maar dat andere shirt weer wel. Geen probleem. Ik doe thuis zelf de was, haha. En sterker nog, waar ik toen met mijn auto stond, scheelde me ook nog eens tien meter lopen! En met de jongens met wie ik daar zat was het ook echt wel gezellig hoor. Het enige vervelende vond ik, dat je niet meer naar een wedstrijd toe kan leven. Maar al die andere 'grote' problemen waar we het net over hadden, kun je verwaarlozen. Je maakt het voor jezelf alleen maar moeilijker als je overal problemen van maakt. "Dat is allemaal uitgesproken. Het is echt een misverstand geweest, waar hij ook later zijn excuses voor heeft gemaakt. Ik ben niet snel op de kast te krijgen, maar ik ben na die uitspraak wel even voor een gesprekje bij hem langsgegaan. Hij was niet goed ingelicht over bepaalde zaken. En één zo'n opmerking schaadt mij niet hoor, mensen die mij kennen wisten hoe het was. En mij valt gelukkig niks te verwijten, ik heb netjes en goed mijn werk gedaan. Ook in die tijd. Het was wel vervelend als een transfer niet door ging. Bijvoorbeeld toen Vitesse kwam. Ik wist dat ze met Ajax aan het praten waren over mij. Maar dat duurde maar, en dat duur de maar. Dan voel je op een gegeven moment dat er iets niet goed gaat. Ging dus ook niet door. Daarna heb ik dat nog gehad met FC Groningen en Sparta. En ik zat ook bijna in Duitsland. Dat was echt een teleurstelling. Ik was al bij Borussia Mönchengladbach geweest. Had echt al geroken aan die club. En dat ging vervolgens ook niet door. "Ik hoop het wel. Maar het blijft altijd pijnlijk. Ook voor de spe lers zelf. Nu bij Twente zitten er ook weer spelers die na jarenlang voor die club te hebben gespeeld weg moeten. Hier bij Ajax inder daad ook. En spelers die veel geld hebben gekost laat je ook weer niet voor ieder bedrag vertrekken. Het is allemaal even logisch als pijnlijk." "Dat misschien niet, maar het was wel heel erg moeilijk in Sittard. Degradatievoetbal is heel zwaar. Qua voetbal was het niet best, kijk maar naar hoe het nu gaat. Al heel vroeg dit seizoen was duidelijk dat Fortuna zou degraderen. En wij hebben het vorig jaar toch weten te voorkomen. Dan weet je wat voor werk we hebben gehad om dat te bereiken. Echt met hangen en wurgen. Toen ik kwam stonden we met slechts 2 punten strak onderaan. Ik had mezelf voorgenomen dat ik nooit in mijn loopbaan zou willen degraderen. En we bleven erin, gelukkig. Maar er moest echt een knop bij mij om. Van bijvoorbeeld Aron Winter wordt nu bij Sparta ook meer verwacht, zoals van Ruud Hesp en mij bij Fortuna meer werd verwacht. Ik heb daar overigens niet eens echt goed gespeeld. Ik heb er wel keihard gewerkt, maar niet de vorm gehad die ik bijvoorbeeld nu weer heb." Het tweede van Ajax is er niet slechter op geworden. Bryan Roy traint er nu nog mee. Ole Tobiasen ook alweer een paar maanden. Jij hebt er lange tijd meegetraind met een paar andere 'afvallers' van Co Adriaanse. Dat kan geen kwaad voor die jonge jongens, die dit jaar opzien baarden in het bekertoernooi. "Nee zeker niet. Maar vergis je niet in dit tweede elftal! Daar heb ik het met Roy wel eens over gehad. Een positiespelletje gaat hier veel beter dan bij het eerste van NAC of Fortuna. Zaken als het inspelen van een bal, het vrijlopen. Daar zijn ze heel goed in. Alleen het 'lompe' werk, als het op fysiek aankomt, daar moeten ze nog veel leren. Al hebben ze door al die bekerwedstrijden tegen Utrecht, De Graafschap, Twente etc. ook wel ervaring in dat werk opgedaan. Door dat snelle positiespel kunnen ze dat ook groten deels ontlopen. Je moet wel beseffen dat die jongens uit alle delen van de wereld zijn geplukt en bij elkaar in een kleedkamer zijn gekomen onder het mom van: maak er maar wat van samen. En dat Ajacied - april 2002 9

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2002 | | pagina 11