RICHARD KNOPPER Dat is nu achteraf gepraat natuurlijk. Maar duidelijk is dat de profclubs er niet blij mee waren geweest als we drie tot vier weken weg hadden gemoeten. Ik was er in ieder geval erg graag bij geweest. Zeker omdat dat verschil tussen ons Olympisch Elftal en die Spanjaarden niet zo heel groot was, zeker de laatste wedstrijd niet. Als je onze namen op papier zet hoor je gewoon bij de eerste vier te eindi gen, maar het moet er op het veld wel uitkomen natuurlijk. Waarom Spanje wel zo ver komt en wij niet eens aan wezig zijn, dat vraag je je dan af. Je ziet aan Denemarken tijdens het EK dat zij jaren geleden wonnen dat het niet uitmaakt hoe je je kwalificeert, je kunt als je er eenmaal bent altijd een toernooi winnen." HET NEDERLANDS ELFTAL Een stapje hoger dan dit Jong Oranje waarmee Richard Knopper zo graag op de Spelen had willen zijn, is het Nederlands Elftal. Vroeger was dat een behoorlijke stap, maar sinds Louis van Gaal bondscoach is, is die stap naar de 'echte' Oranje selectie kleiner gewor den. Van Gaal riep de afgelopen maan den onder andere jongens als Van Bommel, Vennegoor of Hesselink en Bruggink op om mee te draaien bij het Nederlands Elftal. 'Stages' noemt de voormalige Technisch Directeur van Ajax en Barcelona dit. Het zijn jongens waarmee Knopper zelfbij Jong Oranje voetbalt. Over dit beleid van Van Gaal zegt Knopper: "Het is een hele goede keus van Van Gaal om dat zo aan te pakken. Kijk, zo krijg je de kans om er aan te ruiken. Winter en Bergkamp zijn gestopt. Dan vind ik dat je jonge talentvolle jongens een kans moet geven. Kunnen ze kijken hoe ze op dat niveau mee kunnen draaien. En een beetje wennen aan de spelers. Dat is beter dan dat ze opeens door blessures of zo worden opgeroe pen voor een belangrijk kwalificatie duel en gelijk in het diepe worden gegooid. Nu plant Van Gaal oefensta ges om dit te doen. Dat is altijd goed, is een goede zaak. Is heel belangrijk voor jonge jongens, dan spelen ze tegen een relatief mindere tegenstan der mee met het Nederlands Elftal. Hoe dat voor mezelf is? Ja, als je het vergelijkt met toen ik bij Ajax bij de A selectie kwam ging dat ook redelijk geleidelijk. Ik was 19 en werd door Van Gaal aan het eind van het seizoen meegenomen naar een oefentoernooi. Daarin speelde ik mijn eerste wed strijd. Dat was goed zo want je bent als jonge jongen aan het begin toch altijd wel een beetje nerveus, denk ik. En zo kun je wennen aan hoe het gaat. Dan heb je een paar keer geoe fend, en voel je je meer op je gemak in de groep. En zo zal dat ook zijn als je vanuitje club opeens bij Oranje zit en je speelt opeens met jongens als Edgar Davids en Patrick Kluivert. Daar kun je als jonge jongen best een beetje gespannen van worden." DE BELOFTE Aan het einde van het seizoen waarin Olsen door Wouters werd vervangen grote namen. En dus wist ik zeker dat we bij de eerste twee, drie zouden ein digen. Red je het dan net niet omdat je op beslissende momenten te weinig punten hebt gehaald dan is het anders. Maar het hele seizoen klopte voor geen meter en dan is het achteraf extra zuur." De druk op de schouders van Richard Knopper werd ook zwaar der en zwaarder, terwijl het eigenlijk pas zijn eerste volledige seizoen als basisspeler was. Dan mag je niet ver wachten dat iemand 34 wedstrijden kan 'pieken'. John O'Brien noemde het vorig jaar al in dit blad dat de druk voor andere jonge jongens als Tim de Cler en O'Brien zelf minder zwaar was dan voor iemand als Knopper. Zelf zegt hij daarover: "Toen Wouters halverwege seizoen 1998-1999 beloofde Richard een volle Arena dat het seizoen erna de kampioensschaal weer in Amsterdam zou zijn. Die belofte heeft hij met zijn medespelers niet echt in kunnen lossen vorig jaar. Knopper begint wat ongemakkelijk te lachen: "Dat is inderdaad niet echt goed gevallen toen, nee. Ik zag het helemaal zitten met Wouters aan het roer. Iedereen weet wat er vorig sei zoen gebeurd is. Ik wist zeker dat we onder Wouters het Ajax zouden zijn wat we moesten zijn. Ik zag het hele maal zitten, echt waar. Dat viel heel erg tegen, en dan is het heel erg spij tig als je een uitspraak hebt gedaan, waar ik overigens op dat moment heel erg achter stond, en dat komt niet tot uiting. Erg vervelend was dat. Maar ga maar na; we kregen Nikos Machlas erbij, Brian Laudrup.... Dat zijn toch hier de leiding overnam van Olsen heb ik bijna alle wedstrijden meege speeld tot het einde van het seizoen. Toen begon ik het nieuwe seizoen voor mijn gevoel gewoon weer op nul en hoopte ik zoveel mogelijk te spelen. Het werden uiteindelijk alle wedstrij den. Ik heb er geloof ik ééntje gemist vanwege griep, ja dan ben je één van de elf en niet meer een jonge voetbal ler die net doorbreekt. Dus ziet het publiekje dus ook als vast gedeelte van het team. Als je dan 22 jaar bent is dat soms best moeilijk om daarmee om te gaan. Daar heb ik natuurlijk wel heel veel van geleerd. Vooral de tweede seizoenshelft was heel zwaar. Kijk, gaat het goed en win je alles, dan voel je dingen als vermoeidheid en pijntjes minder snel. Dat valt dan minder op, maar gaat het zoals vorig M>

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 8