Tussenbalans van 43 Jaar Europacupvoetbal 4 h 1998 voor het eerst in acht jaar er niet in slaagde de kwartfinale van een Europacuptoernooi te bereiken. WINTER In de 213 EC wedstrijden werden 199 spelers ingezet. Danny Blind heeft hiervan dus de meeste duels gespeeld. Het ziet er niet naar uit dat van de huidige selectie iemand Blinds score (74) ooit kan verbeteren. Aron Winter staat weliswaar op 41 en is daarmee de hoogst genoteerde van de ploeg van trainer Co Adriaanse, maar hij heeft zijn leeftijd niet mee. Voor Richard Witschge (29 EC-duels) geldt in feite hetzelfde. Zij zijn de enigen van de huidige generatie in de top der tig- Tot de ruim tweehonderd spelers die Europees van de partij waren, behoren zes keer twee broers. In het grijze ver leden maakten Henk (21 keer) en broer Cees (2) Groot hun opwachting. Daarna was het de beurt aan Gerrie (47) en Arnold (30) Mühren. In de afge lopen decennia kwamen Rob (16) en Richard (27) Witschge meer dan eens in de opstelling voor en van dezelfde generatie zijn Frank (69) en Ronald (53) de Bóer. Vorig seizoen debuteerde de Nigeriaan Christopher Kanu (3) en hij trad daarmee in de voetsporen van broer Nwankwo (16). Ten slotte deed Ajax ook een beroep op de Denen Michael en Brian Laudrup. Beiden kre gen vijf EC-duels achter hun naam en scoorden daarin beiden tweemaal. Vooral de laatste jaren werd de rij van EC debutanten steeds langer. Mede als gevolg van het succesvolle Van Gaal tijdperk, in combinatie met het Bosman-arrest, was het ook (en vooral) bij Ajax een komen en gaan van spe lers. Zo kon het gebeuren dat in de eerste Europacupwedstrijd van vorig seizoen, thuis tegen Dukla Banska Bystrica, liefst acht spelers hun Europees debuut maakten. Tot dit achttal behoorde Fred Grim, die ondanks een jarenlange staat van dienst bij Ajax pas op 'zijn oude dag' voor het eerst in een Europacupduel het doel mocht verdedigen. Ook Winter was er tegen de Slowaken bij, de middenvelder begon aan zijn twee de EC serie bij Ajax, nadat hij na de UEFA-Cup finale tegen Torino naar Italië was vertrokken. Winter is niet de enige speler die in twee periodes 'Europees' heeft gespeeld voor Ajax. Ook Frank Verlaat maakte tegen Dukla een EC rentree. De twee teruggehaalde routiniers met rood-wit bloed bevinden zich in goed gezelschap. Johan Cruijff, Sonny Silooy, Arnold Mühren, Ronald de Boer, Frank Rijkaard en Richard Witschge gingen hen voor. Hulshoff. Van '69 tot '72 zette hij een serie neer van 41 duels die hij van begin tot eind meemaakte. Sjaak Swart bezet op de lijst der inge zette spelers de zevende plaats. Zijn wedstrijdtotaal (54) werd bijeen gespeeld in zestien jaar, waarmee 'Paco' de Ajacied is met de langste staat van dienst in EC verband. Een bijzondere prestatie leverde Edwin van der Sar. Toen op 9 decem ber 1998 voor hem voor de laatste maal het eindsignaal klonk van een Europacupwedstrijd van Ajax (uit tegen FC Porto), had hij er 53 achter eenvolgende duels opzitten zonder er ook maar een seconde van te missen. De laatste, enigszins vergelijkbare EC reeks stond op naam van Barry LITMANEN Niet alleen Blinds klassering, ook de positie van Jari Litmanen als beste top schutter aller tijden komt voorlopig niet in gevaar. Shota Arveladze is met 9 uit 14 de hoogst geklasseerde Ajacied van dit moment. Hij bekleedt hiermee de dertiende plaats. Hij scoor de één keer minder dan Patrick IIUU.M.IIII.MI 2000 75

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 77