Alsjeblieft geen EURO-LEAGUE De Vlo. WWH!» én zwaluw maakt nog geen zomer.... Helaas ging dat spreek woord op voor de prestaties van Ajax bij de start van het seizoen. Na een prima Amsterdam Tournament wist ook Ajax in de eerste competitie wedstrijd te overtuigen; 5-0 tegen Fortuna SC. Na de wedstrijd was ieder een het er wel over eens dat Fortuna geen echte graadmeter was, maar toch. Wat er na die wedstrijd gebeurde is bekend. In uitwedstrijden is Ajax weer de ploeg die we van vorig seizoen ken nen. Zwakke spitsen en een verdedi ging die het alleen op moet knappen als de ploeg onder druk komt te staan. Ook in de thuiswedstrijden tegen NEC, FC Groningen en RBC was het spel niet om aan te zien. De dragende spe lers (Winter, Galasek) hielden zich in die wedstrijden alleen maar bezig met obligate breedtepasses terwijl anderen nadrukkelijk lopen aan te tonen niet het niveau te halen wat van hun ver wacht wordt (Knopper, Gronkjaer). Wat een verschil met de bezieling die de ploeg liet zien tijdens het Amsterdam Tournament. Gelukkig heeft Ajax nog spelers als Witschge, Chivu en Bergdolmo in de ploeg die de zaak nog enigszins overeind hou den. Daarnaast ook eervolle vermel dingen voor Andy van der Meyde en Raphael van de Vaart. Andy laat zien dat Adriaanse terecht vertrouwen in hem stelt als rechtsbuiten. Helaas zijn zijn prima voorzetten niet aan de hui dige spitsen besteed. Ondanks zijn jonge leeftijd laat Raphaël zien een topper in wording te zijn. Nu al heeft hij de balbehandeling van een vedette. Van mij mag deze jongen nu al een basisplaats hebben. Laten we hopen dat Ajax de doelstelling ("een plaats bij de eerste vijf') niet al te snel gaat bijstellen. Het eventueel niet halen van Europees voetbal zal over twee jaar gecompen seerd worden door deelname aan de "Euro League". Althans dat zijn de, helaas serieuze, plannen. De heren van Raay, van Praag en nog een paar, niet meer helder denkende, voorzit ters van voormalige Europese topclubs hebben weer een paar weken slecht geslapen en kwamen met het idee van een Euro-league voor landen die onder de Europese top zitten. Zodoende zou het financiële gat tus sen de Europese top (Italië, Spanje, Engeland) en de rest gedicht moeten worden. De clubs uit Nederland, België, Portugal en Schotland zouden op die manier weer moeten kunnen concurreren met de Europese top. Althans dat denken die voorzitters. Dan zullen ze het echt van de TV-rech- ten moeten hebben, want publiek zal dit gedrocht (de Euro League dus) niet trekken. Het is leuk om Ajax een keer tegen clubs als Glasgow Rangers, Celtic, Benfica en Anderlecht te zien spelen. Maar daar is de lol na één sei zoen ook wel vanaf. Kijk maar eens naar de toeschouwers-aantallen van wedstrijden in de UEFA-cup dit sei zoen. Bij AA Gent-Ajax zat het niet eens half volEr hing daar trouwens nog meer sfeer dan in een volle Arena, maar dit terzijde. De supporters zien liever wedstrijden tegen Feijenoord, PSV, Vitesse en FC Twente. Desnoods de competitie zoda nig opzetten (zoals in Schotland) dat de topclubs, in plaats van twee keer, vier keer tegen elkaar spelen per sei zoen. Nee, de Euro-league is bij voorbaat een mislukking. En mijns inziens kan Ajax zich na de diverse flaters van de afge lopen jaren (veranderen embleem. Arena, kledingmerk) niet nog een fout permitteren. De Nederlandse clubs moeten beseffen dat de echte topspe- lers nooit in Nederland zullen blijven of komen spelen. Zo is het altijd geweest en zo zal het altijd blijven. Nederlandse clubs moeten gewoon blijven doen waar ze goed in zijn (waren jeugdspelers opleiden, er een paar jaar van profiteren en dan zijn ze weg. De grote landen hebben teveel extra's te bieden (geld, klimaat, com petitie) om daar als voetballer niet op in te gaan. Nog even dit. Een week voor de wed strijd Ajax-FC Goningen werd deze door Ajax doodleuk verzet van zon dagmiddag naar zaterdagavond. Natuurlijk kreeg AA Gent daar de schuld van omdat zij de UEFA-cup wedstrijd verzetten van donderdag naar dinsdag. Maar Ajax wist al maan den daarvoor dat in die bewuste week Europacup voetbal gepland stond, dus was het bij voorbaat al slimmer geweest om de wedstrijd tegen FC Groningen op zaterdag (of de "popu laire" vrijdagavond) te plannen. Bij Ajax gaat men er blijkbaar vanuit dat de supporters in hun vrije tijd niets anders te doen hebben dan teletekst of internet in de gaten te houden of de speeldagen wel hetzelfde zijn geble ven. Maar ja, de kaarten waren toch al verkocht.... 2000 5 6

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 58