JAR I LITMANEN wel succesvol voor Fins elftal Bij Barcelona komt hij er al maanden zo goed als niet meer aan te pas. De man van 6 mil joen. En dan heb ben we het over (het jaarsalaris van) Jarl Litmanen, de Fin die na het aan treden van Serra Ferrer als trainer bij Barca daar amper aan de bak komt. Alleen in de laatste fase van de voorbe reiding op de Spaanse competitie leek het tij in Litmanens voordeel te keren. Litmanen zegt dat hij eindelijk helemaal lekker in zijn vel zit. "Het is de eerste keer in vijf jaar dat ik lichamelijk fit ben. Het voelt als een bevrijding". door Hans Janssen. Uijdens trainingen mocht hij in het centrum van de verdediging spelen (wat hij bij Ajax ook wel eens heeft gedaan), maar toen de com petitie begon, was er definitief geen plaats in de selectie meer voor Litmanen. De Fin zegt zich niet ongerust te maken: "Ik heb nog een contract voor twee jaar en sinds ik op de transferlijst sta, hebben twintig clubs interesse getoond". Van die clubs was de belangstelling van het Duitse Bayer Leverkusen het meest seri eus. Maar ook Engelse clubs willen hem graag contracteren. Voorlopig is er echter geen clubvoetbal voor Litmanen. Gelukkig kan de voormalige num mer 10 van Ajax nog wel zijn klasse laten zien in het Finse elftal. In de twee eer ste interlands die de natio nale ploeg dit seizoen speelde, had Litmanen een groot aandeel in de over winningen die Finland behaalde. In de eerste kwa lificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap in Korea, tegen Albanië, open de Litmanen op slag van rust de score. Uiteindelijk werd het in Helsinki 2-1. Ook in de oefenwedstrijd tegen Noorwegen, half augustus, liet Litmanen zien dat hij het scoren nog niet verleerd is: in Helsinki scoorde hij twee van de drie Finse doelpunten (Noorwegen verloor met 3-1). Behalve Litmanen zaten ook Ronald de Boer en Ruud Hesp op de schop stoel. De Boer kwam eind augustus een 4-jarig con tract overeen met het Glasgow Rangers van Dick Advocaat en Hesp is inmid dels in eigen land terugge keerd. Bij zijn oude club Fortuna Sittard waar zijn debuut direct het ergste deed vermoeden. Ajax won met 5-0 en ook in de daar opvolgende wedstrijden fungeerde Hesp als schiet schijf. Net als Litmanen voelde de doelman zich bij Barcelona gedurende de voorberei dingsperiode als een paria. In De Volkskrant zei Hesp hierover het volgende: "Sta je ineens op een bijveld te trainen. Je probeert er het beste van te maken, maar leuk is anders. Wat ze met Litmanen doen is vernede rend. Zo'n speler en nie mand kijkt eigenlijk naar hem om. Ik bel hem twee, drie keer per week. Van de week mocht hij niet eens meedoen met een oefen potje tussen het eerste en tweede. Het was geen echte verrassing hoor. De dag dat president Nunez aankon digde dat hij opstapte, zei den we in de kleedkamer tegen elkaar: 'Dan gaat Van Gaal ook en dan zal het voor ons ook moeilijk wor den'. Er is letterlijk tegen me gezegd: 'Watje ook doet, je komt niet meer in de basis. Barcelona moet weer Catalaans worden, dat voel je. 't Is fantastisch om bij zo'n club te spelen, maar het is jammer dat het afscheid vaak op zo'n nare manier gaat'. Jari Litmanen zal er niet anders over denken. EN WIJ BLIJVEN AAN JARI DENKEN!!!!! I Ajacied - oktober 2000 2

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 4