livu Tunnel mum Raar zullen de Belgische automobilisten hebben opgekeken. Met een colle ga reed ik terug vanuit Lyon naar Groningen en ter hoogte van Luik kre gen we radio 1 met Langs de Lijn te pakken op de autoradio. Er was veel aandacht in het program ma voor de Champions League wedstrijd van Heerenveen tegen Olympique Lyon, terwijl we voor de uitslag van AA Gent-Ajax moesten wach ten op het AN P-nieuws. Wytze van der Gaast n u heb je in Luik van die akelige tunnels waar je geen radio ontvangst hebt en net ter wijl het nieuws begon, reden wij een tunnel in. Waar zeventig kilometer per uur maximaal toegestaan is, reden wij over de 100 om maar snel mogelijk weer in de open lucht te zijn. Buiten de tunnel, waar je weer har der mag rijden, remden wij juist af om zo de nieuwsle- 24 zer de tijd te gunnen de sportuitslagen te noemen. Vlak voordat we weer een tunnel indoken kwam het verlossende bericht: AA Gent-Ajax 0-6! Zomaar een relaas van twee Ajax-supporters onderweg in de auto. We waren in Lyon in verband met een congres over het broeikasef fect en kwamen in het Hilton-hotel, waar de bijeen komst werd gehouden, de selectie van Heerenveen tegen. Zij verbleven daar in verband met de wedstrijd tegen Olympique Lyon. Het was leuk om de Heerenveen selectie te zien rondlopen midden tussen allerlei afge vaardigden uit zo'n 170 lan den die zich bogen over het vraagstuk van het broeikas effect, terwijl de spelers met de voetbalschoenen in de hand op weg waren naar een training. Mijn collega vertelde glunderend dat hij naast Tom Egbers had gestaan en dat Frank Snoeks niet ver van hen vandaan was geweest. Toch bekroop me het gevoel dat er iets niet klopte. Eerlijk gezegd dacht ik onmiddellijk dat toch op zijn minst Ajax daar in het Hilton had moeten rondlo pen in plaats van Heerenveen. Hoe sympa thiek Heerenveen ook is en hoezeer myn Fryske blüd brüst, Ajax is toch een waar diger vertegenwoordiger van het Nederlandse voetbal dan de ploeg uit Friesland. Of tenminste, zou dat moeten zijn. Ajax verspeelde vorig seizoen zelf de plek in de Champions League en Heerenveen dwong de twee de plaats terecht af. Ik vroeg me daar in Lyon dan ook eerlijk af wat Ajax meer te bieden zou hebben dan Heerenveen. Ajax zit in een opbouwfase. Sinds de successen van de jaren negentig is Ajax ver terug gevallen en men heeft nu pas door, verwend door alle voorspoed van een paar jaar terug, dat de ploeg hele maal van onderaf moet wor den opgebouwd. Co Adriaanse is daarbij terug gekeerd naar de basis van de eigen jeugdopleiding en heeft zijn ploeg allerminst met een hoog verwachtings patroon opgezadeld. Met een plaats bij de eerste vijf bedoelt Adriaanse dat een ploeg als Ajax zich geen zorgen zou moeten maken over het behalen van Europees voetbal, maar dat een plaats in de top in dit stadium een te hoog doel is. De opbouw verliep stroef in de openingsfase van het sei zoen. De prestaties waren wisselvallig en ondanks het gemakkelijke openingspro gramma verspeelde Ajax bijna de helft van de pun ten. Met die wetenschap zaten we in de auto te wachten op de uitslag van Gent-Ajax. Onder Van Gaal speelde Ajax in 1992 ook tegen Gent en kwam het niet verder dan 0-0. In Amsterdam werd het 3-0 dankzij Kreek, Bergkamp en jonk, maar volgens Van Gaal was Gent toch een "luizenploeg." Zou het jonge Ajax van Adriaanse opgewassen zijn tegen deze nummer drie van België? Je zou er toch niet aan moeten denken dat Ajax al in de eerste ronde uit de UEFA-Cup zou vlie gen. Het zou toch zonde zijn als jongens als Knopper, Gronkjaer, Van der Gun en Van der Meijde verdere Europacupwedstrijden zou den moeten missen. Het nieuws van de 0-6 was een grote opluchting. We hoopten dat Arveladze veel zou hebben gescoord, maar waren nog blijer met de goal van Van der Vaart. Velen weten de winst van Ajax aan de zwakte van Gent. Natuurlijk, dat heeft ongetwijfeld een grote rol gespeeld, maar het jonge Ajax liet zich goed zien. Er is nog een lange weg te gaan en er zullen nog vele spelers van het huidige team sneu velen op weg naar de top, maar Ajax komt er weer aan. Zoals het grote Ajax van Van Gaal zich eind 1991 voor het eerst liet zien tegen Osasuna Pamplona, zo voel den wij de start van een nieuw Ajax in de tunnels van Luik. A j a c i e d oktober 2000

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 19