KANU (D KOM IK THUIS!" 'De beste van de wereld worden' E rTERVIEW MET: "ALS IK IN AMSTERDAM KOM, we de UEFA cup finale na een strafschoppenserie. Heel vervelend. Ik probeer zelf natuurlijk zoveel mogelijk mijn best te doen. Ik leef onder het motto dat ik iede re dag iets meer moet doen dan de dag ervoor. In com binatie met de steun van God hoop je dan dat je het beste zult presteren. Ik bedank God ook voor hetgeen er op een dag gebeurt. Iedere dag weer. Zo hoort dat, daar put ik weer kracht uit. Door te bidden. Daar help je jezelf mee. Voor mij is God heel belangrijk. Ik ben christelijk. Door het leven dat ik leid als voetballer, is er geen tijd om regelmatig naar de kerk te gaan, maar ik probeer dat wel zoveel mogelijk te doen. En als we met de groep eten is er geen tijd of mogelijkheid om te bidden, het is niet aan mij om dat te veranderen. Ik leef in Londen weer in een andere cultuur, waar ik me aan heb moeten aanpassen. Er zijn genoeg andere momenten op de dag om te danken of te bidden. Ik geloof op mijn manier en ga er op mijn manier mee om." Toen Kanu bij AJAX vertrok, werd door artsen in Italië een hartafwijking geconstateerd bij de jonge Nigeriaan. Een hele zware periode volgde, waarbij gevreesd werd voor zijn voetbalcarrière. Maar Kanu kwam terug. Zelden zal een doelpunt zo emotioneel zijn gevierd door spelers en publiek als de eerste goal die hij maakte sinds zijn operatie. Het Guiseppe Meazza stadion explodeerde, sommige medespelers konden hun tranen niet bedwingen en ook Kanu was uitzinnig van vreugde. Deze goal betekende zijn terugkeer, na een jaar niet te hebben gevoetbald. "Ik heb eigenlijk nooit last van mijn hart gehad, het werd bij toeval ontdekt. Dat is mijn redding geweest. Het was niet te laat, gelukkig. Ik ben nu al een tijdlang helemaal fit. Ik vertelde mensen na de operatie dat het goed ging, maar dat was niet helemaal waar omdat het lang heeft geduurd voordat ik weer de din gen kon doen die ik gewend was te doen. Nu kan dat weer, ja. Het was mentaal en fysiek de zwaarste perio de uit mijn leven. Het is niet te vergelijken met een 'normale' voetbalblessure. Inter heeft het vertrouwen gehad dat ik op mijn normale niveau zou terugkeren want niet alleen AJAX heeft het geprobeerd, ook Bologna, AS Roma en nog een club uit de Serie A heb ben geprobeerd me te kopen. Ik heb geen revanche gevoelens om in de Serie A alsnog mijn kunnen te laten zien. Ik ken geen revanche gevoelens, voor nie mand. Ik speel mijn voetbal en daar hoop ik de beste mee te worden, het maakt niet uit in welk land. Ik wil vooral plezier hebben in wat ik doe. Laten zien aan de mensen wat ze van me verwachten. Het was een goed gevoel dat de president, meneer Moratti, me niet liet gaan. Maar op den duur moet je toch keuzes maken, ik wilde veel meer aan spelen toekomen. Misschien dat ik uiteindelijk wel naar Arsenal mocht omdat het geen directe concurrent van Inter is, het is geen Italiaanse club, dat soort dingen spelen in de Serie A een belangrijke rol bij transfers." Aan het einde van het seizoen 1999-2000 leek het erop dat er een breuk zou komen tussen Arsenal en Kanu. In de pers verschenen berichten als zou Kanu niet meer voor de Londense club willen spelen zolang zijn salariseisen niet zouden zijn ingewilligd. Het duurde bijna twee maanden voordat duidelijk werd dat Kanu en Arsenal samen verder zouden gaan. Kanu zelfheeft daar nog wel wat over te zeggen. "Het is heel vervelend als er dingen in de pers verschijnen die niet waar zijn. Er was afgesproken dat na zes maanden Arsenal mijn salaris opgewaardeerd zou worden naar het niveau van mijn Inter-periode, die zes maanden waren voor bij. En ik had veel gespeeld, goed gespeeld. Alleen gebeurde niet wat moest gebeuren. En ik was in die periode veel weg voor het Nigeriaanse elftal, dus het duurde veel te lang. Had veel sneller kunnen worden opgelost. Ik heb toen aangegeven dat het moest zijn opgelost als ik terug zou komen, dat is in de pers ver taald naar een dreigement dat ik niet meer zou spelen voor Arsenal, dat is dus absoluut niet waar. Ik heb nooit gezegd dat ik niet meer voor Arsenal zou spelen. Dat zou niet professioneel zijn en ik ben profession al.... Het probleem lag bij de club. Niet bij mij. Ik richt me volledig op Arsenal en daarnaast natuurlijk op het nationale team. In deze periode wordt veel gezegd en geschreven over het al dan niet deelnemen aan de Olympische Spelen. Ik weet nog niet of ik mee zal doen. Hangt van veel dingen af waar we nu beter niet over kunnen praten. Het is een 'hot issue' momenteel. En als jouw blad verschijnt dan zal het wel bekend zijn wat er gaat gebeuren. Het Nigeriaanse elftal zelf heeft tijd nodig, we zitten in een fase waarin de oude garde wordt vervangen door een nieuwe generatie. Ik zit daar tussen in, qua leeftijd. Ik heb vertrouwen in die jonge jongens. Maar wat ik zeg; het heeft tijd nodig. We moeten veel trainen en veel spelen met elkaar om aan elkaar te wennen." De jonge garde zal een hoop aan Kanu hebben. Hij geniet een hoop aan zien en respect in zijn vaderland, mede doordat hij vorig jaar voor de tweede keer werd uitgeroepen tot 'Afrikaans voetballer van het jaar'. Tot slot wil Kanu graag nog iets over zijn toekomst kwijt. Maar ook wil hij van deze gelegenheid gebruik maken alle Ajax-supporters te bedanken. "Ik ben geen planner, want je weet niet wat de dag van morgen te brengen heeft, maar je kijkt ondanks dat wel altijd iets vooruit. Ik wil de beste zijn, op topniveau spelen zolang dat mogelijk is. Iedereen heeft dromen, ik ook. En ik wil dat die dromen uitkomen. Ieder kind had in mijn jeugdjaren Pele als voorbeeld, ik had Socrates. Maar we hadden allemaal dezelfde droom: De beste van de wereld worden. Die droom heb ik nog steeds. Na het voetballen verwacht ik dat ik in Amsterdam ga wonen. Natuurlijk zal ik ook regelmatig naar Nigeria gaan, maar ik denk dat ik in Amsterdam het beste leven kan leiden. Ik wil graag alle supporters bedan ken voor de mooie jaren die we samen hebben gehad toen ik bij AJAX speelde, maar natuurlijk ook voor de geweldige ontvangst bij het toernooi in de Arena. Ik hoop dat ik ooit nog iets voor ze kan betekenen." 2000 80

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 82