f EURO 2000 CV BETEKENT EIND VAN WINTERTIJD IN ORANJE strijd tegen Italië Ruud Krol als record- international af te troeven. Winter debuteerde op 25 maart 1987 in Oranje. In de 83e minuut van de EK- kwalificatiewedstrijd in de Rotterdam se Kuip tegen Griekenland verving hij René van der Gijp. Typerend voor Winters interlandloopbaan was dat hij ook als invaller zijn 84e (en naar later bleek allerlaatste) cap binnen haalde. Nog niet de helft van de wedstrijden speelde Winter de volle 90 minuten. De oranje carrière van de nieuwe en oude recordhouder beslaat iets meer dan dertien jaar, waarbij aangetekend moet worden dat in het tijdvak dat Krol zijn reeks opbouwde, Oranje veel minder vaak in actie kwam. Krol miste bovendien slechts twintig interlands, Winter liefst 45 wedstrijden en hij speelde gemiddeld nog geen uur per interland. Anderzijds werd Winter wel voor zeven eindtoernooien opgeroepen en speelde hij met bijna honderd ver schillende internationals. Krol deed overigens niet moeilijk over het feit dat hij na zeventien jaar is ont troond. "Records zijn er om gebroken te worden en Winter is een goede opvolger". Niet voor lang overigens, want Frank de Boer zit hem op de hie len. Even terug naar het duel met de Italianen. Rijkaard had tijdens die wed- strijd kennelijk al in gedachten afscheid genomen van zijn functie als bondscoach, want ook het inbrengen van zijn vriend Peter van Vossen riep vragen op. Vóór aanvang van het toer nooi viel Rijkaards beleid al op door de wel erg Amsterdamse samenstelling van het begeleidingsteam. Krol en Johan Neeslcens waren zijn assistenten, Wim de Lange was masseur en Reinier van Dantzig en Pim van Dord werden als fysiotherapeuten benoemd. Verder waren Stanley Menzo, Tonnie Bruins Slot en Ronald Spelbos als scout aange wezen. Behalve door Winter werd Ajax tijdens de EK-finales door meer spelers verte genwoordigd. Bij Roemenië waren Christian Chivu en Bogdan Lobont geselecteerd, van wie de laatste niet in actie kwam. Chivu was vóór Euro 2000 in het nationale elftal niet verder geko men dan drie invalbeurten en een basisplaats in het oefenduel met Nederland. Tijdens het EK speelde hij in een paar weken tijd vier hele inter lands, waarin hij door vele kenners uit groeide tot één van de meest belovende spelers van het toernooi. De Ajax-ver- dediger miste geen minuut van de drie groepsduels en het kwartfinaleduel met Italië. Hij trok vooral de aandacht tijdens het beslissende groepstreffen met Engeland. Hij scoorde met een 'voorzet', veroorzaakte een strafschop wat hem op een gele kaart kwam te staan, maar bleef bovenal overeind in de duels met David Beckham. Jesper Grönkjaer miste evenmin een seconde van de wedstrijden die Denemarken speelde. Maar ook de Ajax-aanvaller kon onmogelijk tevre den zijn, want de titelhouder werd al in de eerste ronde uitgeschakeld. Denemarken was in een poule onder gebracht met Frankrijk, Nederland en Tsjechië en verloor alle drie de duels. In het slotduel liep Grönkjaer tegen een gele kaart op. André Bergdölmo, gedurende het toer nooi door de Amsterdamse club voor vier jaar gecontracteerd, bleef met Noorwegen steken in de eerste ronde. Hij speelde in alle drie de poulewed strijden 90 minuten. Afwisselend als links- en rechtsback. In de ontmoeting met Spanje kreeg Bergdölmo de gele kaart, hij viel vooral op door degelijk verdedigingswerk en zijn verre inwor pen. Ajncicd - september 2 0 0 0 5

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 7