gebeurde er vóór die EERSTE training? M Q 133. nmn WETENSWAARDIGHEDEN SPORTVERENIGING KNUDDE 2ê M>e>JjeTe txMïèrjwiï oü2|»j. rrm raJ arrm, we uiinfer sjpofEfö kwee») is Ier dier. WAT SEIZOEN 1999 - 2000 Door Hans Janssen Met de bekendmaking, half mei, van het vroegtijdige einde van de loopbaan van Brian Laudrup besloten we in de vorige Ajacied de tweemaandelijkse kroniek van Ajax. Maar er gebeurde nog het nodige tot aan het moment dat de selectie op 5 juli, voor het eerst onder Co Adriaanse, de training her vatte. Met spelers, trainers en andere personen die nu of in het verleden iets met Ajax te maken hebben (gehad). Het was vooral een komen en gaan. VAN GAAL Zo maakte Luis eh Louis van Gaal op 20 mei zelf een eind aan alle geruchten en een brede journalistieke discussie. 'Vriendinnen en vrienden van de pers, ik ga weg. Gefeliciteerd'. Met deze uit dagende woorden kondigde de oefen- meester zijn afscheid aan als trainer bij Barcelona. Van Gaal had bij Barca nog een contract tot 2002, een periode waarin hij zo'n 20 miljoen gulden had kunnen opstrijken. Maar door zelf op te stappen, hoeft Barcelona hem geen afkoopsom te betalen. "Anderen heb ben dat wel gedaan en zich een hoop problemen op de hals gehaald", aldus Van Gaal, die hiermee verwees naar Johan Cruijff, één van zijn voorgangers in de Catalaanse hoofdstad. Cruijff was het indertijd niet eens met zijn ontslag en vocht hierover een juridisch geschil uit met Barcelona-voorzitter Nunez. Van Gaal won met Barcelona onder meer twee landstitels, de Europese Supercup en de Spaanse beker. Drie achtereenvolgende nationale kam pioenschappen zaten er niet in, want op de laatste competitiedag liet Deportivo la Coruna zich niet verras sen. Binnen een maand na zijn terugtreden bij Barca had Van Gaal twee benoemin gen op zak. Eerst werd hij in het Land van Ooit tot Baron van Ooit geslagen. Volgens de directie van het kasteelpark in Drunen heeft Van Gaal zich als een kindervriend ontpopt. 'Louis van Gaal is altijd zichzelf gebleven en heeft een carrière die zowel door kinderen als volwassenen enorm wordt gewaar deerd', zo stond in een persbericht. Toch kent niet elk kind hem. In een uit zending van Omroep Brabant TV ant woordde een meisje op de vraag of zij weet wie Louis van Gaal is: 'Die luie lakei zeker?!'. De trainer is de elfde Baron van Ooit. Onder anderen Herman van Veen, joost Prinsen, Monique van de Ven en Peter Jan Rens waren zijn illustere voorgangers. Iets serieuzer was de benoeming, begin juli, van de ex-trainer van Ajax tot bondscoach van de KNVB. Waarmee voor de geboren Amsterdammer een droom werkelijkheid werd, zij het wat eerder dan Van Gaal enkele jaren gele den moet hebben gedacht toen hij Ajax verruilde voor Barcelona. De trainer tekende voor zes jaar. Zijn eerste doel is wereldkampioen worden in Tokio en DOOR TOON Algemeen Dagblad Van Gaal weet hoe het voelt om in de Japanse hoofdstad tot 's werelds beste te mogen worden gekroond. HULSHOFF Wellicht dat Van Gaal nog iets aan Barry Hulshoff heeft. De voormalige voorstopper van Ajax en Oranje werd bij Eendracht Aalst aan de kant gescho ven als hoofdcoach. Niet, omdat hij niet voldeed, maar alleen omdat hij te duur is geworden voor de noodlijdende Belgische eersteklasser. Och, en verder zijn Danny Blind, Ruud Krol en Rob Witschge geslaagd voor het trainersdi ploma van de KNVB. CHINA Eind mei, kort na afloop van de com petitie, lekte uit dat Ajax' nieuwe trai ner Adriaanse het niet ziet zitten in Frank Verlaat, Jan van Halst, Wamberto, Tom Sier en Dani. Ze mogen, nee moeten zelfs vertrekken, zo luidde het die dagen. En dat ondanks doorlopende contracten en ondanks het feit dat juist Verlaat en Van Halst nog met veel bombarie waren binnen gehaald. (Overigens was er niet veel nieuws onder de zon, want precies een jaar geleden liet Adriaanse's voorganger Jan Wouters weten dat hij als technisch directeur niet wil werken met spelers als Georgi Kinkladze, Dean Gorré, Koffy Mensah en Gerald Sibon). Het door Adriaanse ongewenste vijftal ging overigens 'gewoon' met Ajax mee naar China waar het seizoen 1999-2000 op passende wijze werd afgesloten. Onder leiding van Hans Westerhof slaagde de ploeg er niet in twee oefen duels te winnen. 2000 53

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 55