95 HEIMWEE NAAR i.ii mion i ZE WAREN ER BIJNA ALLEMAAL Geïnteresseerd gadegeslagen door hun voormalige trainer en nieuwe bonds coach van de KNVB, Van Gaal, waren zes Wenen-gangers enkele weken gele den even terug in vertrouwde omge ving. Tijdens het sterrengala van het Amsterdam Tournament in de Arena. De Boertjes, Kluivert, Overmars en Reiziger droegen het traditionele shirt van CdF Barcelona en Kanu schitterde bij vlagen in dat andere rood-witte shirt, dat van Arsenal. Kanu's ploegge noot Dennis Bergkamp was ook weer thuis, de spits van de 'Gunners' speelde zowel tegen Barcelona als tegen Ajax en liet af en toe zijn geweldige kwali teiten zien. Voorlopig zien we hem niet meer terug in Nederland, want de spits zette na de eindronden van het Europees kampioenschap voetbal in de Lage Landen een punt achter zijn inter landcarrière, die heel veel mooie, maar ook vele tegenvallende wedstrijden heeft opgeleverd. Grote afwezige (tenminste wanneer we nog even die elf uit Wenen in gedachten houden), was Litmanen. De Fin moest thuis blijven van Barcelona's nieuwe trainer, Llorenc Serra Ferrer. En thuis is Barcelona. Want voor Litmanen heeft Ferrer geen plaats in zijn ideaal- plaatje. Net als Bogarde, die er in de Oostenrijkse hoofdstad ook bij was, moest de Scandinaviër zijn conditie op peil houden met trainingen in Nou Camp. En dat voor een spe ler met een gigantisch salaris en met zulke kwali teiten. Wat hadden de Ajax-fans hun idool van weleer graag weer in de armen gesloten. 'Litmanen, Litmanen, o- oh', golfde het meer dan eens door de Amsterdam Arena, die eindelijk eens niet alleen een hambur- gerlucht, maar ook sfeer ademde. Litmanen mag uitkijken naar een andere club en de Ajax-supporters kennen er nog wel een. Vanuit de Catalaanse stad toonde de 'nummer tien' zich erg ingenomen met de Amsterdamse steun. Hij stuur de Ajax het volgende bericht: 'Beste Ajacieden, Ik wil alle spelers, de begeleiding, het bestuur, maar vooral ook alle fans van Ajax van harte succes wensen met het nieuwe sei zoen. Tevens wil ik de supporters danken voor de getoonde steun voor de huidige situ atie waar ik nu in verkeer. Bedankt, Jari Litmanen' FILOSOFIE Ook Litmanen kan Ajax dus nog niet vergeten. Dus, waarom zou de Amsterdamse club geen poging onder nemen de Fin terug te halen, al worden beide partijen dan natuurlijk wel met een gigantisch verwachtingspatroon opgezadeld. Trainer Co Adriaanse heeft de smeekbeden ook gehoord, zelfs al vóór het Amsterdam Tournament, maar hij peinst er niet over in de slag te gaan met Barcelona om de Fin terug te halen. Zoals ook Finidi George (ook al een speler die er tegen AC Milan bij was en nu best zou kunnen vertrekken bij een andere Spaanse club, het uit de hoogste klasse gedegradeerde Betis Sevilla) niet serieus in beeld is. Adriaanse, tijdens één van de vele praatjes die aan de nieuwe competitie vooraf zijn gegaan: "Supporters roepen dan: 'Waarom haalt hij Finidi niet?' Maar die jongen kost twaalf miljoen gulden en op zijn positie heb ik al drie anderen lopen. 'En Litmanen dan, waarom halen ze Jari niet terug?', wordt er ook geroepen, omdat het publiek ziet dat hij weg moet bij Barcelona. Ik zou hem er best bij willen hebben, maar alleen dan wel de goede Litmanen. De Litmanen van de laatste twee jaar is nauwelijks fit geweest. Er zit ook een filosofie achter dit beleid. Het heeft geen zin om te kwartetten en steeds maar weer spelers te kopen. Als je Litmanen haalt, breken jongens als Knopper en Van der Gun, die op zijn positie kunnen spelen, niet door. Bovendien is kopen geen garantie voor succes. Vorig seizoen kocht Ajax voor zeventig miljoen gulden een droomselectie bij elkaar. Die had toch ook niet zoveel succes. Een team maken is in mijn ogen een garantie voor succes, kopen niet". D'r zit nog een andere maar aan de koopwoede van clubs als Real Madrid, Barcelona, AC Milan en Lazio Roma. Niet alleen worden de transferbedra gen steeds astronomischer van omvang (Real kocht de Portugees Figo voor een recordbedrag van 135 mil joen van Barcelona), er zijn ook spelers die zo goed betaald worden dat ze niet meer weg willen. En zo kan het gebeuren dat Italiaans kampioen Lazio met een overschot aan spelers zit. Door de aankoop van Hernan Crespo (125 mil joen) en Claudio Lopez (80 miljoen) is er geen geld meer om bijvoorbeeld Boudewijn Zenden aan te trekken. En dat had trainer Sven-Göran Eriksson toch graag gedaan. "Maar het geld is op en niemand wil vertrekken". En zo snijdt de club (lees: de schatrijke voorzitter Sergio Cragnotti) zich lelijk in de eigen vingers. Arsenal- trainer Arsene Wenger heeft zo zijn eigen visie: A star nowadays has the trans ience of a butterfly. There are fortunes to be made visiting every honeypot, not just one'. Het is niet voor niets dat Wenger pleit

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 37