Verwend door de sportieve successen onder Louis van Gaal probeerde Ajax aan de Europese top te blijven door middel van vele aankopen. Tevergeefs. Zelfs de Nederlandse top bleek onbereikbaar en het is daarom dat Ajax de klok terugdraait. Terug naar de basis: de eigen jeugd en aanvallend voetbal. imiinni VERTROUWEN e presentatie van het nieuwe Ajax tijdens de voorbereiding is zonder meer meegevallen. Op teletekst vie len de monsterscores tegen de amateurclubs op en ook tegen internationale tegenstanders hield Ajax over het algemeen goed stand. Op het Amsterdam-toernooi (waarom moet dat nou weer 'Tournament' heten?) speelde Ajax een goed toernooi tegen Lazio Roma en Arsenal. Uiteraard speelde Lazio Roma niet op topsterkte, maar de reserve spelers die nu mochten meedoen, zullen toch een prikkel hebben gehad om hun trainer wat te laten zien. Arsenal speelde zelfs agressief en deed er alles aan om de wedstrijd te winnen. Dat Ajax zo goed overeind bleef is een mooie bevestiging van het feit dat men weer de juiste weg heeft ingeslagen en eindelijk afscheid heeft genomen van de negatieve spiraal waarin de club vorig jaar terecht was gekomen. Het leek wel of er niets meer deugde bij Ajax. Directeur Kales werd overal van beschuldigd ofschoon hij aan veel zaken part noch deel had, supporters kregen op televisie uitgebreid de gelegenheid om te klagen over de geel-groene kleuren van de toiletdeuren in de Arena, de grasmat was vast onderwerp van spot in cabaretprogramma's, en tot overmaat van ramp werd het 100-jaarfeest afgesloten met een nederlaag tegen Fc Twente. Het toppunt van de negatieve stemming was toch wel de berichtgeving omtrent de jeugdspe lers die Ajax verlieten. Zo ging Akerboom naar Fortuna Sittard, omdat hij zich niet meer aan getrokken voelde tot Ajax. Dat kan. Het verhaal van Sergio de Windt is echter bijna lachwek kend. Als jeugdspeler van Ajax voelde hij zich miskend en wilde daarom vertrekken. Hij moet goede zaakwaarnemers hebben gehad, want wie bij Juventus zou toch hebben geweten van de rechtsachter van de A2? En zou Juventus vanuit Turijn wel kunnen inschatten dat Sergio eigen lijk een rechtshalf is? Het was echter typisch dat in de pers werd bericht dat Juventus het talent voor de neus van Ajax zou hebben weggekaapt. Opnieuw een teken van de teloorgang van Ajax. Echter, zou Ajax een groot talent waarin men veel perspectief ziet, nou echt in de A2 laten spelen? Co Adriaanse heeft de zaken slim aangepakt. Op basis van de afgelopen twee seizoenen kan van Ajax moeilijk een kampioenschap worden verwacht. Vandaar ook dat Adriaanse een plaats bij de eerste vijf als doel heeft gesteld, omdat hij vindt dat een club als Ajax zich geen zorgen zou moeten maken over het behalen van Europees voetbal. Adriaanse heeft terecht ingezien, ofschoon hij dat niet met zoveel woorden zegt, dat in het Ajax van vorig jaar natuurlijk wel degelijk talent zat. Met hier en daar een versterking heeft Adriaanse het Ajax-spel weer aardig in balans gebracht en laat hij talenten als Chivu, Gronkjaer en Knopper optimaal functione ren. Voeg hierbij de terugkeer van spelers als Van der Meijde en Van der Gun en Ajax heeft weer een heel aardig team. Adriaanse is er tijdens de voorbereiding in geslaagd om de negatieve stemming om te buigen. De spelers hebben weer vertrouwen in zichzelf en toonden tegen Lazio en Arsenal weinig ontzag voor hun opponenten, respectievelijk de kampioen van Italië en de finalist van het Uefa-Cup-toernooi. Ook de supporters hebben weer vertrouwen in Ajax, getuige het grote aantal verkochte seizoenkaarten. De positieve stemming verbloemt echter twee smetten op het nieuwe Ajax. Na de wedstrijd tegen Lazio stond in de Volkskrant een foto van Ferdi Vierklau in een kopduel. Zijn shirt leek op dat van Feyenoord van vorig jaar. Zou Adidas nou echt geen shirt kunnen maken zoals het doet voor sommi ge tennisspelers met alleen het logo op de mouwen in plaats van de drie strepen? Maar de grootste smet is toch wel hoe Ajax omgaat met de verstoten spelers. Met name voor Jan van Halst zijn de drui ven zuur, omdat hij zich vorig jaar ondanks zijn blessureleed toch optimaal heeft ingezet voor de club. Zou Adriaanse in zijn smalle selectie voor dit seizoen nou echt geen plekje hebben voor een veelzijdige verdediger als Van Halst? Of is Ajax echt weer teruggekeerd naar de tijd dat een speler als Tsjeu-la Ling uit Amsterdam werd weggepest? Wytze van der Gaast 2000 2 1

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 23