KIER DE KUIF VAN TWAALF JAAR NA Twente-PSV, bijna gelyncht. Ik liep heel naïef met m'n tele foontje te bellen, voelde ik een arm om me heen. Zo'n mafke tel wilde me het supportersvak insleuren. Ik ben gaan hollen zeg En toch blijft hij aangetrokken worden door dat ver maledijde voetbal, als een mug door een bloedbank. Kieft had natuurlijk al lang trainer kunnen zijn, maar nee, vriendelijk bedankt. De verantwoordelijkheid dragen voor een spelers groep van twintig man, hij moet er niet aan denken. Is hij veel te grillig voor; vaak heeft hij het al moeilijk genoeg met zich zelf. Van de sores van al die individuen zou hij volslagen krankzinnig worden. En toch begon hij samen met Danny Blind en Robbie Witschge aan een speciale trainingscursus voor internationals. "Ik heb me uit nieuwsgierigheid voor die opleiding gemeld. Niet bij wijze van carrièreplanning, want als ik ooit nog op het veld kom te staan, dan is het als jeugd trainer. Zware cursus, vergis je niet. Een wedstrijdanalyse 'duur de' acht A-viertjes, dus dan weet ^7 je het wel. Zal best, maar grote voetballers in de schoolbanken bij nietszeggende cursis ten, het blijft toch een beetje: wil jij je vader leren hoe hij kindertjes moet maken. "We leven nu eenmaal in een land van regels, dus je hebt geen keus. En ik ben er niet voortijdig mee gekapt omdat het sfeer tje me tegenstond, maar omdat m'n privé- leven even overhoop lag. Misschien ga ik er in augustus wel mee verder, maar met een grillige schorpioen als ik weetje het natuurlijk nooit." Studio Sport vroeg hem of hij in de rust van Ajax-AC Milan (Olympisch Stadion) iets zinnigs wilde roepen. Het was de wedstrijd waarin vakbroeder Ruud Gullit negentig minuten lang werd uitgefloten omdat hij was weggelopen bij het Nederlands elftal. Als analist je mening uiten, vreemde gewaarwording. "Je geeft je mening over een voetballer, niet alleen lovend uiteraard, en zo'n jongen loopt dan een tijdje met een boog om je heen. In het begin raakt je dat, want het ging om jon gens met wie je zelf nog had gespeeld. Maar op een gegeven moment kreeg ik iets van: wat kan mij het schelen." Dus zit hij tegenwoordig achter de decoder, bij Canal+. Tijdens het Europees kampioenschap in een dagelijkse ontbijtshow met Van Hanegem en Jansma, tussen acht en negen. Uitgerekend met Willem van Hanegem, het fenomeen dat hem als jonge voetballer de rillingen over de rug liet lopen. "Ik heb Willem altijd heel apart gevonden. Een van m'n eerste wedstrijden in het eerste van Ajax was in De Galgenwaard, tegen FC Utrecht. Met Van Hanegem. Ik deed de warming-up met Rijkaard, kwam Willem langslopen. Woeste verschijning, woeste krullen. Frank en ik keken elkaar aan en ik zei: hij heeft zelfs bossen haar op z'n handen. Voor ons, zeventien nog, was hij een soort monster. Ik dacht echt: krijg nou wat, daar blijf ik wel bij uit de buurt. In werkelijkheid is Willem een ongelooflijk gevoelige, fijne man." Absoluut waar, maar die ontbijtshow.... Acht uur 's morgens uitzen ding, dat is potdorie midden in de nacht opstaan. "Ja da's heel moeilijk voor iemand die tamelijk ochtendziek is. Heel gezellig, met die twee die 's ochtends ook niet bepaald de vrolijksten zijn. Ik wilde een hotelkamer in Huis ter Duyn, maar Jansma zei: 'Ben je belazerd, iedereen moet 's morgens vroeg van huis komen, dus jij ook'. Was ik toch weer even die verwende voetballer. Dat ochtendhumeur is chronisch. Sören Lerby en ik speelden voor PSV en woonden bij de Belgische grens. Hij aan de goede kant en ik belasting technisch gezien aan de verkeerde. Samen reden we iedere ochtend naar het stadion, totdat Sören zei: 'Ik rij niet meer met jou, wantje bent me veel te chagrijnig. Heeft-ie me drie weken niet meer opgehaald, ha, ha." Bij z'n afscheid als voetballer ('94) zei Kieft: 'Ik heb altijd het ongelijk van anderen willen bewijzen'. Hij speelde 43 inter lands, een score om trots op te zijn, en toch heeft de periode als international hem nooit kunnen bekoren. "Ik had vreselijk de p... in als ik niet werd geselecteerd, maar zat ik erbij, dan was het vaak balen op de bank. Weinig spelplezier. Heel dub bel eigenlijk. Aan de ene kant wilde je erbij zijn, aan de ande re kant kreeg je een goedkoop gevoel. Oké, Van Basten was beter, daar kon ik mee leven, en toch had ik het gevoel niet volwaardig te zijn, een beetje beschaamd. Ik had moeite om m'n houding te bepalen. Moest ik als een lulletje zestiende man zijn of kon ik er trots op zijn dat ik was geselecteerd?" Zonder de Kuif-van-Kieft (beslissende kopbal tegen de Ieren in Gelsenkirchen) was Nederland in '88 dus niet Europees kampioen geworden. "Dat moetje uiteraard relativeren. (Weer die grijns) Ik speel de natuurlijk keurig in-dienst-van-het-elftal." Hou 's op zeg met die clichés. "Nou ja, toen Van Basten niet aan dat EK begon, rekende ik er op dat ik zou worden opgesteld. Michels koos voor Bosman en dat was niet helemaal onlogisch, maar ik dacht wel: Nou ben ik nummer drie, daaag. De herinneringen zijn niet onver deeld positief, maar dat komt dus vooral doordat m'n ego in de weg zat." Dat doelpunt was persoonlijke genoegdoening. "Ik had wel zoiets van; lekker puh. Maar de volgende wed strijd zat ik dus gewoon weer op de bank en dacht ik: nu kun nen zij 'lekker puh' roepen. Ik had altijd het gevoel dat alles en iedereen tegen mij gericht was; zo kinderachtig was ik ook wel weer. Zie je wel, ze vinden me niet aardig. Een veronge lijkt kind. Altijd moeite gehad ook met machtsmisbruik. Provocerend gedrag werkt op mij perfect: Ik trap er altijd in. Kan heel impulsief zijn." Hij had z'n loopbaan waardig en rond willen afsluiten, bij Ajax dus. Ging niet door. Van Gaal wilde Kieft niet, omdat hij de ontwikkeling van Kluivert zou stagneren. Met Van Gaal is het inmiddels minder plezierig afgelopen bij Barcelona. God straft onvermijdelijk, hoewel soms met enige vertraging. "Ha, ha. Hij roept de haat natuurlijk zelf op. 't Is niet bepaald de leukste en gezelligste die daar elke keer staat te tette ren. Dat soort types roept het over zich af con stant de volle laag te krij gen. Ik denk niet dat ik onder zo'n man had kun nen werken.

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 19