m 'HET KAN ALLEEN MAAR BETER GAAN' K AJAX EN ARON WINTER HEBBEN IETS GOED TE MAKEN: goede, duidelijke visie. Bovendien kan hij zijn ideeën goed overbrengen. Aan de andere kant is het toch een feit dat we alleen maar sterker en frisser wor den. Het kan alleen maar beter gaan dan vorig seizoen. Slechter kan immers niet. Kijk, je hoort mij nu niet zeggen dat we kampioen worden of dat we de KNVB-beker of de UEFA-Cup pakken. Pas op het eind van de rit weet je waar je staat. We zullen gewoon van wed strijd tot wedstrijd moeten leven en zo goed mogelijk moeten spelen". EURO 2000 Hier spreekt een ervaren man. Een man bovendien die zijn club of zijn land zelden of nooit in de steek laat, of er moeten zich zoals vorig seizoen bij zondere omstandigheden voor doen. En daarom twijfelde Frank Rijkaard geen moment bij de naam Aron Winter toen hij de definitieve selectie voor Euro 2000 moest samenstellen. De pers dacht er anders over, want menigeen had de Ajax-middenvelder al geschrapt voor het EK. Winter zelf had er geen moment rekening mee gehouden dat hij af zou vallen. Hij was erop gespitst goed met het Nederlands elftal te gaan presteren en het was voor hem, als het ware verlost van clubperikelen, niet moeilijk om de accu weer op te laden. "Waarom? Het was juist een verade ming voor mij. Ik had een heel slecht jaar bij Ajax achter de rug en was op een gegeven moment blij dat ik aan iets anders kon gaan denken. Ik heb na de competitie een weekje echt vakantie gehad, mijn hoofd werd fris en ik voel de me weer goed en sterk. Ik had echt zin in Oranje. De sfeer is er anders en je wordt er omringd door allemaal goede voetballers die allemaal hetzelfde wil len". Maar het ultieme doel - Europees kam pioen worden in eigen land, wat voor Winter zijn tweede Europese titel zou betekenen - werd niet bereikt. De don kere allrounder boekte wel een ander record. In de halve finale tegen Italië behaalde Winter, als invaller, zijn 84e cap. Rijkaard, met wie Winter al jaren bevriend is, gunde het hem wel om Ruud Krol als recordinternational te onttronen, zo werd gesteld. "Allemaal flauwekul", weerlegt Winter deze geruchten, "dit soort kritiek krijg je altijd. Ook wanneer ik in een later sta dium het record had verbeterd". Maar zover kwam het niet, want enkele weken na Euro 2000 hakte Winter zelf de knoop door. Hij besloot zich niet meer beschikbaar te stellen voor het Nederlands elftal. Was hij bang dat Louis van Gaal, de opvolger van Rijkaard, hem niet meer zou selecte ren? "Nee, Van Gaal is het probleem niet geweest. Ook nu hij bondscoach is, was ik er weer bij geweest. Daar ben ik van overtuigd. Maar ik wil gewoon meer tijd vrijmaken voor mijn gezin. Ik heb dertien jaar bij het Nederlands elf tal gezeten. Om de twee jaar bij elk toernooi geweest, veel EK's en WK's meegemaakt. Inclusief de voorberei dingen. Een fantastische carrière natuurlijk, maar ik wil nu wat meer thuis zijn, nog meer genieten van mijn vrouw en drie kinderen. Daarnaast wil ik de komende drie jaar alles geven voor Ajax, dat ben ik verplicht, want Ajax is mijn kluppie. Ik heb hier vorig jaar getekend om samen met anderen iets moois op te bouwen om vervolgens te kunnen oogsten. En ook al kostte het me wat moeite om het besluit te nemen om te stoppen als internatio nal, het was wel op een mooi moment in mijn interlandcarrière. Al had ik lie ver afscheid willen nemen na een gewonnen finale. En we hadden natuurlijk ook op zijn minst in die finale moeten staan, we hadden de sterkste spelers, maar als je in die wed strijd tegen Italië zoveel penalty's mist, zo schlemielig, tja, dan verdien je het ook niet. Zelf stond ik ook bij de negen spelers die na de verlenging een straf schop moesten nemen, maar het liefst laat ik dat aan anderen over. Ik ben niet zo'n penaltyspecialist". Over Euro 2000 verder niets dan goeds. "Waarom zouden er wanklanken zijn? De trainer deed het heel goed. Hij had overzicht en overwicht, kon goed met de jongens omgaan en ook zijn assis tenten Neeskens en Krol zijn fantasti sche mensen. Het is toch een kunst om om te gaan met een groep van tweeën twintig spelers, die allen een eigen karakter met zich meebrengen en die allemaal willen spelen. Een sfeer waar in iedereen voor elkaar door het vuur wil, die moet je kweken, dat gaat niet vanzelf. Frank deed dat heel goed, ook al nam-ie beslissingen die voor sommi ge spelers verkeerd uitpakten". Wat gaat Winter nog het meest missen van Oranje? "Alles eigenlijk wel, denk ik. De jongens, omdat ik ze allemaal goed tot vrij ken, de voorbereidingen, de wedstrijden. De sfeer en de kwaliteit van de trainingen, want het is allemaal net een niveautje hoger dan bij je club, omdat het allemaal topspelers zijn die geselecteerd worden. En iedereen wil ook voluit gaan. Ik wist niet beter, ik was er bijna altijd bij. Alsof de KNVB mijn werkgever was. Het zal wennen zijn wanneer Nederland speelt en ik thuis of op de tribune zit toe te kijken, maar ik heb er goed en lang genoeg over nagedacht en over gesproken met anderen. Het is een bewuste keuze en ik krijg er geen spijt van". CLUBGEVOEL Winter wil bij Ajax ook meewerken het clubgevoel terug te brengen. "Dat vind ik heel belangrijk. Samen met Witschge en Grim, die zelf uit de Ajax- Ajacied - septembe

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 11