Laatste oproep Populairste Ajacied '99-'00 genoeg. Ik zie daar geen uitdaging in. Ik ken het boek van Bobby Haarms, dat moet-ie zelf weten. Ik zie meer in het boek dat onlangs is uitgegeven en waarin ik samen met twee anderen een soort handleiding voor coaches heb opgesteld. Het was een heidens kar wei, maar ik heb het met plezier gedaan. Het boek gaat over team building, het belangrijkste mechanisme van een coach om het prestatieniveau te verbeteren". Het is wellicht een idee voor de KNVB om het boek als verplichte leerstof op te voeren voor de cursus oefenmeester betaald voetbal. "Want", zo meent Michels, "het trainersvak is in deze tijd zwaarder dan ooit. Ten eerste omvat het meer. Een trainer is voor meer zaken verantwoordelijk geworden dan alleen het hoofdteam, ook al kun je natuurlijk ook veel delegeren. Ook de media spelen een veel gro tere rol dan ooit. Maar het ergste is de enorme druk van buitenaf, de commerciële druk die zich in allerlei aspecten uit. Die druk is enorm groot en het is voor een coach dan ook enorm zwaar om overeind te blijven zeker als je dan ook nog zoals in Nederland gevraagd wordt, positief moet spelen. Gelukkig gaan de meeste coaches toch die weg. Bij Ajax is die druk zeer groot, omdat het ver wachtingspatroon door de jaren heen enorm gegroeid is. Bovendien heb je een verplichting naar die 45.000 mensen in je sta dion. Hoe moeilijk dat ook is. Het is normaal dat een club terugvalt na een periode van goede prestaties. Daarbij komt nog het Bosman arrest. Ajax is hierdoor de belangrijkste spelers kwijt geraakt en moet bovendien op zoek naar vervangers op een markt die niet de beste. En dan moetje gokken met spelers aan wie het een en ander mankeert. Tja, dit zijn allemaal factoren die bij Ajax de weg naar het dal versneld hebben. In zo'n situatie is het heel belangrijk dat management, bestuur en technische leiding naar de buitenwereld een eenheid vormen, ook al is de druk nog zo groot. Of ik nog van nut kan zijn? Nee, nee, kijk, hier kan alleen de coach zelf in samenwerking met de leiding doen wat er gedaan moet worden. Bovendien weet ik als buitenstaander niet wat er zich allemaal pre cies afspeelt. Daarvoor zul je elke dag bij de club moeten zijn". Voor raad kunnen de KNVB, de UEFA en FIFA wel bij hem aanklop pen, bezoldigd ongetwijfeld. "Met een aantal commissies kom ik inderdaad nog twee keer per jaar bij elkaar, voor de UEFA geef ik nog lezingen en verder zit ik in wat commissies die zich bezig hou den met het EK en het WK. Tot nu toe kan ik het allemaal nog aan". Maar kan Michels eigenlijk wel zonder voetbal? "Ik heb het in zoverre nodig dat voetbal natuurlijk een hele dominante rol in mijn leven heeft gespeeld. Ik ben wel aan het afbouwen en op een gegeven moment houdt het ook echt op. Maar voorlopig zal ik, zover ik mobiel ben, met het spelletje bezig blijven". En dan zit het interview erop. Rinus Michels doet zijn jas aan, stapt in zijn auto en rijdt weg. Naar een volgende afspraak, naar Zeist om precies te zijn. Natuurlijk: Michels en voetbal, ze blijven een tweeeenheid. TEAMBUILDING ALS ROUTE NAAR SUCCES Rinus Michels Uitgeverij Eisma ISBN 90 76589 01 1 Prijs 59,95 gulden jt* Ook al is het geen seizoen om trots op te zijn: Echte supporters blijven ook dan hun club trouw. En blijven altijd trots op hun club. En, hoe moeilijk het misschien is, echte supporters hebben ook altijd hun eigen favorieten. 3 it de inzendingen tot nu toe blijkt dat het spannend gaat worden want niemand steekt er vooralsnog ver boven uit. Dat zal enerzijds te maken hebben met de vele wisselingen in de ploeg door de vele blessures, maar aan de andere kant zal ook dat komen door de tegenvallende prestaties. Uitblinken in een moeizaam draaiend elftal is niet het makkelijkste dat er is. Tot 15 mei a.s. kun je je top-3 op een brief kaart zetten en sturen naar De Ajacied, o.v.v. Populairste Ajacied, Postbus 17009,1001 JA Amsterdam. Sneller is het om het per email te doen: ajacied@hotmail.com is het adres dat je daarvoor kunt gebruiken. Wij maken er een top-10 van en de winnende speler zal uitgebreid in de bloemetjes worden gezet. Onder de inzenders worden natuurlijk weer leuke prijzen verloot.

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 31