MARCO VAN BASTEN Marco bedankt en het ga je goed!! Alleen als je echt een supertalent bent kun je anders doen, maar die zijn er bijna niet meer. Wat heb je eraan als je op je 26e al 5 jaar bij een topploeg speelt? Wat moetje dan nog? Wat motiveert je dan nog? Geld moet geen issue zijn, want waar ze ook spelen, ze ver dienen zo verschrikkelijk veel geld tegenwoordig. Ik ging op mijn 22e weg, Johan raadde me aan nog even te blijven maar ik had er ruim 4 jaar Ajax-1 opzitten. Dat was mooi geweest." En vind je dat achteraf ook? "Nu weet ik dat ik op mijn 28e moest stoppen. Maar als je de garan tie zou hebben datje tot je 36e kan voetballen, dan had ik het weer anders gedaan, dan begin je twee jaar in de jeugd. Van je 16e totje 18e. Dan 6 jaar in het eerste van Ajax. Daar op mijn 24e weg. Bij Milan ook 6 jaar en dan op mijn 30e het zelf nog eens invullen. Dat is die opbouw waar ik het net over had. Maar ik heb die blessure gehad. Dus zeg ik nu niet dat ik te vroeg ben weggegaan." momenten en niet voor die kleine overtredingen. Het blijkt dus dat die verdedigers zo slim hiermee omgaan dat het allemaal zo kan. En als ze al een gele kaart krijgen, vaak pas na een overtredinkje of 6, dan wisselen ze van positie en gaat het gewoon verder. Doordat dat mag, heeft die grote speler waar het publiek voor kwam niet kunnen doen wat die mensen graag hadden willen zien. En dat is heel jammer. Het publiek gaat dan teleurgesteld naar huis. Maar ik heb dit 10 jaar geleden al gezegd en (lachend) nu bekijken ze het maar! Tot slot wil ik je nog een verwijt van jou naar Johan Cruijff voorleggen. Het feit dat hij nooit bondscoach is geworden, dat nam je hem behoorlijk kwalijk. "Dat neem ik niet alleen Johan kwalijk. In 1990 kwam het ook door Michels. Die gaf hem de kans niet terwijl wij, de spelers, het wil den. Wij hadden verzocht Johan aan te stellen als opvolger van 100 JAAR AJAX MET Deel 2: Memoires uit zijn AJax-tljd Was jij in het veld zo gemeen als wordt beweerd door meerdere verdedigers? Libregts. Dat was triest. Michels heeft onze mening toen geboycot. In 1994 heeft Johan het zelf niet goed gedaan. Als hij zich gewoon even gemeld had, was hij bondscoach geweest op het WK in Amerika. Dus ja... Daar heb ik wel van gebaald, niet zozeer 1994, daar was ik zelf niet bij. Maar 1990 wel, dat vond ik bijzonder jam mer, ja." Ging het WK in 1990 daardoor op zoveel fronten mis? "Nou, dat was ook een samenloop van omstandigheden. Daar moet het Nederlands voetbal van geleerd hebben, het heeft allemaal met de organisatie te maken. De KNVB weet dat nu wel. Voor zover ik dat kan beoordelen staat daar nu een goede organisatie voor het EK dat er aan komt. Er is nu duidelijkheid. Toen niet." "Nou, als het niet hoefde dan deed ik niks gemeens, maar als het moest dan ging ik niks uit de weg. Maar het hing ook van ver dedigers af. Sommigen waren wel sportief, maar in Italië kom je ook wel wat vreemde gasten tegen hoor. Bij Torino zat zo iemand, Bruno, geloof ik. Maar Bergomi van Inter viel wel mee, Ferri was wat vreemd. Maar dat had met zoveel emotie ook te maken. Het gaat om macht. Maar af en toe bleek er wel eens iemand structureel psychisch afwijkend te zijn." Doel je op die Portugees, Veloso, die je na afloop van een wedstrijd een paar tanden uit zijn mond hebt geslagen? "Zulke mensen ja. Die Portugees was een paar keer met zijn nop pen op mijn handen gaan staan als ik op de grond lag, dat soort dingen. Als spits was je niet in staat veel terug te doen, verdedigers mogen meer. Wat ik al vaker heb gezegd, is dat ze het P-systeem van het basketbal moeten overnemen. Je moet het voetbal beschermen en het voetbal is vooral de grote spelers, de mooie spelers. En dus moet je die beschermen. Bij constant kleine overtredingen als obstructie, dan speelt zo'n verdediger gewoon zijn wedstrijd uit. Hij houdt je even vast, loopt je eens omver. Steeds weer ligt het spel stil. Elke keer wordt dus het spektakel onderbroken. En is het dus niet leuk meer om naar te kijken. Het publiek komt voor mooie

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 17