MARCO VAN BASTEN 'Ik zei toen tegen Schip dat ik miljonair zou worden als ik die woensdag scoorde. En ik scoorde." en wilde ik me eerst in Milan bewijzen. Het had achteraf gezien wel leuk geweest, zoals ik ook wel een paar jaar in Duitsland of Engeland had willen voetballen. Of een paar jaar in Amerika spelen. Voetballen is overal wel leuk, denk ik." Vind je dat je een magere interlandcarrière hebt gehad? 100 JAAR AJAX MET Deel 2: Memoires uit zijn Ajax-tijd hoor. Ruud is echt een prima gozer, zoals ik al zei hebben we laatst nog samen geskied. In de pers is wel eens anders over ons con tact gesuggereerd. Is onzin." Jullie zijn ook ooit eens met vijf Ajacieden op vakantie geweest. "Iedereen heeft daar zo zijn mening over. Als je het afzet tegen de prestaties bij de club, en de prijzen die ik bij de clubs heb gewon nen. Ja, dan valt het tegen." Je debuteerde voor Oranje tegen Usland in Groningen. En zegt even later iets heel merkwaardigs tegen John van t Schip. Weet je dat nog? Als we hem moeten geloven zei je letterlijk: 'Als ik tegen Ierland scoor, dan word ik miljonair.' Toen je dat zei moest je nog negentien worden "Haha. Jaja. Dat was wel wat. Ik speelde tegen IJsland al goed, we wonnen met 3-0 met Houtman en Gullit en Koeman. Ik kreeg de bal er niet in, dat ontbrak er nog aan. Toen kwam een wedstrijd in België en speelden we 1-1. Het ging heel snel allemaal. Allemaal in één seizoen, misschien anderhalf. Van Al, het tweede en het eerste, zo in Oranje. Ik zei toen tegen Schip inderdaad dat ik miljonair zou worden als ik die woensdag zou scoren. Heeft wel indruk gemaakt. Maar ik weet het ook nog, dus dat zegt wel genoeg." Dat verklaart die merkwaardige handstand van je nadat Gullit 2-3 had gescoord? Lachend: "Nee, dat was puur vreugde en had niks met die opmer king te maken." Dan nog iets over die wedstrijd tegen Ierland, zei je op het moment dat er 2-3 werd gemaakt tegen Ierland, tegen de kluwe juichende spelers: "Liggen blijven, denk aan de tijd!"? "Oh ja, dat kanwel. Dat weet ik niet precies meer, ik was inderdaad 18 jaar. Wat ik wel weet is dat het een heel bizarre wedstrijd was, we stonden ook kansloos met 2-0 achter bij rust. En op den duur ging het lopen. We waren allemaal van die jonge pikkies die net kwamen kijken en kregen iets over ons van: wat kan ons het schelen, we gaan er gewoon voor! En in die tijd had ieder een wel door dat er een goede lichting voetbal lers aan zat te komen, de lichting voor ons was allemaal niet zo bijster goed. Oranje had ook al heel lang niet meer echt iets bereikt. Toen kwa men Gullit, Rijkaard, Koeman en ik. En ook Schip. We hebben die Ieren de tweede helft echt weggespeeld. De eerste helft waren wij ook niet erg goed. Wat nog wel leuk was, was dat Gullit ook had gescoord en die zei na afloop: "Het is toch niet te geloven, ik scoor twee goals en jij krijgt alle publiciteit!" Hij zat al wat langer bij Oranje, en ik was nieuw. Dat zal het wel geweest zijn. Hij vond dat allemaal een beetje vreemd. Hij dacht dat hij helemaal het mannetje was toen, haha. Was leuk "Dat klopt, onder andere met Schip en Silooy, maar dat doe je vooral als je jong bent. Maar later in je loopbaan denk je daar heel anders over. Dan wil je in de vakantie helemaal niet over voetballen nadenken of praten. Dan ben je een jaar met voetballen bezig geweest en wil je even afstand nemen. Dus ga je dan niet meer met zo'n groep weg." Dat verbaast mij ook altijd als ik in de zomer naar het Beach Voetvolley op tv kijk. Al die spelers die dat als invulling van hun zomervakantie doen. Dat bedoel je toch? "Ja, dat snap ik ook niet. Dat vind ik heel typisch. Als ik trainer zou zijn zou ik dat ook niet eens goed vinden. Ze moeten niet alleen fysiek rusten maar vooral ook mentaal. Daar is de vakantie voor bedoeld. Dat doe je in een andere omgeving met andere mensen om je heen. Met dat toernooi zit je weer met pers om je heen en allemaal collega's. Maar de trainers zelf zitten er ook. Jan Wouters en Louis van Gaal bijvoorbeeld. Vind ik echt typisch maar dat is ieders goed recht om dat op die manier te doen." Dat zal toch ook wel met geld te maken hebben? "Ja, maar dat mag echt geen reden zijn. Dat mag geen rol spelen. Die jongens verdienen toch al veel geld?" Wat adviseer je jonge voetballers te doen met hun talent? "Het is goed om een beetje te plannen en je daar aan vast te houden. Je niet gek laten maken. Jonge spelers gaan veel te vroeg weg. Jongens als Kluivert bijvoorbeeld. Zorg nou eerst maar eens dat je een jaar of vier bij een Nederlandse club basisspeler bent geweest. Dan ben je een jaar of 22. Dan maak je een stap naar een ploeg die voor de verdere opbouw zorgt en pas dan, op je 26e ga je naar een topploeg. Dat zou ik advise ren. Dan heb je op je 31e al een hele mooie loop baan en kun je nog een aantal jaren zelf bepalen waar je speelt.

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 15