E team en we hadden dat hele seizoen naar een toernooi toegewerkt, dat net die week in Cannes zou worden gespeeld. Ik wilde eigenlijk naar Cannes, dat was een groot toernooi. Toen vroeg Ajax of ik in Nederland wilde blijven, voor het geval Kieft en Ling geblesseerd bleven. Maar ik had zoiets.... Ja, ik wilde gewoon naar Cannes. En zij waren alweer bijna fit. Ik ben dus naar Cannes gegaan. De hele week lekker gevoetbald daar. Ajax heeft die dinsdag tegen Sparta gespeeld. Met Kieft en Ling, dus ik was anders voor niks gebleven. Dat is me niet in dank afgenomen, want ik ben er niet meer bij geweest dat seizoen." Toen ging je in het seizoen 1982-1983 meetrainen met het eerste? "Ja, later pas. Niet vanaf het begin. Het seizoen daarvoor was dus beperkt gebleven tot een invalbeurt en daarna hele maal niks meer, dat heeft echt met Cannes te maken gehad. Dat is me echt kwalijk genomen. Zo van, wat moet hij nou? Wordt hij voor het eerste gevraagd en gaat hij afzeggen, die gek! Ja, dat maakt nu niet meer uit. Ik bleef ook begin 1982- 1983 bij het tweede maar viel wel regelmatig in bij het eerste. In de vakanties, want ik zat nog gewoon op school toen, mocht ik dan meetrainen met het eerste." Dan kom je in een groep met Cruijff, Kieft, Lerby, Schrijvers. Dat is lekker binnenkomen! Hoe ging dat toen? "Het was heel interessant allemaal. Helemaal omdat Johan er nog bij was. Ik had het geluk dat ik niet alleen kwam. Ook Sonny Silooy en Schip kwamen erbij, kon den we elkaar een beetje dekken. Het was vooral fysiek en verbaal geweld waar we tus senkwamen. Was leerzaam en leuk. Wij waren toen natuurlijk kleine jongens die aan het grote werk mochten ruiken. We waren toen nog heel rustig. Het was vooral luisteren en veel leren. We probeerden wel eens wat uit, toen ook wel. Een trucje op de training. Maar je was meer bezig met indruk proberen te maken en een plaatsje te veroveren. Wat je zegt, er zat al een hele gevestigde orde. Je noemde er al een paar. Maar ook Wim Jansen, Leo van Veen en Jesper Olsen waren erbij. Ervaring op doen, daar ging het om." VUat is er tussen toen en nu op het trainingsveld veranderd? "Ja, dat is moeilijk oordelen voor mij. Het is alweer een tijdje geleden natuurlijk. Wat opvalt is datje heel veel trainers tegelijk op het veld ziet staan nu. Er lopen erg veel begeleiders om zo'n selectie heen. Dat was in het begin niet zo. Pas toen Johan tech nisch directeur werd, nam dat bij ons ook toe. Maar dat moest bij ons wel. Het was bij het eerste namelijk heel inge wikkeld toen, omdat Johan geen papieren had. De KNVB liep toen te loeren. Je had toen Tonnie Bruins Slot erbij. Maar ook Spitz KohnOh ja, Cor van der Hart was er ook nog bijDeze trainers deden vervolgens bewust alsof ze op de trai ning de leiding hadden. Het lag vooral de eerste paar maanden wat ingewikkeld. De KNVB lette toen op ons, maar het was gewoon voor alles en iedereen duidelijk dat hij trainer was. Alleen omdat dat niet mocht werd deze constructie bedacht. Ik weet niet of hij het zelf zo bedacht heeft. Ze hebben er nooit wat aan kunnen doen. Ik geloof wel dat we op onze woorden en opmerkingen moesten letten. Maar goed...het aantal trainers is dus in de loop der jaren toegenomen. Dat heeft te maken met fysieke, conditionele en mentale aspecten; alles moet goed verzorgd worden. Vroeger had je één trainer. We hadden hooguit af en toe een conditietrainer maar uiteindelijk zelfs een ademhalingsman, voor de concen tratie en de ontspanning. Zaten we een beetje te blazen en te fluiten. Johan besefte als geen ander dat spanning een onderdeel is dat je niet weg mag drukken. Het is een belangrijke rol in het voetbal. Weer een onderdeel. De één gaat daar makkelijker mee om dan de ander. Als je probeert de jongens te helpen die daar meer moeite mee hebben, dan is dat gewoon winst. We hebben allemaal ook alles wat werd aangereikt door Johan geprobeerd en waar je baat bij had, dat bleef je doen. Ik kan me van Stanley Menzo herinneren dat hij af en toe in het spelershome zo zat te fluiten. Ffffiet! Haha. Daar is helemaal niks mis mee. Als je er maar baat bij hebt. Dat is de gezonde gedachte van Johan in de begelei ding van de jonge voetballers. Zonder gêne probeerden we dat. We probeerden beter te worden en als we daar bij wijze van spreken een week lang groene bananen voor moesten eten, dan deden we dat. Wat maakt dat uit? Kwam door Cruijff. Johan heeft het vaak over details, dit is een mooi voorbeeld daarvan. Voor de rest vergelijken met nu kan ik niet. 2000 5

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 7