CD En jullie dames wonnen goud op het WK. "Ja, dat heeft voor- en nadelen. Het wordt bekender daardoor. Maar nu lijkt het bij ons natuurlijk weer meer een vrouwen- sport. Dan wordt het moeilijker voor jon gens in Amerika. De vrouwen zijn dus ook veel meer succesvoller dan de mannen, die er moeite mee hebben door de eerste ronde van een WK te komen." Je hebt wel eens gezegd dat er grote verschillen zijn in de Amerikaanse sportmentaliteit ten opzichte van de Europese, of Nederlandse mentaliteit. Kun jij daar iets aan veranderen in je directe omgeving? "Ik denk dat het op een natuurlijke manier moet gaan. Dat moeten mensen merken, hoe ik werk en zo. Maar als je twintig bent of ouder, dan ben je vaak al gevormd en valt het niet mee om iets te veranderen daarin. Ik zit al een tijdje in Nederland, maar toen ik laatst met het Amerikaanse elftal weg was, merkte ik het weer. Hoe het er daar aan toe ging: vanaf NI dat de voetballers wakker werden, totdat ze naar bed gingen waren ze met voetbal bezig, dat is heel speciaal om te zien. Als je altijd bezig bent met de sport moet dat wel goed zijn voor de resultaten." Maar Denemarken werd Europees kampioen terwijl ze de week voor het toernooi nog allemaal individueel op vakantie waren omdat ze niet wisten dat ze op het EK mee zouden doen. "Ja, ontspanning kan ook heel goed wer ken. Als je een periode niet aan voetbal hoeft te denken dan is dat natuurlijk goed voor je geest." Zoals jij in de winterstop hebt gehad? "Inderdaad. Ik ben heerlijk twee weken vrij geweest. Ben naar Los Angeles geweest waar ik vandaan kom. Lekker met familie en vrienden opgetrokken. Daarna begon ik weer met een frisse kop, dan wil ik erg graag weer voetballen." Er zitten nogal wat evenementen aan te komen voor je met Amerika. "Ja, met de Olympische ploeg de kwalifi catie voor de Olympische Spelen eind april en dan misschien de Spelen zelf. Maar met het Amerikaanse nationale elftal hebben we ook kwalificatiewedstrijden voor het WK, vanaf september. Dat is wel te combi neren met Ajax, maar het is moeilijk. Zeker als ik veel wordt geselecteerd. Ik heb laatst dus een trainingskamp gehad en dan is het wel zwaar. Dat hebben de jon gens bij Ajax ook die in Afrikaanse landen spelen. Lange reizen en veel verschil in tijd. Als Jesper bijvoorbeeld een oefenwed strijd met Denemarken heeft is het een paar uurtjes vliegen, dat scheelt nogal." Wie bepaalt of je voor Amerika speelt of voor Ajax? "De Amerikaanse bond mag me in princi pe een paar keer opeisen. Daar zit een bepaalde limiet aan. Maar ik ben er heel bewust met de Amerikaanse bondscoach mee bezig om te kijken wat het beste voor mij is. Het is wel belangrijk dat ik niet te vaak weg ben bij Ajax. Dan kan iemand anders de kans weer pakken." Zie je dit seizoen als je doorbraak? "Bij Ajax moet mijn doorbraak nog komen. Bij FC Utrecht heb ik wel een soort doorbraak gehad. Dat was mijn doorbraak in de eredivisie. Ik heb hier nog niet het gevoel dat ik doorgebroken ben." Is het voor een jonge jongen moeilijker doorbreken als het met het team minder gaat? "In een bepaald opzicht is het makkelij ker, want de trainer heeft als het slecht gaat de neiging om veel te wisselen. In dat opzicht komen er dus kansen. Maar een maal in het veld is het weer moeilijker, omdat het niet loopt." Jullie moeten er nu gelijk staan. Ligt er teveel druk op jonge jongens als jij, Knopper, Chivu etc.? "Zelf voel ik dat niet zo. Mensen verwach ten wel veel van ons, dat is wel eens moei lijk op te brengen. Richard Knopper heeft dat denk ik wel weer wat meer gemerkt, die heeft echt een doorbraak gehad aan het begin van dit seizoen. Hij scoorde veel en speelde goed. Hij heeft wat meer druk gekregen, ik ben niet vanaf het begin van het seizoen een vaste waarde. Ik ben pas later via een soort achterdeur bij de ploeg gekomen. Misschien komt de druk dan nog wel." Als spelers uit het tweede worden uitgeleend, is dat meestal geen goed teken, voelde je dat ook zo toen je naar FC Utrecht ging? "Nee, ik hoopte natuurlijk op een terug keer. Ik wilde niet nog een jaar in het tweede, ik wilde heel bewust in de eredivi sie spelen. Ik had net heel bewust een drie jarig contract getekend bij Ajax. Als ik dacht dat het over zou zijn bij Ajax, dan had ik niet bijgetekend." Waarom lukt het jou wel, en andere grote talenten die inmiddels uitgeleend zijn (spelers als Schulp, Splinter etc.) niet? "Dat zal wel aan de spelers zelf liggen. Kijk, je bent natuurlijk allemaal maar één systeem gewend: het Ajax-systeem. Ik speel met de Amerikaanse ploeg anders, ik ken dus de andere smaken. Maar geluk heeft er ook mee te maken. Dat kun je ook wel eens zien." Wat zijn de specifieke dingen die je wilt verbeteren aan jezelf? "De lange pass moet ik eerder geven en het eerder zien, dat ik hem kan geven. Daar moet dan meer gevaar door komen. En ik moet vaker mee naar voren gaan, ik denk nog te controlerend, waardoor ik blijf han gen. Doorschuiven dus. Dat vind ik zelf en de trainers hebben dat natuurlijk ook gesignaleerd." Ajacied - februar 2000 37

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 39