pd** 9 J© Over betaalde liefde l •1 en liefde voor Ajax Door Hans Janssen etaalde liefde. Voetbal is verworden van een volkssport tot een entertain- maint-industrie die haar grenzen nog steeds niet heeft bereikt. Marcel Maassen, voor wie het eerste elftal van de amateurs van het Zuid-Limburgse Lindenheuvel te hoog gegrepen was, heeft zich uitgeput. Uitgeput in een beschrijving van de veranderingen en vooral de verloederingen in het (betaald) voetbal. Joao Havelange krijgt ervan langs, tal van clubbestuurderen (Karei Aalberse) moeten het ontgelden en eigenlijk is de hele voetbalwereld bezig zichzelf de das om te doen. Plannen voor een nieuwe Europese competitie lijken leuk en aardig, maar Maassen waar schuwt, wijzend op de jaren die achter ons liggen, voor de nadelige gevolgen. Op zich zijn het geen openbaringen, maar juist omdat het allemaal herkenbaar is, is Betaalde liefde meer dan de moeite (van het lezen) waard. Ook Mart Smeets legt de vinger meermalen op een zere plek. In Veelbesproken (de wens de vader van de gedachte?) blikt de presentator en verslaggever van Studio Sport terug op het afgelopen jaar. Een jaar waar in hij veel mensen heeft gesproken en daarvan kond doet. En een jaar waarin hij veel heeft gezien, gehoord en gelezen en waarover Smeets op zijn eigen wijze schrijft. Maar daar vertellen we niks nieuws mee. Opvallend is de kritische houding ten opzichte van Michael Boogerd en Smeets' juist positieve verhalen over Erik Breukink, Ruud Gullit en Johan Cruijff ('zelden heeft een zo beroemd iemand als hij zo'n laagdrempeligheid getoond' en 'niets is hem te veel'). CRUIJFF Cruijff komt ook aan bod in Hard gras, in een bijrol, want nummer 21 is geheel gewijd aan Wim van Hanegem. Oké, niet bepaald een Ajacied, maar wel een speler met wie Ajax letterlijk en figuurlijk de nodige duels heeft uitgevochten. Denk aan de botsin gen begin jaren zeventig met Johan Neeskens en Arie Haan. Eén citaat verklaart 'Snelheid bestaat niet', de titel van het boekje: 'De snelheid van Cruijff bleek niet gevaarlijker dan de zogenaamde traagheid van Van Hanegem'. Dat Cruijff en Van Hanegem in Hard gras ver scheidene keren in één adem worden genoemd, is logisch. Beiden worden steeds opgevoerd bij de discussie over wie nu de beste voetballer was beginjaren zeventig. Bovendien stonden Cruijff en Van Hanegem model voor het karakter van de clubs waar ze groot zijn geworden: Ajax ('de bril le van het totaalvoetbal') en Feyenoord ('het charisma van de pokerspeler') dus. Zijn vooral Ajax en Feyenoord in Nederland de grootmachten met de langste staat van dienst in het clubvoetbal; in België zijn dat Club Brugge en Anderlecht. In de vorige Ajacied beoordeelden we al het jaarboek van recordkampioen Anderlecht, ditmaal staan we even stil bij dat van 'Club'. En ook in dit annu- arium is er zelfkritiek te lezen van de verantwoordelijken, want daar was het afgelopen seizoen alle reden voor bij de club van (toen nog) Eric Gerets. In het Jaarboek van Club Brugge K.V. verschijnt een aantal ex- Ajacieden op het toneel. Zo blijken de Deen Jan Sörensen en Ruud Geels op de respectievelijk tiende en 24e plaats op de topscorerslijst aller tijden van Brugge in de eerste klasse te staan. Verder komen hij de trai nersprestaties ook die van Han Grijzenhout ('een leraar uit de Ajax-school') en Spitz Kohn ('hij kwam op het slechtste moment') ter tafel. We blijven nog even bij onze zuiderburen, want natuurlijk moest ook in België op het eind van het millennium een TOP 100 van het Belgisch Voetbal worden opgemaakt. Walter Pauli en Jan Wauters (inderdaad die van Langs de Lijn) hebben er voor gezorgd. Het blijft altijd geweldig om naar Belgen te luisteren of hun taalgebruik lezend tot je te nemen. Alleen het idee van de top 100 is afgekeken van Henk Spaan, 'verder is alles eigen makelij'. Zoals de rake, zeer persoonlijke typeringen van spe lers als Walter Meeuws ('de enige Belg die ooit bij Ajax aantrad'), Lorenzo Staelens ('geen doetje, vraag dat maar aan Kluivert'), Luc Nilis ('hij had de legende gehaald, als hij in het gratuite voetbal van Pierre Sinibaldi had mogen Ajacied - februar 2000

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 19