EUROPA CUP wericen met Johan. zoveel was ook niet goed. Hij moest zich ook ontwikkelen. We heb ben elkaar eigenlijk geholpen toen. Het paste allemaal precies." Datzelfde seizoen was het seizoen van Robbie de Wit. Als linksbuiten gaf hij een hoop assists, scoorde ook zelf, speelde een belangrijke rol voor Oranje door tegen Hongarije en België te scoren en zodoende bijna in zijn eentje kwalificatie voor het WK 1986 af te dwingen. Maar die zomer werd hij geveld door een hersenbloeding. "Ja, dat is heel erg. Hoe zou het anders met hem gegaan zijn? Hij was een hele grote voetballer. Dat is typisch hè. Want hij zat midden in de lichting die later het EK van 1988 won. En die lich ting die Europa Cups won, hij had daar vlekkeloos in mee kunnen doen. We hoorden het en zijn natuurlijk direkt naar het ziekenhuis gegaan. Toen schrok ik echt. Het was toen ook net gebeurd. Oh ja, we namen een Playboy voor hem mee, dat weet ik nog. Maar hij gaat er heel knap mee om. Het hoort gek genoeg ook bij het leven, zoals alles wat je overkomt." Ca je dan opeens nadenken? "Nou, heel eerlijk gezegd ben je daar niet lang mee bezig. Aan het eind van het seizoen trainde hij alweer mee. Hij ging echter naar Zweden voor de laatste loodjes en daar bleek het juist heel slecht te gaan. Het was zo zonde, het was wel een jongen die zo bij Barcelona en het Nederlands Elftal had kunnen spelen. Moeiteloos. Hij was sterk, snel, mooie techniek. Tja...." Dan komt het jaar waarin je voor het eerst de bewuste enkel blesseert. Bij een botsing met Edwin Olde Riekerink uit bij FC Groningen. Klopt het dat het daar begon? "Daar is het inderdaad begonnen. Ik heb die beelden nog wel een keer of vijfentwintig bekeken. En ik heb er niks speciaals aan gezien, het is een beetje een lullig moment." Ja, je raakte de bal kwijt en ging geïrriteerd op jacht, ledereen zag een overtreding aankomen. "Ja, maar juist omdat ik al een gele kaart had gehad ging ik er ook weer niet met een gestrekt been in, maar ik doe het netjes. En omdat ik het netjes doe krijg ik de klap. En het gekke is, als ik naar die beelden zit te kijken.... ik zie echt niet dat ik die enkel dubbel- klap of zo. Heel typisch." In dat seizoen, 1986-1987 wonnen jullie ook de Europa Cup II. Aron Winter kwam door uit de jeugd. "Ja, Winter. Toen hij debuteerde, in die wedstrijd speelde Scholten heel slecht. Het publiek riep iets van: Eikel, Eikel. Maar toen was Winter aan het warmlopen en ging dat over in: Arie, Arie. Tegen Go Ahead Eagles geloof ik. Was leuk. En die Europa Cup II, ja, dat was heel mooi. We voelden onszelf steeds sterker worden in dat toer nooi. De kansen namen daardoor toe. Met name Olympiakos en Malmö waren belangrijk. Toen Real Zaragoza, we weken uit naar het Olympisch Stadion. Dat zat helemaal vol en dat was wat in die tijd. Die finale speelden we met een danig verzwakt elftal. Spelbos en Blind waren er niet bij. Het was echt het resultaat van twee jaar werken met Johan, die prijs. Het was toen een hele tijd geleden dat een Nederlandse club een Europese beker won en dat maakte het ook zo belangrijk." Toen was inmiddels ook bekend dat je naar AC Milan zou gaan. Je afscheidswedstrijd was tegen PEC Zwolle. Het werd 5-2 en je maakte er vier. Ajax had al twee keer gewisseld. Dat was in die tijd het maximum, maar iedereen wilde jou toch nog een publiekswissel geven. Je werd er uit gehaald en er kwam niemand meer in. De speaker riep toen om dat Marco van Basten onvervangbaar is. Dat moet je toch wel wat hebben gedaan. "Nou, dat weet ik echt niet meer. Is dat waar? In de Meer? Klinkt mooi. Haha. Nou, nee. Ik ben het dan gewoon vergeten. Maar, mooie woorden van de speaker." Ook in die tijd op zijn eind: De Amsterdam 700 toernooien. Wat vond je daarvan? "Heel goed. Het was spannend, het was altijd de week voor de com petitie begon en vaak had je dan nog geen graadmeter gehad. Had je tegen heel veel amateurploegen gespeeld. Op het Amsterdam toernooi kon je dan zien hoe ver je was en wat er nog aan gedaan moest worden. Dat waren de eerste tegenstanders van naam. Na een aantal weken voorbereiding, waarin je toch extra hard moest werken zonder echte wedstrijden had je die wedstrijden van het Amsterdam toernooi ook echt nodig. En vaak tegenstanders die Europese topclubs waren in die tijd. En dat het in Amsterdam was, gaf extra druk en dat is altijd goed." Dan komt je periode bij AC Milan, veel successen en daarna veel leed. Jij stopt met voetballen, kiest voor een anoniem leven en nu zitten we hier in 2000. Ajax bestaat straks 100 jaar. En de hoogtepunten van het laatste jaar van 100 jaar Ajax zijn helaas slechts de twee avonden die Johan Cruijff organiseerde in de Arena. Ook hoogtepunten omdat jij je kicksen weer uit het vet haalde. Maar dat is wel schamel voor Ajax, vind je niet? "Ja, maar daar kan ik niet over oordelen. Voor mezelf waren dat leuke avonden. Die eerste in april, toen wilde ik niet eens meedoen Ik had nog zo weinig gevoetbald tot die tijd. Had ik niet zo'n zin in, niet eens omdat ik het niet goed vond voor mijn enkel, dat viel wel mee. Als ik eenmaal op het veld sta vind ik het leuk om het te doen. Dat zal altijd wel zo blijven. Gewoon voetballen, het lijfelijk spelen, is echt het leukste. Aangezien ik dat niet meer kan doen, ben ik weggedreven van de voetballerij. Minder interesse. Als ik dan weer eens een balletje trap, en zeker met die jongens, dan vind ik het gelijk weer heel leuk allemaal. Dat was toen." In het volgende nummer: deel twee van het openhartige interview met Marco van Basten. Over zijn leven nu, anekdotes over de tijd dat hij nog voetbalde, zijn interlandcarrière, Silvio Berlusconi en veel meer. A j a c i e d - februari 2000

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 17