"JOHAN heeft bij Ajax als collectief en als individu veel sterker gemaakt." thuis met 14-0 winnen, waarvan jij er zelfs vijf scoorde. "Allemaal onervarenheid. Tegen die Luxemburgers 0-0 spelen heeft met onervarenheid te maken, net als die 14-0 winst. Heel zinloos ook. Typisch iets jeugdigs. Toen wilde je als elftal en ook als individu wel wat laten zien, zeker omdat het ook Europees was. Laten zien dat je kunt scoren. Is wel te begrijpen, maar als je later een wat meer ervaren speler wordt, laatje dat ene niet meer toe, en het andere ook niet. Geldt ook voor de ploeg. Dan zou het uit misschien 0-1 of 0-2 moeten worden en hoefje je thuis niet zo uit te slo ven als toen." Seizoen 1985-1986. Cmijff werd aangesteld als Technisch Directeur, daar hebben we het al over gehad. Ajax werd geen kampioen, maar jullie speelden bij vlagen fantastisch en jullie scoorden 120 doelpunten dat seizoen. Dat is drie en een half gemiddeld per wedstrijd. Daar kunnen we met dit huidige Ajax met moeite over dromen "Johan begon gelijk met het leerproces voor ons. Hij wilde elke week spektakel. Dat in eerste instantie. Met alle gevolgen van dien. Hij vond dat je van de tien wedstrijden die je speelt, er drie zou mogen verliezen. En dan echt goed op je snuit gaan zodat je kon leren. Dat was beter dan acht proberen te winnen. Daar ging het niet om. We moesten echt door dat proces, johan heeft ons zowel als individu en als collectief sterker gemaakt. Veel sterker. Tactisch bewuster gemaakt. Dat is heel belangrijk geweest voor ons." Was je toen hij Technisch Directeur werd al blij met hem, of is dat later gegroeid toen je hem eenmaal als eindverantwoordelijke had meegemaakt? "Ik was toen al blij dat hij de kans kreeg en die ook nam, om bij Ajax technisch directeur te worden. Hij was toen nog wel veel grilliger, maar wel al goed. Zoals gezegd moesten we allemaal leren. Johan ook. We trainden keihard en in het begin zelfs drie keer per dag. Heel overdreven, we liepen ons een breuk. Je mag wel langer trainen dan tegenwoordig, maar

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 15