J© Dat was het seizoen 1983-1984, Cruijff maakte daarin Feyenoord gelijk kampioen. En Ajax speelde heel grillig dat seizoen. Je verliest in dat seizoen met 0-3 van Haarlem, en verslaat een paar dagen later toenmalig reuzendoder FC Groningen met 1-5! En uiteraard die 8-2 in het Olympisch Stadion tegen Feyenoord. Dat was fan tastisch, maar heel onvoorspelbaar allemaal. "Ja, want doordat die groep oude jongens wegging, stonden we er opeens heel anders voor als Ajax zijnde. Die hele omschakeling naar héél nieuw en jong allemaal was heel groot. Dat vertaalde zich in die grilligheid. We hebben toen inderdaad Feyenoord met 8-2 verslagen. We hebben hele mooie wedstrijden afgewisseld met hele beroerde. Typisch de jeugdige wisselvalligheid. Die 8-2 was wel geflatteerd hoor. Maar ook leuk en een rare wedstrijd. Het had alle kanten opgekund. Het was een hele opsteker voor ons. Wat heel bijzonder was in dat eerste gedeelte van dat seizoen was het spel van Jesper Olsen. Die speelde echt als een tijger. Die was zó gigantisch goed. Ik moet eerlijk zeggen dat ik met weinig voetbal lers gespeeld heb die ik zó goed vond voetballen als Olsen. Hij is toen naar Manchester gegaan, raakte geblesseerd en het was alle maal heel mager. Hij liep ook scheef, dacht ik. Heeft het niveau van Ajax nooit meer gehaald." Heb je hem nog gesproken na afloop van De Wedstrijd van de Eeuw in december? "Nou, heel kort vooraf. Er was na afloop een feest in het Hilton, maar ik was ziek die dag, dus ben ik gelijk weg gegaan. Het was heel vluchtig die dag. Dan sta je misschien een kwartier te lullen maar dat heeft allemaal heel weinig impact. Maar doordat ik ziek was heb ik heel weinig mensen echt lang gesproken. Ik heb na afloop nog vrij lang in bad gezeten met johan en Ruud (Gullit, MB). Johan had natuurlijk al last van zijn arm, die bleek gebroken te zijn." Terug naar die 8-2 in 1983. Besefte je toen al wat daar, los van Cruijff, voor voetbaltalent op het veld stond? Ronald Koeman, Frank Rijkaard, Ruud Gullit, jij. Dat was de kern die het EK vijf jaar later won. "Nou, dat besef je dan niet hoor. Wat ik me wel nog goed kan her inneren was dat we dat seizoen zelfs vier keer tegen Feyenoord speelden, toen had je nog bekerwedstrijden met replay. Vier wed strijden die gewoon belangrijk waren voor onze ontwikkeling. Feyenoord was toen goed met Cruijff en Gullit. Wij waren jong en leerden veel. Later, toen Ruud naar PSV ging, waar toen ook Vanenburg en Koeman bij kwamen, waren dat vergelijkbare wed strijden. Van een ander niveau. Wedstrijden die goed voor me zijn geweest. Voor ons allemaal waarschijnlijk." En je Europese debuut was ook dat jaar. Maar dat bleef dan nog even beperkt tot slechts één ronde, tegen Olympiakos Piraeus. "Kan ik me niet meer zo goed herinneren. Nee echt, dat weet ik niet zo goed meer. Wat ik wel weet is dat we heel erg liepen te knokken en te worstelen met dat Europese voetbal. Dat kwam door de bege leiding. Iedereen deed daar heel nerveus over. Tegen Bohemians Praag een seizoen later ook. Heel gespannen allemaal. Het had wei nig met voetballen te maken, niemand had er ervaring mee, spelers niet en begeleiding niet. Het leek alsof er 220 volt op stond als we Europees speelden. Pas toen johan kwam, twee jaar later, konden we ons weer gewoon beperken tot het voetballen. Dat was de kracht van Johan, die wist wat Europees voetbal was. Hij zorgde dat bijza ken goed geregeld waren. Hij wist wat er bij kwam kijken. Het is natuurlijk geen andere sport! Het zijn ook voetbalwedstrijden. Er komt wat extra's bij kijken, meer niet. Bij die anderen hadden we het gevoel dat we iets heel anders gingen doen. Die gingen heel moeilijk doen over zaken als publiek, inzet, mentaliteit, eten, rei zen, noem maar op. Weinig voetbal. Maar door Johan is dat bij Ajax veranderd. Konden we wel goed voetballen tegen Olympiakos, dat toen nog een topploeg was. Maar het ging niet anders dan bijvoor beeld Groningen-uit, en dat was zo goed van Johan. Johan is een belangrijke man. Dat is allemaal heel apart; hij hield de sfeer heel gewoon, waardoor je je heel prettig voelt. Heeft gewoon met erva ring te maken. Ook van Johan; als coach heeft hij bij Ajax die erva ring opgedaan en er bij Barcelona veel mee gewonnen." STATISTIEKEN: Marco van Basten (geboren 31 oktober 1964 te Utrecht als Marcel van Basten, met dank aan Oma's Utrechtse accent uiteinde lijk Marco genoemd): Clubs: Edo, UW, Elinkwijk, Ajax en AC Milan. AJAX: debuut 3 april 1982 bij Ajax-NEC als vervanger van Johan Cruijff, Van Basten scoort uiteraard. Zo maakte hij aldus de (toen nog) bijna traditionele 'debutanten goal'. In totaal speelde hij 133 competitiewed strijden voor AJAX en scoorde daarin 128 doelpunten. Totaal aantal officiële Ajax wedstrijden: 172 met daarin 151 doelpun ten. Zijn debuut voor AC Milan was 13 sep tember 1987 tegen Pisa. Hij speelde in totaal 147 competitiewedstrijden voor de rood-zwarte brigade en maakte daarin 90 doelpunten. Minstens zo imposant zijn zijn Europese statistieken met AC Milan: 25 wedstrijden met 19 doelpunten. In de prijzenkast staan de volgende prijzen: Europees voetballer van het jaar 1988, 1989 en 1992. In 1992 werd hij tevens 's werelds beste. Topscorer van Nederland werd hij 4 keer, waarvan 1 keer ook Europees topscorer. Dat was in 1986, met 37 doelpunten. In Italië werd hij 2 keer nationaal topscorer. Tevens won hij met Ajax de Europa Cup 11, met AC Milan tweemaal de Europa Cup I en tweemaal de Europese Supercup. In 1988 werd hij met Nederland Europees kampioen. Niet te vergeten zijn de landsti tels (6) en nationale bekers (2) met Ajax en AC Milan. Niet genoemd zijn de vele "kleinere" indi viduele prijzen als nationaal speler van het jaar of populariteitsprijzen van sup portersclubs. Geforceerd deed hij mee aan de Europa Cup 1 finale in 1993. In die tijd was het al kwakkelen geblazen met de enkel van de nummer 10 op de lijst Voetballer van de Eeuw. In de seizoenen 1993-1994 en 1994-1995 speelde hij geen competitiewedstrijden met AC Milan, maar werkte wel twee jaar lang aan een rentree. Tussendoor leek het er heel even op dat hij meeging met Oranje naar het WK van 1994 in Amerika. Op 17 augustus 1995 werd definitief naar buiten gebracht waar al langer voor werd gevreesd: Marco van Basten moet stoppen met het bedrijven van professioneel voetbal als gevolg van een enkelblessure. De bovengenoemde lijst is weliswaar uniek te noemen, maar had desondanks veel langer kunnen zijn. Wij voegden er een kleine prijs aan toe: wegens uitzonderlijke trouw en vriendschap is Marco van Basten per 2 februari 2000 Erelid van Supportersclub De Ajacied. Ajacied - februar 2000 9

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 2000 | | pagina 11