dt er nog gelachen bij AJAX! □ma Door: Miel Brinkhuis. Praten met Richard Witschge is sinds 20 september praten met een dertiger. Het is hem niet aan te zien dat zijn bouw jaar 1969 is. Richard heeft al een heel voetballeven achter zich, ook al is zijn carrière nog lang niet voorbij. Hij werd jong door Barcelona (lees: Johan Cruijff) bij AJAX weggehaald, en ging daar na twee mooie jaren weg om bij Girondins de Bordeaux zijn loopbaan voort te zetten. Zelf vindt hij het team waarmee hij in Barcelona speelde het leukste team waarin hij heeft gespeeld, ook al kende hij daar ook dieptepunten, zoals het missen van de door Barcelona gewonnen Euro pacupfinale tegen Sampdoria. Met Bordeaux speelde hij de UEFA Cupfinale, die helaas werd verloren. Na vijf jaar buiten land kon Richard terug naar het AJAX, op dat moment het AJAX van Louis van Gaal, dat de jaren daarvoor alles had ge wonnen. Dat seizoen, het afscheidsjaar van Van Gaal, werd helaas niet wat iedereen er van verwachtte. Maar in de loop der jaren heeft Richard alweer een serie prijzen met AJAX binnengehaald. Momenteel is hij één van meest gelouterde spelers op het veld en zorgt hij samen met Aron Winter, Brian Laudrup en Frank Verlaat voor wat gewicht in de nog jon ge groep. We spraken over het huidige AJAX, en blikken terug op zijn eerste periode in Amsterdam. Natuurlijk hadden we het ook over zijn merkwaardige interlandcarrière en de buitenlandse clubs waar hij heeft gespeeld. AJAX Kun je je goede vorm van de eerste tien wedstrijden van het seizoen verklaren? a, ik speel het hele seizoen tot nu toe vrij goed. Ik denk dat het komt omdat ik niet meer als een soort halve back hoef te voet ballen. Daardoor heb ik meer balbezit en dat ligt me wel. Ik speel in een iets andere rol, ik hoef niet meer zoveel te verde digen en dus kan ik me op andere dingen concentreren. Het is ontstaan doordat ik een keer op 4 speelde, in het midden en dat ging heel goed. Toen heeft de trainer met me overlegd en waren we het eens dat het me iets meer naar het midden beter bevalt dan aan de zijkant. Aan de zij kanten verspil ik veel kracht doordat ik langs die zijlijn steeds achter een mannetje aan moet lopen. Nu verricht ik ook veel arbeid, maar meer naar rechts, naar links en naar voren. Als ik linkshalf speel, een beetje in het midden en veel in balbezit ben, vind ik dat prima. Op 4 vind ik ook lek ker, maar zoals we nu spelen is het het beste. Ik kom ook het best tot mijn recht met een diepgaande, snelle linksbuiten voor me. En, zoals gezegd, als ik veel in balbezit ben." Dat vertaalt zich dus in het goede spel, maar we zien ook weer wat vaker kunstjes van je, en je scoort ook af en toe. Is het nu ook de bedoeling dat je meer gaat scoren? "Nou, het maakt mij niet uit wie er scoort, als we maar winnen. Ik vind zelf scoren ook niet zo belangrijk. Voor de pers en de buitenwereld telt het natuurlijk wel heel erg mee. Ik vind het natuurlijk wel leuk als ik scoor, maar ik ben nooit zo'n hele erge topscorer geweest. En wat betreft die trucjes: Ik doe wat in me opkomt. Je doet het eerder als je voorstaat dan als het slecht gaat. Het gaat erom dat de mensen niet voor niks ko men. Ik wil wel graag effe iets laten zien, maar het moet wel zij n nut heb ben. Een beetje functioneel moet het wel zijn." Onder Van Gaal mocht dit niet, klopt dat? "Eigenlijk heb ik een slechte tijd met Van Gaal gehad want we speelden dat seizoen heel slecht. En ik heb maar één jaar onder Van Gaal gespeeld. Dat jaar waren de resultaten dus niet goed en ik ben een aantal maanden geblesseerd geweest. Dat nodigt niet uit om dat soort dingen te gaan doen." ORANJE Het Nederlands Elftal en Richard Witschge: dat ging maar dertig keer goed. De interland-teller is 29 maart 1997 op dertig blijven steken. Ken ners herinneren zich de enige goal die hij voor Oranje maakte in een be langrijk kwalificatieduel tegen Portugal. Een schitterende volley van bui ten de zestien meter in het met 1-0 gewonnen duel. Bijna driejaar heeft Richard nu al geen interlands gespeeld. Het ging mis toen de bondscoach van toen, Guus Hiddink, hem niet selecteerde nadat hij een tijdlang een vaste waarde was geweest. Uitleg kreeg hij niet, sterker nog; Hiddink gaf door aan de vrouw van Richard dat hij niet geselecteerd was. Dat was de spreekwoordelijke druppel. Maar een logische stap na een serie goede wed strijden bij AJAX is een uitnodiging voor Oranje.

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1999 | | pagina 5