A)** tn O iTSKn* I Door Hans B Janssen nmiininr DE TOP 500 EN MEER dat ook de gebroeders Rob en Richard Wit- schge een toppositie hebben gekregen. En wat te denken van Simon Tahamata: leuke voet baller, maar toch geen sporter van de eeuw? Of heeft-ie de notering te danken aan het feit dat hij als één van de weinige Molukkers de top heeft gehaald. En ook bij de klassering van Rob de Wit in het overigens zeer lezenswaar dige document moeten we - hoe cru ook - kant tekeningen plaatsen. Want hij heeft te kort gevoetbald (buiten zijn schuld om natuurlijk) om zich te mogen scharen tussen toppers als Fannie Blankers-Koen, Johan Cruijff, Ties Kruize, Jan Wienese, Marcel Wouda, Bettine Vriesekoop, Erica Terpstra enzovoorts. Nog even terugkomen op Stuy. Er is één troost voor hem: uitgeverij Oog Blik heeft inmid dels de twintigste bundel van 'Heinz' op de markt gebracht. Heinz is die kat die zoveel avonturen beleeft in de strip, die dagelijks on der meer te lezen is in Het Parool. De naam is ontleend aan Heinz Stuy, zoals je enkele ja ren geleden al kon lezen in een interview in dit blad met de tekenaars van de strip, René Windig en Eddie de Jong. Om helemaal dui delijk te zijn: de stripkater is indirect ge noemd naar de ex-keeper van Ajax, want hij heeft zijn naam eigenlijk te danken aan de in 1985 overleden halfblinde kat van Windig. En die was vernoemd naar Heinz Stuy, de even klem- als vormvaste keeper van Ajax. Net als René's kat liet ook Stuy wel eens een prooi ontsnappen, tot hilariteit van het publiek. "Hé Heinz, zijn de kroketten weer heet?", hoorde je dan op de tribunes. Die link met Stuy of zo je wil met Ajax is af en toe terug te vinden in de strips van Windig en De Jong, maar ook om een andere reden blijven ze boei en. Proost, Heinz! (hun nieuwste) is een ge weldige bundel van de hand van het duo dat in 1991 de Stripschapprijs voor zijn hele oeu vre kreeg. In Galerie Lambiek aan de Kerk straat 78 in Amsterdam is de expositie Proost, Heinz! te zien (geweest): een feestelijk over zicht van de artistieke loopbaan van het Strip makersduo, dat nu al ruim twaalf jaar lang elke dag tekent voor één van Nederlands leuk ste krantenstrips. Er is in de galerie ook veel te koop, waaronder Heinz-originelen en zelfs een kleurige Heinz-zeefdruk. Overigens is in dezelfde Galerie sinds kort een tentoonstel ling te zien van het werk van Henk 'Kick Wei stra' Sprenger. Windig 8i De Jong komen we ook tegen in 'De benen van mijn broer', die sinds kort in de winkel liggen. Nog geen tientje voor een boek met leuke, dan weer dramatische of onver wachte verhalen over sport en voetbal in het algemeen. Geschreven door auteurs die in hun hart wellicht zelf ook topsporter hadden willen worden. Maarten Spanjer bijvoorbeeld, maar ook Herman Koch. Eén van de aardigste stukken is juist geschreven door een vrouw, Annemarie Oster. Een verhaal uit het leven ge grepen, dat voor elke ouder herkenbaar is. Wat we missen, of beter: wie we missen zijn Youp van 't Hek en vooral Jules Deelder. Wie kent niet het verhaal dat Deelder als suppor ter van Sparta in stadion De Koel in Venlo zij n club naar een zege op het plaatselijke VW toe schreeuwt. Maar j a, je moet kiezen, is het niet? Desondanks is De benen van mijn broer - en zeker gezien de spotprijs die voor het boek wordt gevraagd - een erg aangename bundel. Ook dank zij de aanwezigheid van Heinz én de illustraties van Gerrit de Jager. Tekeningen van De Jager treffen we ook, zo als gebruikelijk, aan in nummer 20 van 'Hard gras'. Het omslagverhaal is gewijd aan Rival- do, de Braziliaanse superster van Barcelona. Helaas komt de belangenstrijd tussen Rival- do en zijn trainer bij Barca, Van Gaal, niet he lemaal uit de verf. Van Gaal klopt zich graag op de borst, omdat de Braziliaan onder zijn leiding zo goed is geworden. Maar Rivaldo en velen met hem denken daar anders over. Het is zelfs niet ondenkbeeldig dat de Zuid-Ame rikaan onder een andere trainer en op een an dere positie (niet als linksbuiten, maar in het midden) nog meer tot zijn recht komt. In het themanummer over buitenbeentjes ont breekt Peter van Vossen natuurlijk evenmin. De Zeeuw mag voor de zoveelste keer vertel len over de controverse met zijn vader en het voetbalgeluk dat hem uiteindelijk toch heeft toegelachen. Kort, maar misschien daardoor net zo indrukwekkend is het gedicht dat is op gedragen aan John (zeg maar: Johnny) Rep. Theun de Winter zet hem geweldig neer in een gedicht: een dromerige, sluwe, treiterige en af en toe poëtische kwajongen. Hard gras bestaat inmiddels vijfjaar. Sinds het eerste nummer zijn er zo'n 250.000 exemplaren van dit voetbaltijdschrift voor lezers verkocht. Ajax verkoopt ook nog steeds goed. Want het is niet voor niets dat het nieuwste boek van Lydia Rood - 'Nframa Zwarte ster' - een groot Ajax-gehalte kent. Ebenezer Yaw Adje, bijge naamd Nframa (wind), is een geweldig voet baltalent. Hij wist al jong dat Europese top clubs ooit voor hem in de rij zouden staan. En dat hij daarmee zijn familie rijk zal maken en zal trouwen met Akosua. Zijn dromen komen grotendeels uit, zij het met wat hindernissen. Of-ie het ook op de lange termijn weet te red den in de Europese voetbaljungle, Nframa heeft last van een opspelende knie, heimwee gevoelens en verliefdheden, vermeldt het boek niet. Het boeit ons ook niet bepaald, want dit 'jongensboek voor volwassenen' is meer dan op tijd afgelopen, want het valt wat tegen. Je merkt weliswaar dat Lydia Rood ('Ik houd van beeldend schrijven') zich bij Ajax en in Ghana uitstekend heeft voorbereid, maar ze is natuurlijk geen voetbalverslag geefster. Bovendien bevat het boek veel ge neuzel, onbelangrijke details. Details staan er ook heel veel in 'De eredivi sie 1956-1999'. Het geeft een overzicht van alle uitslagen, standen en andere gegevens die de voetballiefhebber wil weten over het betaald voetbal. Dus ooknaamswijzigingen van clubs, de Nederlandse en Europese topscorers en voetballers van het jaar, alsmede de voor naamste Europacup-uitslagen. Compleet is het natuurlijk niet (we missen bijvoorbeeld alle opstellingen en doelpuntenmakers), 29 im Suurbier, Barry Hulshoff, Ruud Krol, Arie Haan, Johan Neeskens, Gerrie Mühren, Johnny Rep, Sjaak Swart, Johan Cruijff en Piet Keizer. Ze staan er allemaal in. In het boek 'DE TOP 500'. Het eerste exemplaar kreeg kroonprins Willem-Alexander, die zelf niet wordt ver meld ondanks zijn topprestatie tijdens de Elf stedentocht van enkele jaren geleden. Ook Ri- nus Michels, succesvol met Ajax, Oranje en het Nederlands elftal, heeft een plaats gekre gen tussen de beste Nederlandse sporters van de eeuw. Dat de toenmalige generaal - suc cesvol met Ajax, Barcelona en het Nederlands elftal - en genoemde spelers in het boek zijn opgenomen, is terecht. Ze maakten allen deel uit van het roemruchte en nauwelijks te klop pen Ajax-team van de beginjaren zeventig. Drie spelers uit die tijd ontbreken: natuurlijk de Joegoslaaf Velibor Vasovic en de Duitser Horst Blankenburg, want DE TOP 500 bestaat enkel uit Nederlandse sporters. Je moet immers ergens een grens trekken. Maar dat Heinz Stuy er niet in staat, is niet hele maal te begrijpen. Oké, de keeper heeft nooit onder de lat gestaan bij het Nederlands elftal en hij viel in zijn tijd ook op door een aantal blunders. Daar staat tegenover dat Stuy nog steeds de enige keeper is die in drie Euro pacupfinales op rij geen enkel doelpunt om de oren heeft gekregen en die bovendien nog steeds een unieke mijlpaal achter zijn naam heeft staan. In het seizoen 1970-'71 hield Stuy liefst 1082 minuten zijn domein schoon. Om precies te zijn van 7 februari tot 27 mei 1971, ofwel drie en een halve maand en elf wed strijden. Stuy bevindt zich in het goede gezelschap der afwezigen, want ook Louis van Gaal komen we niet te gen. De man die van Ajax in de j aren negentig een onverslaanbaar team maak te, in bin nen- én buitenland, en die nu bij Barcelona triomfen viert, had wat ons betreft best wel een ver melding verdiend. En waar om staat Michael Reiziger erin en Michel van de Korput niet? Verder is het opmerkelijk - om bij de (huidige of voor malige) Ajacieden te blijven -

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1999 | | pagina 31