MMIt J Wytze van der Gaast Jan Wouters Ongeveer een jaar geleden ontsloeg Ajax trainer Morten Olsen. Dit gebeurde nadat de ploeg in de Champions League volgens tv-commentator Evert ten Napel was "uitgebeend en gefileerd" door FC Porto. Ajax ging ten onder aan intern gekonkel en was van mening dat de trainer Olsen daar niet het juiste antwoord op had. Het was aan Jan Wouters om orde op zaken te stellen. Jan Wouters I is het type voetballer waarvan je later verwacht dat hij trainer wordt. Voetballers als Wou ters vormen het brein van het elftal, zorgen voor het juis te tempo en zorgen dat alle medespelers op de juiste plaats staan. Naar de voet baller Jan Wouters werd door collegae goed geluisterd, om dat hij vaak gelijk had. Als trainer had Jan Wouters ervaring opgedaan bij zijn oude liefde FC Utrecht, waar hij een koppel vormde met trainer Ronald Spelbos. Tot grote teleurstelling van Spelbos vertrok Wouters later naar Ajax waar hij de jeugd en het tweede elftal ging trainen. Ajax pre senteerde de terugkeer van Wouters naar Amsterdam destijds als een noviteit. Vanaf nu zou Ajax ook zelf zijn trainers opleiden. Twee jaar later was het al zover. Na het ont slag van Olsen schoof het Ajax-bestuur Jan Wouters naar voren. De tijden van de en tree van Louis van Gaal leken even terug te keren. Na een jaar Wouters als trainer is het tijd voor een eerste tussenbalans. Al snel werd duidelijk dat de vergelijking met Louis van Gaal niet opging. Waar Van Gaal in 1991 startte met een jong en veelbelovend team, daar constateerde Wouters dat veel van zijn duurbetaalde spelers eigenlijkniets bij Ajax te zoeken hadden. Tot overmaat van ramp raakte Wouters tijdens de winterstop de ge broeders De Boer kwijt, was Litmanen vaak geblesseerd, haakte Blind weldra definitief af en had Ajax niets aan Shota Arveladze. De cruciale posities in het Ajax-spel waren daardoor onvoldoende bezet en Ajax speel de als een middenmotor. Uiteindelijk werd nog de winst in de bekerfinale behaald, maar dat was meer aan het zwakke verweer van Fortuna Sittard dan aan het spel van Ajax te danken. De lichtpuntjes van het eer ste halfjaar van Jan Wouters waren slechts het goede spel van Jesper Gronkjaer, Tim de Cler en Richard Knopper. Tijdens de zomer kwam de grote schoon maak. Het nieuw aangetreden bestuurslid Spelersbeleid Danny Blind kon regelmatig in het Sportjournaal uitleggen wie Ajax nu weer gehaald had. De namen waren in drukwekkend en Jan Wouters moet blij zijn ge weest met de oogst op de transfermarkt. Eindelijk had hij zijn ploeg redelijk compleet en leek Ajax weer een kampioenskan- Gedurende de eerste com petitiehelft van dit sei zoen heeft Ajax voortdu rend gevochten tegen het hoge verwachtingspa troon. De namen van Machlas, Laudrup, Ver laat en Winter maakten van Ajax nog geen soepel spelend elftal en terecht vroegjan Wouters om tijd en geduld. In november werd Ajax daarbij nog ge teisterd door een griep- en blessuregolf. Dat Ajax desalniettemin PSV lang heeft kunnen bijhouden is daarom een goede prestatie. Momenteel lijkt Ajax te kampen met een drietal problemen. Ten eerste is er de voort durende (onbewuste) vergelijking met het grote elftal van 1995-1996. Dat is een ver gelijking die bijna geen enkel elftal door staat. Ten tweede lij kt Aj ax weer last te heb ben van intern gekonkel, omdat af en toe verhalen in de pers verschijnen die aange ven dat Wouters niet door iedereen binnen de club wordt gesteund. Ten slotte lijkt Ajax een speler te missen. Jan Wouters doet lo gische dingen als trainer van Ajax. Ajax speelt volgens een logisch concept gegeven de omstandigheden, maar een type speler ontbreekt er steeds. Dat lijkt het derde pro bleem van het huidige Ajax. Jan Wouters kan zichzelf niet opstellen.

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1999 | | pagina 27