Tien jaar Samenstelling en foto's: Marco van Harn. E O DECEMBER 1989 Het grootste deel van het kerstnummer 1989 van "de Ajacied" staat in het teken van het bezoek van "de Ajacied" aan Frank Rijkaard en met name Marco van Basten in Milaan. Natuurlijk werden beide ook geïnterviewd. rank komt terug op zijn "weglopen" bij Ajax (na zijn ruzie met Cruijff; MvH). Frank: "Op het moment dat ik ben weggelopen bij Ajax wist ik precies waar ik mee bezig was. Veel mensen denken dat die affaire mij pijn heeft gedaan, maar ik heb daar nooit mee gezeten. Met Cruijff heb ik nadien geen contact gehad. Natuurlijk had ik spijt van het contract dat ik had getekend bij PSV, anders had ik het ook niet teruggedraaid. Een nog grotere fout maak te ik door bij Ajax te tekenen. Ik vertrouwde er teveel op dat Ajax me er wel uit zou redden. Dat lukte dus niet zo makkelijk als dat we in het begin dachten. Daardoor zijn toen de problemen ontstaan. Als je mensen vertrouwt waar je op dat moment tegenop kijkt, kan het wel eens mislopen." Vervolgens komt Marco van Basten uitgebreid aan het woord. Eerst wordt teruggekeken op zijn eerste twee seizoenen bij AC Milan waar in hij met veel blessures te maken kreeg. Marco: "Achteraf bleek dat ik met een blessure aan mijn enkel bij AC Milan ben gekomen. Die blessure heb ik zo'n twee maanden kunnen verbloemen, maar op een gegeven moment ging het niet meer. In November 1987 ben ik toen geopereerd, waardoor ik zes maanden niet meer kon voetbal len. Ook bij Ajax had ik het laatste halfjaar veel last van m'n enkel. De meeste mensen dachten toen van; dat is zo'n makkelijke gozer, die zal wel weer geen zin hebben vandaag. Maar ik had toen wel de gelijk last van mijn enkel. Van Cruijff heb ik toen ook vaak te horen gekregen dat ik me niet voldoende kon motiveren en niet genoeg ge concentreerd was. Zelf voelde ik gewoon dat de enkel niet in orde was. We zijn toentertijd ook nog bij Dr. Marti geweest. Die zei toen dat ik wel wat had, maar dat ik er gewoon mee kon doorvoetballen zonder daarvan schade te ondervinden. Tijdens de later toch nood zakelijke operatie bleek echter hoe slecht mijn enkel er aan toe was. Ik miste door die operatie bijna het hele seizoen bij Milan." "Vorig seizoen liep het in de competitie niet al te best, waardoor de Europacup al vrij snel ons hoofddoel werd. Iedere wedstrijd was een aparte belevenis. Als voetballer doe je dan vreselijk veel ervaring op. De finale was helemaal een schitterende ervaring. Het feit alleen al dat er zo'n 80.000 Milan supporters in Barcelona aanwezig waren is natuurlijk een uniek iets. Na die finale kwamen er verhalen dat we de Roemenen omgekocht zouden hebben, maar dat was absoluut niet het geval. Wij waren op dat moment zo verschrikkelijk sterk, dat we niet meer te houden waren. Aan het einde van dat seizoen was er sprake van dat ik bij Milan weg zou gaan. Ik had toen een beetje problemen met de trainer. Barcelona had toen interesse. Met Cruijff heb ik altijd prettig kunnen werken dus ik had er wel oren naar. Het scheelde toen maar weinig of ik was naar Barcelona ge gaan. Na het winnen van de Europacup verliepen de gesprekken wat soepeler en daarbij had ik ook niet zoveel zin om weer naar een an der land te gaan. Ik besloot toen toch maar te blijven." "Er zijn maar weinig mensen met wie ik echt goed over voetbal kan praten. Cruijff is bijvoorbeeld iemand met wie ik dat wel kan. Met hem kun je heel zuiver over voetbal praten. Ik kan mezelf erg goed vinden in de wijze van denken en benaderen van Johan Cruijff. Dit klinkt misschien heel bijdehand en eigenwijs, maar het is wel zo." De volgende dag is de dag van dé Derby, Inter tegen AC Milan in een totaal uitverkocht San Siro. Het blauw-zwart van Inter overheerst omdat het voor hun een "thuiswedstrijd" is. Al snel wordt duidelijk dat AC Milan, ondanks de afwezigheid van spelers als Gullit en Ancelotti, meer klasse in huis heeft dan de te genstander. Bij rust is het nog 0-0. Na zes minuten in de tweede helft is het dan zover. Marco krijgt de bal van Baresi, draait weg bij een paar Inter-verdedigers en schiet de bal langs doelman Zenga in de verste hoek; 0-1. Marco en alle Milan-fans gaan uit hun bol. Uitein delijk wordt het 0-3 door doelpunten van Fuser en Massaro.

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1999 | | pagina 13