En nu voel je je eindelijk één van de elf basisspelers? "We zijn niet met zijn elven. Ik ben één van de twintig, vijfentwintig." Dat begrijp ik, ik hoop echter dat je begrijpt wat ik wil horen. (Lachend) "Ja, maar jij begrijpt mij ook als ik zeg dat ik 1 van de twintig ben. Dat is de situatie bij AJAX, we zijn niet met elf spe lers en we spelen erg veel wedstrijden dus dat kan ook niet. We praten hier over een grote groep waarmee we het doen." Heb je nu je topniveau te pakken? "Nee, het kan nog veel beter. Vergeet niet dat ik een halfjaar niet heb gevoetbald en een paar maanden geleden een be hoorlijke medische ingreep heb gehad. De eerste competitiewed strijden die goed gingen wer den ge- V volgd door een paar mindere wedstrijden, omdat ik gewoon niet meer gewend was zo veel wedstrijden in korte tijd te spelen. Maar het gaat stap voor stap wel voorwaarts nu. Mijn manier van spelen vereist een top conditie en daar werk ik hard aan." Je speelde de afgelopen jaren weinig, maar een paar Europese optredens van jou, Atletico Madrid uit en Glasgow Rangers thuis, vergeet niemand meer. "Toen speelde ik geen negentig minuten. Tegen Atletico was ik invaller en speelde ik misschien een half uur of veertig minuten. Ook speelde ik in een andere rol. Dit jaar wil ik zo'n veertig wedstrijden spelen. En de j aren erna ook. Niet een paar goede wed- strij den, maar 40 keer een voldoende halen. Dat is veel moeilijker." Is de rol die je nu speelt als rechtshalf anders dan de "6-positie" die we de afgelopen jaren in de Arena hebben gezien, bijvoorbeeld als je Ronald de Boer verving? "Ja, natuurlijk. De huidige positie is meer afgestemd op mijn eigenschappen als spe ler. Ik ben meer links dan rechts en ga dus veel minder buitenom als ik daar speel, maar dribbel juist naar binnen en vooral meer richting doel. Ook zoek ik meer naar het steekpassje en natuurlijk naar het schot op doel. Als Aron Winter er speelt is het weer iets anders, maar het systeem is niet echt veranderd wat dat betreft." Een AJAX-shirt met rugnum mer 14 is we reldwijd be kend als het shirt van Jo- han Cruijff, daar zal Dani niks aan kunnen veranderen en dat hoeft ook niet. Amsterdam heeft hier mee wel weer een num mer 14 om trots op te zijn. Het lijkt er nu op dat het Amsterdamse publiek eindelijk optimaal van de talenten van de nog jonge Portugees kan ge nieten. Gelukkig loopt het contract van Dani nog tot medio 2001. Dani wordt 2 novem ber a.s. 23 jaar, hij is desondanks aan zijn derde club bezig. Waarom ging je na een periode bij Sporting Lissabon en een halfjaar Premiership bij West Ham United naar AJAX? "Ik had bij West Ham United een contract voor een halfjaar, daarna zou ik teruggaan naar Sporting. Ik kon wel tekenen bij an dere Premiership clubs. Maar ik ging terug, speelde de Olympische Spelen en toen kwam AJAX in beeld. AJAX gaf me een goed gevoel. Ik besliste toen dat ik daarheen wil de. AJAX had dat jaar wel alles gewonnen, met mooi voetbal. Een half jaar eerder kwam de eerste buitenlandse interesse. Maar bij AJAX wist ik dat het vooral om tech niek en tactiek zou gaan, dat trok me. Ton Pronk en ik hadden al eens kort gesproken in Qatar, bij het j eugd WK. De prestaties van AJAX onder Louis van Gaal, daar was ik ook van onder de indruk. Hij zou in ieder geval dat jaar, mijn eerste seizoen, nog blijven." Met welke doelstellingen ging je naar Nederland? "Ik had uiteraard nog niet bepaalde con crete doelstellingen. Ik was erg jong, moest wennen aan een compleet nieuw systeem. Het was een tij d die vooral in het teken stond van ontwikkelen en de filosofie onder de knie krijgen. Wat moetje doen en wat moet je laten? Daar ging het om. Maar opeens kwam er een periode dat ik een serie wed strijden achter elkaar speelde. Toen klom ik vijf, zes stappen sneller dan ik ver wachtte. Dat is het mooie van voetbal. Ik hoopte dat het zo zou blijven gaan. Er kwa men ook dingen, los van het voetballen, die niet leuk waren. Kleine blessures bijvoor beeld. Of kansen die ik op dat moment niet greep. Die tegenslagen wierpen me dan weer terug. Natuurlijk wordt je daar rijker van, niet in geld, maar als mens of als voet baller. Werken om beter te worden, daar gaat het om." Je hebt nu bij AJAX met drie totaal verschillende trainers gewerkt. Je begon onder Louis van Gaaldaarna Morten Olsen en nu werk je met Jan Wouters. Allereerst Van Gaal, hij is op mij overgekomen als een man die je van tijd tot tijd nogal stevige kritiek gaf. "Ja, dat klopt. Maar natuurlijk had hij niet alleen kritiek op mij, maar ook op alle an deren. Dat is zijn karakter. Zijn kwaliteit is dat hij ziet wat er mis gaat, waarop hij dan op een constructieve manier kritiek op geeft. De bedoeling van zijn kritiek is goed. Er viel altijd over te praten. Het is net als met vrienden. Zij moeten je erop attende ren als je iets verkeerd doet in het leven. Dan moeten ze zich daar niet bij neerleg gen of het veel te laat zeggen. Soms discus sieerden we over bepaalde dingen. Hij zei Ajacied -

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1999 | | pagina 7