DmnennrnzE 20 September: Tomislav Ivic is weer eens voortijdig vertrokken bij een club. De Joegoslaaf, in de jaren zeventig succesvol bij Ajax, neemt ontslag bij het Belgische Standard Luik. De Kroaat had met Standard vorig seizoen nog de nationale bekerfinale gehaald. Onder druk van spelers en supporters heeft Ivic nu zijn vertrek aangekondigd. Een maandje geleden zei hij nog in Het Laatste Nieuws dat er niets aan de hand was. En: "Wat ik nu vraag, is geduld. Niet twee wedstrijden, maar twee jaar". Die tijd is de nog steeds fanatieke Ivic niet gegund. wint in De Kuip met 1-2) en wint PSV voor de vijfde keer (nu met 6-1 van Willem II). 29 september: en opnieuw wordt de selectie uitgebreid. Ajax trekt de 21-jarige Didulica aan. De keeper van de Melbourne Knights en het Olympisch elftal in Australië tekent voor twee jaar. Onlangs werd Didulica - bevriend met Jason Culina, de andere Australiër in de selectie - nog afgetest. 23 september: Ajax kan blijven spelen in het rood en wit van Umbro en de sponsor zal ook alle mer- chandisingartikelen moeten blijven leve ren. De rechtbank in Amsterdam heeft dit bepaald in een kort geding, dat Ajax had aangespannen tegen zijn kledingsponsor. Een Brits bedrijf, sinds april de nieuwe ei genaarvan Umbro, had de rechtsgeldigheid van het sponsorcontract betwist. Toen ge sprekken niet hielpen, stapte Ajax naar de rechter en dat hielp wel. Umbro voorziet Aj ax al zes jaar van kleding en het moet dit nu tot medio 2003 blijven doen. 24 september, competitie: Ajax - Vitesse (1-1) 3-1. Doelpunten: 13. Van Hooydonk 0-1, 22. Lau- drup 1-1, 62. Laudrup 2-1, 84. Arveladze 3-1. Scheidsrechter: Bossen. Toeschouwers: 40.000. Gele kaart: Riga (Vitesse). Bijzonderheden: op papier ziet het er mooi uit: zes gespeeld, vier gewonnen, twee gelijk en niet één verloren. Maar ook in het duel met Vitesse houdt alles wat Ajax is zijn hart meermalen vast. Fred Grim, die nog steeds moet wennen aan zijn nieuwe status, zorgt voor de eerste paniek door na een terug speelbal het leer tegen Viktor Sikora te spe len. Die bedenkt zich niet, bedient Pierre van Hooydonk en dat betekent 0-1. Wanneer de 90 minuten voorbij zijn, is Grim de eer ste die de kleedkamer opzoekt. Maar niet nadat de keeper eerst Laudrup en vervol gens Arveladze heeft bedankt voor hun doelpunten. Grim: "Dit is vervelend, hier zal ik weer even doorheen moeten". Lau drup wordt terecht uitgeroepen tot Man of the match, de Deen heeft (een beetje over dreven wellicht) nu al meer laten zien dan zijn broer Michael in diens jaartje bij Ajax. Opste/Hng.-Grim;Vierklau,Winter,Verlaaten De Cler; Knopper, Witschge en Dani (87. Nieuwenburg), Laudrup, Machlas (74. Ar veladze) en Bobson (71. Wamberto) In hetzelfde weekeinde zou Feyenoord te gen zijn eerste nederlaag aanlopen (RKC de defensieve sterkte en het countervermogen van de Israëliërs opvielen. Hapoel, de huidige nummer twee in eigen land, kwam de 'eer' toe om Club Brugge voor het eerst sinds 1981-'82 uit de tweede ronde van een Europees bekertoernooi te houden. Drie Ajacieden hebben dit seizoen al iets van de Israëlische sterkte aan den lijve ondervonden. Nieuwenburg, De Cler en Knopper wonnen onlangs moeizaam met 0-1 van Jong Israël. En het nationale A-team is nog niet uitgeschakeld voor deelname aan de eindronden van het Europees kampioenschap. Ajax heeft nog nooit een officiële wedstrijd gespeeld tegen een Israëlische ploeg, wel is er in het verleden een aantal keren geoefend in Israël. In het seizoen 1970-'71 heeft Ajax, voor de eerste en laatste keer, een Israëliër onder contract gehad: Ronnie Kalderon. Hij kwam echter nooit aan spelen toe, omdat de nationale voetbalbond zijn eigen spelers zo veel mogelijk in eigen land wil houden. Pas na een jaar zou Kalderon 'vrij komen, maar na dat ene seizoen van alleen trainen bij Ajax, vertrok hij weer. 30 september, Europacup: Dukla Banska Bystrica - Ajax (1-1) 1-3. Doelpunten: 45. Malatisnky 1-0,47. Ar veladze 1-1, 64. Bobson 1-2, 90. Lau drup 1-3. Scheidsrechter: Mendes Prata (Por). Toeschouwers: 9.000. Gele kaart: Faktor, Strelec en Karasek (Dukla). Bijzonderheden: een drama als tien jaar geleden op Cyprus tegen Omo- nia Nicosia blijft uit, maar het had niet veel gescheeld of Ajax had bij rust tegen een grotere achterstand aangekeken. Plichtmatig en vooral bedenkelijk, zo was en zo bleef het lang. Machlas wordt voor de derde maal op rij gewisseld, nu al na 33 minuten. En tot overmaat van ramp voor de goedwillende Griek maakt Arveladze opnieuw een belangrijk doelpunt. Christopher Kanu, Chivu, O'Brien en Kevin Bobson debuteren op Europees niveau en de laatste sierde dat op met een gave treffer. Winter, Witschge en Knopper bleven om gezond heidsredenen aan de kant. Van Halst (die nu weer aan zijn linkerkuit geblesseerd is geraakt), Jesper Grönkjaer (die dichtbij een rentree is), Stanley Menzo (die al enige tijd last heeft van zijn linkerknie), Sier en Ole Tobiasen (wiens rentree dit seizoen hoogst onzeker is) zijn al langer uit de roulatie. Opstelling: Grim; Vierklau (57. Kanu), Verlaat (70. Chivu). Nieuwenburg en De Cler; Reus- er, O'Brien en Dani; Laudrup, Machlas (33. Arveladze) en Bobson. 1 oktober: Ajax gaat naar Israël. De loting voor de tweede ronde van het UEFA- cuptoernooi koppelt de Wouters-equipe aan Hapoel Haifa. De tegenstander is sowieso sterker dan Dukla. In de voorronden van de Champions League won Hapoel met tweemaal 2-0 van het Turkse Besiktas, waarna het met dezelfde cijfers door Valencia naar het UEFA-cuptoernooi werd verwezen. En daarin schakelde het de Belgische kampioen Club Brugge uit: in Haifa werd het 3-1 (na een Belgische wanprestatie), in Brugge 4-2, waarbij vooral

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1999 | | pagina 31