Tien jaar Samenstelling en foto's: Marco van Harn. OKTOBER/NOVEMBER 1989 Veel aandacht voor "de zwartste dag" uit de historie van Ajax. We hebben het danover27 september 1989. Het UEFA- cup duel tegen Austria Wien wordt in de 15e minuut van de verlenging ge staakt bij een 1-1 stand, nadat de Oos tenrijkse doelman Franz Wohlfahrt werd geraakt door een vanuit het F- sidevak geworpen staaf. Eerder was al een oponthoud ontstaan, nadat onte vreden Ajax-fans met staven, stokken en ander gooituig het strafschopgebied van Austria hadden bekogeld. Aj ax pro beerde nog de scheidsrechter, Bruno Galler, op andere gedachten te bren gen, maar kreeg nul op rekest. De ar biter stond zelfs bij ontruiming van be paalde tribunegedeeltes niet in voor de veiligheid van de spelers. Beenhakker en van Praag spraken direct de vrees uit dat hun ploeg de nodige tijd van de Eu ropese velden zou worden verbannnen en "bedankten" de supporters voor deze wandaad. In een interview met Frank de Boer, drie dagen na de zojuist beschreven ge beurtenissen, wordt ook even stil ge staan bij die "zwarte dag". Frank: "Het was vreselijk wat er gebeurde, zowel voor het publiek als voor de spelers. Vooral voor ons als jonge spelers. Wij hebben die ervaring van Europa-cup wedstrijden hard nodig. Die wordt je dan op zo'n manier door de neus ge boord door een stel mafkezen. Als je het allemaal ziet gebeuren voel je je als spe ler ook belabberd, je kan er niks aan doen, je bent machteloos. De politie moet die jongens veel harder aanpak ken. Kijk maar in het buitenland, als ze daar wat uitvreten slaat de politie er ge lijk op los. Dan bedenk je je wel drie keer voor je weer iets uithaalt." Ookwordter over voetbal gepraat in dit interview. Frank: "We spelen tot nu toe vrij goed, alleen het scoren is vaak een probleem. We spelen de meeste ploe gen van de mat af, maar de bal wil er gewoon niet in. Wat dat betreft zit het geluk ons ook niet mee." "De laatste tijd ben ik niet meer zeker van een basisplaats. Als we thuis spelen staat Richard Witschge er meestal in en als we "uit" spelen ben ik van de partij omdat we "uit" wat verdedigender spe len. Meestal kom ik dan op de links halfplaats terecht omdat de meeste te genstanders met twee spitsen spelen. De linkshalfplaats bevalt prima, je kunt dan aanvallend wat meer doen." 5 oktober: De UEFA beslistAj ax wordt voor twee jaar uitgesloten van het spe len van Europa-cup wedstrijden en het duel met Austria is met 0-3 verloren ver klaard. Ajax gaat in hoger beroep en hoopt op enige clementie. 13 oktober: Het hoger beroep dat Ajax bij de UEFA had aangetekend tegen de forse straf, heeft niet het gewenste ef fect opgeleverd. Weliswaar werd de uit sluitingvan twee jaar gehalveerd, maar de eerstekomende drie thuiswedstrij- deninEuropeesverbandmoetenop 100 kilometer afstand van Amsterdam wor den afgewerkt. 22 oktober: De ellende houdt maar niet opTij dens de wedstrij d Aj ax-Feyenoord (1-1) wordt er door de Feyenoord-sup- porters een ffagmentatiebom gegooid in Vak O. Danny Blind komt in een interview ook terug op alle supporters-ellende van dit seizoen. Danny: "Toen ik die keeper van Austria op de grond zag liggen en ik zag waar ze mee gooiden, ben ik als één van de eersten van het veld gelopen. Ik wist gewoon dit is het einde. Een dag later ga je alles op een rijtje zetten en dan overheerst de machteloosheid. Tegen Feyenoord werden er weer een paar bommen gegooid. Het probleem is vol gens mij dat de maatschappij niet in staat lijkt te zijn een kleine groep rel schoppers aan te pakken. Als ik in een winkelcentrum een paar ruiten in schop word ik in een mum van tijd op gepakt. Maar zodra je binnen de muren van een stadion komt worden alle gren zen verlegd, dan mag er plotseling veel meer. Stoppen met betaald voetbal lost ook niets op. We sluiten toch ook geen banken als deze worden overvallen

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1999 | | pagina 13