rrrrm Het afgelopen seizoen raakte Ajax op vier sleutelposities toppers kwijt. Al tijdens de winterstop vertrokken Frank en Ronald de Boer. Danny Blind viel in de tweede competitie helft definitief weg en Jari Litmanen moest ook vaak ver stek laten gaan vanwege een blessure. Later kondigde Litmanen aan Ajax te verlaten en hij werd weldra gevolgd door doelman Edwin van der Sar. De eerste taak voor Ajax' technische staf tijdens de transfer periode was om de opengevallen posities in te vullen. Al met al is het nog maar af te wachten of de vier genoemde sleu telposities zodanig zijn ingevuld dat Ajax als team even sterk is als een jaar eerder. Zeker lijkt wel dat de overige posities in het elftal sterk zijn verbeterd. John Nieuwenburgis een prachtige aan koop en met het oog op de toekomst misschien wel de beste van allemaal. Nikos Machlas is een topspits die hopelijk voorkomt, dat Ajax' topscorer niet blijft steken op 11 doelpunten. De jeug dige aanvullingen hebben al leuke dingen laten zien en krijgen hopelijk meer speeltijd dan de afgelopen jaren het geval was. In al het transfergeweld wordt vaak over het hoofd gezien dat er in de vorige selectie ook al veel goede spelers zaten. De leiding van Feyenoord wordt bijvoorbeeld voortdurend lastig gevallen met vragen over het geringe aantal spelers dat is aangetrokken. Baan en Beenhakker vertellen doodleuk dat zij de kampioen zijn en het elftal bij elkaar hebben gehouden en dus weinig nieuwe toppers nodig hebben. Ongelijk hebben ze niet, want het nieuwe hoeft niet altijd beter te zijn dan wat er al is. Bij Ajax zal men in dat verband hopelijk realiseren dat Shota Arveladze in zijn eer ste jaar in Amsterdam een topjaar had en dat Ajax alleen dank zij hem kon overwinteren in het Europese voetbal. Richard Knop- per speelde vorig seizoen een goede tweede competitiehelft en is misschien wel de meest geschikte opvolger van Jari Litmanen. Deze jongens verdienen meer dan slechts plaats te moeten ma ken voor nieuwe aankopen. Als eerste kwam Jan van Halst van Fc Twente als opvolger van Dan ny Blind. Voor de positie van rechtshalf (Ronald de Boer) werd Aron Winter teruggehaald en voor Litmanen kwam Brian Laudrup. De plek van Frank de Boer zal in het nieuwe seizoen naar verwachting worden ingenomen door Frank Verlaat. Het doel tenslotte zal wor den verdedigd door Fred Grim of Stanley Menzo, waarmee Ajax ver- Met de eigen jeugd in aantocht en met de aankopen op een juis te manier ingepast kan Ajax weer een mooi seizoen draaien. Het is te hopen dat het een seizoen wordt waarin de ploeg weer eens gezind opereert en Ajax terugbrengt in de strijd om het kam pioenschap. Jan Wouters en Danny Blind weten zich gesteund door veel oud-Aj acieden in de technische staf en door de wetenschap dat het Ajax-bestuur zich heeft voorgenomen meer op de achter grond te opereren. Gelukkig maar, want de wijze waarop Van Praag en Aalbers een competentiestrijd voerden over het hoofd van Mach las was beneden peil. Net zo slecht als Ajax vorig jaar presteerde en laf als Vitesse speelde. trouwt op hun rij ke ervaring en kennis van het Ajax-spel. Met deze transfers hoopt Ajax terug te zijn bij waar het ongeveer een jaar geleden stond. Toen was de ploeg winnaar van de "dubbel" en leek de weg naar de Europese top een serieuze mogelijkheid. De arbitra gezaak rond de broers De Boer en de bles sures van Arveladze, Blind en Litmanen gooiden echter roet in het eten. In hoever re Ajax er nu in is geslaagd om de sleutel posities goed op te vullen is een open vraag. Fred Grim is geen Van der Sar en Aj ax zal nog regelmatig merken hoeveel verschil het maakt dat de beste doelman ter wereld niet meer in Amsterdam keept. Frank Verlaat is een topverdediger, maar geen Frank de Boer. Brian Laudrup is een fan tastische voetballer, maar is nooit zo goed geweest als Jari Lit manen bij Ajax was. Van Aron Winter mag verwacht worden dat hij een uitstekende vervanger van Ronald de Boer is. Veel van De Boer's opbouwende werk is reeds overgenomen door Richard Wit- schge en het inzicht en loopvermogen van Winter maakt Ajax' middenveld completer. Voor Jan van Halst zal het moeilijk wor den om de positie van Blind over te nemen. Hij zal ongetwijfeld veel kwaliteiten hebben, maar het zal niet gemakkelijk zijn te spe len als de huidige directeur spelersbeleid deed.

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1999 | | pagina 9