4\ /k P Net halfjaar dat Wouters als opvolger van de weggestuurde Morten Olsen mocht afmaken, was meer dan eens pijnlijk, maar vooral leerzaam. De ex-speler van FC Utrecht, Ajax, PSV en Bayern München werd door schade en schande wijs. Gaandeweg werd hem duidelijk waar de schoen wrong, wat de ploeg tekort kwam in mentaal en voetbaltechnisch en -tactisch opzicht. Al snel had Wouters voor zichzelf op een rijtje welke spelers niet en welke wel in zijn ideeën pasten. "Ik wil volgend seizoen helemaal opnieuw be ginnen. Er zullen nog veranderingen plaats vinden", liet hij zich in die fase ontvallen. De belangrijkste boodschap: de balans moet beter. En omdat in ei gen huis te weinig kwaliteit voorhanden was, moest Ajax wel de markt op. Voor een nieuwe selectie voorzien van het Wouters-keur merk. Ruim twintig spelers gingen begin juli van start, twee dagen later voegde Nikos Machlas zich als laatste aankoop toe aan de groep. "En die groep was vooral gretig. Wat wil je, er zitten nieuwe lingen in, die zich willen waarmaken. En spelers die er al zaten en die meegetrokken worden en zelf ook willen laten zien dat ze erbij horen. Bang voor naijver of scheve verhoudingen ben ik niet geweest. Kijk, iedereen wil een plaatsje veroveren en wat dat betreft was er dus sprake van een volle strijd. Consequentie is uiteraard wel datje spelers moet teleurstellen, datje vaker iemand aan de kant moet la ten. Maar dat is ook niet erg, we spelen namelijk zoveel wedstrijden datje eigenlijk niet meer uit kunt gaan van een basisteam. Daar redt je het gewoon niet meer mee. Ik ga er vanuit datje met achttien spelers een seizoen kunt uitmaken, mits blessures uitblij ven. Samen met jeugdspelers kom je uit op een totale groep van zo'n tweeëntwintig man. Afhankelijk van de tegenstander kun je met zo'n selectie vaker wisselen en dan is dat niet zozeer aanpassen, maar gebruik maken van de mogelijkheden van een speler of juist inspe len op de zwakte van de tegenstander". WISSELEN In de voorbereiding maakte de net 39-jarige Wouters veel vuldig gebruik van wisselmogelijkheden. Halverwege wisselde hij zelfs van concept. Het Van Gaal-systeem, met drie verdedigers en een inschuivende libero, werd overboord gegooid. En Wouters greep naar plan B: een 4-3-3-concept met vier echte verdedigers en dus voor ze kerheid. Het spel tijdens toernooien in New York en Am sterdam was ver achter gebleven bij de verwachtingen en vandaar dat Wouters al snel zijn tactisch concept moest omgooien. Tegen Feyenoord, in de strijd om de Su percup, ging het al iets beter. Maar ook toen was te zien dat het vooral achterin nog lang niet naar wens marcheert. De passes van jan van Halst kwamen zelden of nooit aan en de voormalige Twente-speler maakte onvoldoende gebruik van de ruimte die hij kreeg. "Hij heeft net als ik, toen ik bij Ajax begon als speler, meer tijd nodig om zich aan het niveau aan te passen", verduidelijkte Wouters. Frank Verlaat kwam handen en voeten tekort om Julio Cruz lam te leggen en was vooral op snel heid en in het positiespel kwetsbaar. Op links werd Mitchell Piqué bij vlagen tu reluurs gespeeld door Kalou. Wouters: "We hebben te weinig spelers die snel kunnen omschakelen van balverlies naar balbezit. We hebben zoveel nieu we spelers, die zijn het Ajax-systeem niet gewend. Dat geldt ook voor Piqué, Tim de Cler en Aaron Mok- oena. En ik wil niet dat de linker- en rechter middenvelder als vere delde backs gaan spelen, omdat ze teveel verdedigend werk moeten doen. Ook de spitsen wil ik ontlasten door met vier verdedigers te gaan spelen. Wanneer je Overmars en Finidi in je ploeg hebt, kun je meer risico's nemen. Zij beheersten het omschakelen perfect; Lau- drup, Grönkjaer en Wamberto zijn een ander type spelers. Toch", al dus de trainer na de wedstrijd tegen aartsrivaal Feyenoord, "benau wen me de ontwikkelingen niet. We kregen weliswaar weer snel twee doelpunten om de oren, maar daar na kwamen we fantastisch terug. Er werden steeds minder fouten gemaakt en dat Machlas in het stuk amper voorkwam, is niet zozeer zijn schuld. Hij is afhankelijk van zijn me- despelers. Bovendien, bij die tweetwee- stand had de bal net zo goed aan de anderekantkunnenvallen.Nuver- we door een schitterende vrije trap en dat is De competitie lijkt iet wat te vroeg voor Aj ax te beginnen. Inmid dels is gebleken of dat inderdaad zo is.

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1999 | | pagina 5