'RONALD DE BOER HEEFT GEEN RESPECT liseh heeft zich voor vijfjaar aan de Oude Dame verbonden. Hij speelde 76 wedstrijden in Ajax-één en scoor de daarin negenmaal, meestal met keiharde afstandsschoten. Eén keer schoot hij in eigen doel, dat was in de laatste uit wedstrijd tegen Heerenveen, maar die fout maakte hij in datzelfde duel nog goed door met succes een beroep te doen op zijn han- delswerk (dé knal). POSITIE Sunday Oliseh over zijn beweegredenen Am sterdam achter zich te laten: "Ik had voor me zelf in april al besloten dat ik Ajax zou ver laten, ook al had ik inderdaad een contract dat nog twee jaar doorliep. Waarom? Ik wil de weer op het middenveld spelen, op een po sitie waar ik volgens mij beter tot mijn recht kom. Vooral de tweede helft van het afgelo pen seizoen heb ik meer verdedigend ge voetbald dan me lief is. En toen Juventus me benaderde, hoefde ik niet lang na te den ken. Wat dacht jij? Wanneer zo'n club be langstelling voor je toont, dan moetje niet lang twijfelen. Dan moet je ja zeggen. Te meer, omdat het niet de eerste keer was dat Juventus me graag wilde. Eerder was dat toen ik al in Italië speelde voor Reggiana. Toen vond ik het een niet zo'n geschikt moment. Nu wel, ondanks dathetopdat moment nog onzeker was of Juventus wel Europees voetbal zou gaan spelen. Dat vind ik niet van doorslaggevende betekenis. Juventus is ge woon, met Ajax, één van de weinige clubs die tot de wereldtop behoren. En ik vind het boven dien een prettig idee dat ik mee kan wer ken aan de opbouw van een nieuw team. Inderdaad, samen met Edgar Davids en Edwin van der Sar. Kijk, bij Ajax ben ik twee jaar geleden eigenlijk op een zelfde manier be gonnen. Toen moest Ajax zich, ook met een compleet nieuw team, maar zien te kwalifice ren voor de Champions League. Nou, je hebt het V» gezien, we werden én kampioen én we pak ten de beker. Dat was voor mij ook het hoog tepunt van de twee jaar in Amsterdam. Ie dereen wilde in dat seizoen voor elkaar gaan, er was een geweldige teamgeest én iedereen had veel plezier. En dat vertaalt zich natuur lijk in de resultaten. Fantastisch gewoon. Het afgelopen seizoen was inderdaad minder, toch kon ik het best opbrengen om er steeds weer een schepje bovenop te doen. Net als Rudy overigens. Beiden hebben we vóór onze Ajax-periode bij clubs gespeeld waar je kei hard moest vechten om overeind te blijven. En dat kwam ons het afgelopen seizoen goed van pas. We hebben toch mooi de beker ge wonnen". Maar er waren ook continu problemen en Ro nald de Boer meende onlangs in een inter view met Voetbal International hierover zijn gram te moeten halen. Vooral de besproete Nigeriaan moest het ontgelden. 'Oliseh dacht dat hij The King was. Hij is een goede voet baller, echt, verdedigend althans. Maar hij dacht dat hij de beste man was en wilde al leen vrije man spelen. Als Oliseh dan in de dekking moest spelen, had hij ineens een blessure". Oliseh kan geen goed woord opbrengen voor de uitlatingen van Ronald de Boer. Even aarzelt de Afri kaan voor hij een reactie geeft. "Ik heb er heel veel moeite mee wan neer iemand geen respect toont voor een ander. Je moet men sen altijd in hun waarde laten. Ronald doet dat niet. Hij moest zich samen dat hij zich zo uit laat over voormalige ploeg genoten en over de club waar hij als 'little boy' is begonnen en waar hij is groot geworden. Het kan toch niet datje het prima vindt wanneer Ajax een wedstrijd ver liest. Voor zulke men sen kan ik ook geen respect opbrengen. Het is hetzelfde wan neer je een vuilnis man evenmin serieus neemt, ik bedoel, ie der zijn beroep, ieder zijn leven. Maar re specteer dat dan ook". TROTS De uitspraken van de Ni geriaan komen in een Ajacied - september 19 wat ander daglicht te staan wanneer we het officiële Ajax jaarboek erbij nemen. Daarin wordt van elke speler die in het afgelopen sei zoen in actie kwam, een korte beschrijving gegeven. En wat lezen we over Sunday Oliseh: 'Toonde hij in het voorgaande jaar nog veel belangstelling voor de mensen om hem heen en ademde hij zowel binnen als buiten het veld betrokkenheid uit, ditjaar leek zijn sport op het volmaken van de uren. Oliseh kwam terug van een wereldkampioenschap voetbal waarvan hijzelf vond dat zijn persoonlijke prestatie bovengemiddeld was. Terug in de kleedkamer van Aj ax, nog niet voldoende uit gerust en met de overtuiging in een andere rol beter tot zij n recht te kunnen komen, werd hij geconfronteerd meteen ander oordeel. De vervelende situatie die door de houding van de gebroeders De Boer was ontstaan, deed geen goed. Toen Frank en Ronald in genade werden aangenomen en de status quo was hersteld, ervoer hij dat als teleurstellend. Hij voelde zich zelfs misbruikt en dat uitte zich in zijn gedrag, met als dieptepunt de dag waarop hij, verbolgen over een verschuiving in het elftal, besloot zijn eigen weg te kiezen. Met gekrenkte trots stapte hij de deur uit, het team was hem een zorg. Een breuk leek on afwendbaar, maar na een gesprek op hoog ni veau verkoos hij uiteindelijk door te gaan. Vanaf dat moment was echter duidelijk dat Sunday was uitgekeken op de club'. Op zijn korte verblijf in Amsterdam kijkt Oli seh, zo zegt-ie desondanks, uiterst tevreden terug. "Het was een 'big honour' dat ik hier heb mogen voetballen. De club en de spelers, de fans en het land: ik vond het in één woord fantastisch. En ik heb ook veel te danken aan Morten Olsen. Hij heeft me naar Amsterdam gehaald en dat zal ik ook nooit vergeten. Vre selijk vond ik het dan ook dat hij werd ont slagen. Dat had-ie echt niet verdiend". Maar ook Olsens opvolger Jan Wouters had andere gedachten over de rol van Oliseh. Aj ax zal het dus, ietwat cru uitgedrukt, fantastisch heb ben gevonden dat de Nigeriaan weg wilde en dat hij ongewild het middelpunt was van een staaltje prijs opdrijven. Immers, niet alleen Juventus, ook het Spaanse Atletico Madrid en het Italiaanse AS Roma wilden de Nigeriaan- se international inlijven. En ondertussen liep het bedrag zo hoog op dat Ajax uiteindelijk zo'n 20 miljoen opstreek voor de verkoop van Oliseh. Is hij dat wel waard? Oliseh, met een glimlach: "Als je me zou kennen, dan had je me deze vraag niet gesteld. Ik praat nooit over geld! Ik wil wel kwijt dat ik er alle vertrou wen in heb dat Juventus niet voor niets zo'n bedrag heeft betaald. Ook al zal het moeilijk zijn mijn prestaties bij Ajax te verbeteren. Want beter dan bij Ajax, kun je eigenlijk niet zitten".

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1999 | | pagina 27