m a je ook weer een ander beeld voor ogen dat het moeilijker maakt te ver gelijken. Ik ben me wel bewust van het feit dat ik veel toppers om me heen heb gehad. Ze zijn ook goed door het team dat er omheen speelt. Je doet het met elkaar en bent afhankelijk van elkaar. Daar is het een teamsport voor." Opvallend aan de voetballer die je was, was dat je je altijd goed wist te uiten tegenover de media. Op een zelfverzekerde wijze kon jij prima overbrengen watje dacht. Heeft dit je juist geholpen in je carrière of zit de voetbalwereld niet te wachten op verbaal sterke spelers? Blind: "Het helpt absoluut. Maar het is ook gevormd dóór het voetballen, je leert veel hoor. Je leert omgaan met druk en je leert omgaan met de media. Los van de media ontmoet je natuurlijk een hoop verschillende men sen; belangrijke sponsors, supporters en dergelijke. Die ervaringen dra gen bij aan je ontwikkeling. Je gaat er gaandeweg naar handelen en de één gaat daar beter mee om dan de ander. Ikgaf mijn mening als ik vond dat het zin zou hebben. Over mezelf had ik nooit zoveel te vertellen, maar met betrekking tot AJAX had ik wel veel te vertellen alleen kun je dan niet altijd alles naar buiten brengen." Het werd je het afgelopen seizoen door de media een beetje opgelegd datje moest beseffen datje bezig was aan een afscheidstournee over de Nederlandse velden. Plotseling bleekje teveel last te krijgen van een oude blessure en na een aantal weken rees de vraag of er niet toch een vroeg tijdig einde aan je actieve spelersloopbaan was gekomen. Dat moet toch een naar en onzeker gevoel zijn geweest? Blind: "Dat was absoluut niet prettig, maar ik heb het altijd omgezet naar iets positiefs, door tegen mezelf te zeggen dat ik 37, bijna 38 ben (1 augustus jl. werd hij 38 jaar, MB). Moest ik in mijn laatste jaar, op die leeftijd, klagen dat ik een bles sure heb? Daar waar anderen op hun 24e bijvoorbeeld geblesseerd zijn? Nee. Ik heb bijna altijd alles kunnen spelen, ik ben bijna gevrijwaard ge bleven van blessures. Dus door het om te zetten naar iets positiefs was het te doen. Soms dacht ik dat ook: 'Dit is niet leuk, maar wat heb ik in godsnaam te klagen?' En daarbij nam ik bij de afweging of ik zou spe len, wanneer twijfelachtig was of ik mee kon doen, altijd wel mee of het risico dat ik nam verantwoord zou zijn, voorzover een risico verantwoord is. Het maakte voor mij niet uit of ik op zo'n moment 20 of 37 ben en bezig ben aan mijn laatste seizoen. Het nemen van zo'n beslissing heeft niet met leeftijd te maken of eventuele kans op schade voor na je car rière. Ik zit zo in elkaar dat ik altijd alles afweeg en me afvraag of zoiets op dat moment mogelijk is." Één van de vele karakteristieke beelden die een ieder zich van Danny Blind in Ajax-shirt voor de geest kan halen is de reactie, als de scheids rechter in zijn ogen een onterechte beslissing had genomen. Met de iets gekromde rug, in een stevige wandelpas achter de man in het zwart (te genwoordig groen) aan. Pratend, pratend en nog eens pratend. Als tele visiekijker hoefde je geen goede liplezer te zijn om bepaalde krachtter men die gebruikt werden te herkennen. Zelf zegt Blind over zijn ver standhouding met scheidsrechters: "Ik heb denk ik een hele goede verstandhouding met het merendeel van de scheidsrechters. Dat komt door de enorme beleving die ik had, ook naar scheidsrechters toe. Maar ik heb me nooit te beroerd gevoeld om buiten het veld of direct na af loop, als het nodig was, mijn excuses aan te bieden of uit te leggen waar om ik iets deed. Ik deed het ook nooit naar de scheidsrechter zelf toe, (lachend) in ieder geval mééstal niet, maar ik deed het meestal vanuit mijn eigen frustratie of om te proberen het team wakker te schudden of iets aan te zwengelen. Dat heb ik altijd geprobeerd daarna uit te leg gen. Tijdens de wedstrijd had ik maar één doel voor ogen en dat was win nen met AJAX. Dat kan soms gepaard gaan met negatieve ervaringen met scheidsrechters en dat moet ik dan voor lief nemen. Door dat te be praten en aan te tonen dat ik fout was, denk ik dat mijn verstandhou ding met scheidsrechters altijd goed is geweest." Je blijft dus in de voetballerij, vind je dat het een harde wereld is? Blind: "Nee, want in de 'normale' maatschappij gebeuren ook dingen die de ene keer menselijk zijn en de andere keer niet. Het is puur afhankelijk van het individu. Het is helemaal niet zo'n jungle. Er worden alleen veel beslissingen genomen in de voetballerij en die kunnen erg vervelend zijn voor een bepaald individu, voor die persoon kan dat hard zijn, maar dat maak je ergens anders ook mee. Het belang van een stabiele thuis situatie is ook niet belangrijker voor een voetballer dan bijvoorbeeld voor een timmerman." Wanneer wist je datje de functie Directeur Spelersbeleid van AJAX zou gaan bekleden? Blind: "Het is zo dat ik al een jaar voordat ik zou stop pen met voetballen met AJAX in gesprek ben geraakt hoe we mijn loop baan na dat jaar in zouden kunnen vullen. Afgelopen winter namen we het besluit dat op deze manier te doen. Toen was het concreet. Half mei stopte de competitie en toen ben ik gelijk begonnen. Officieel pas per 1 juli, maar zo werkt dit natuurlijk niet. Ik denk dat AJAX één van de laat ste clubs is die zo'n functie gerealiseerd heeft. Ik heb ook wel kontakten gehad met andere clubs omtrent bepaalde functies. Op dit moment trekt het werken op het veld me ook nog niet. Ik heb nu iets anders voor ogen. Mijn doelstelling is de kwaliteit van AJAX op termijn te waarborgen, voor zover dat mogelijk is. Dat doe ik met name door middel van de scou ting, het aan-en verkoopbeleid en de doorstroming vanuit de jeugd naar de betaalde tak. Dat gaat in samenwerking met de mensen die onder mij werken en de Technisch Directeur, de Directeur Opleidingen en de Financieel Directeur." Uiteraard ontving Danny Blind namens de lezers van de Ajacied een in gelijste fotocollage. Hierbij willen we hem nogmaals hartelijk bedanken voor zijn tomeloze inzet de afgelopen jaren en heel veel succes wensen de komende jaren. In Het Parool van 7 augustus verklapt de oma van Danny Blind: "Net als zijn vader was Danny vroeger gek van Feyenoord." Misschien is het toeval dat dit pas na zijn actieve loopbaan ergens te le zen is. Of is het het langst bewaarde geheim uit het leven van Danny Blind? Gelukkig is hij volwassen geworden. En Ajacied. Ajacied - september 1999

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1999 | | pagina 17