CD -h iiiiiimiiiiBiii len vaak op een bepaalde leeftij d naar een andere positie. Geldt dat ook voor Baba? "Nee, ik blijf rechtsbuiten. Het Ajax sys teem is goed voor mij, ik ben daar de aan gewezen rechtsbuiten, ik moet zo blijven spelen. Het is mijn beste plek. Door veel te trainen en veel wedstrijden te spelen kom ik in weer vorm, mensen weten hoe ik kan spelen. Door het drukke program ma, het WK en mijn ziekte en blessures heb ik nog te weinig laten zien dit seizoen. Dat gaat veranderen." veel blanken, ze kijken niet naar je omdat je een blanke bent, dat valt reuze mee." Babangida weet dat hij nog beter kan wor den. "Iedere voetballer kan nog wat leren, niemand is 100%. Praat je over de beste voetballers van de wereld zoals Ronaldo of Roberto Baggio, dan weetje ook dat zij nog iedere dag trainen om beter te wor den. Er is voor mij niet iets specifieks te verbeteren, maar alles kan je verbeteren, allemaal kleine dingetjes, alles kun je le ren en daarmee ben ik nu steeds bezig." Baba is rechtsbuiten en buitenspelers wil- Door Wytze van der Gaast Het Nederlandse voetbal lijkt af en toe door te schieten met de commercie, maar komt gelukkig weer tot be zinnen. Met Ajax als promi nent voorbeeld. m et lijkt erop dat alles en ie dereen in het Nederlandse voetbal weer met beide be nen op de grond komt te staan. In de jaren negentig kende Nederland een aaneenschakeling van hoogte punten. Nederland kreeg, in combi natie met België, het EK van 2000 toegewezen. Ajax won de Europacup I en de Wereldbeker en het Neder lands Elftal demonstreerde modern voetbal op het WK in Frankrijk. In het verlengde van de successen van vooral (of eigenlijk alleen) Ajax sloegen een aantal jaren terug in de Nederlandse voetbalwereld de stop pen door. De Ajax-gekte die ontstond nadat Patrick Kluivert in 1995 in We nen het dubbeltje-op-z'n-kant in Ajax' voordeel liet vallen, leidde tot de komst van zakenlieden die goud zagen in het voetbal. De commerciële televisie had zich succesvol geïnstalleerd in het Ne derlandse omroepbestel en dus leek de tij d rij p om de conservatieve voet balwereld te veroveren. Het leidde tot de oprichting van Sport 7, waarbij de commerciële om roepbazen ten onrechte dachten dat de rood-wit beschilderde Ajax-toe- risten op het Museumplein een bak je patat zouden laten staan in ruil voor voetbal op een abonnee-tv. Sport 7 werd een lachertje en de om roepbazen en het bedrijfsleven ach ter de zender dropen af. Dit bleek echter geenszins een reden voor anderen om het rustiger aan te doen. Integendeel, Ajax, Feyenoord en PSV vonden de collectiviteitge dachte om televisiegelden te verde len maar vervelend en lachten schamper om 'ouderwetse' be stuurders als Riemer van der Velde. Van der Velde was een van de wei nigen die gericht tegengas gaf en mag het beetje als een triomf be schouwen dat de grotesk opgezette Eredivisie-NV ook al bijna een mis lukking is. Gelukkig begint men in Nederland weer in te zien dat de successen van de afgelopen jaren niet structureel zijn. Dat kan ook niet. Nederland is maar een klein land met een veel kleinere 'markt' dan in bijvoorbeeld Duitsland en Engeland. Natuurlijk is het zo dat ook in Nederland meer geld kan worden verdiend met het verkopen van televisiezenders, maar het is een misvatting te den ken dat Nederland dezelfde moge lijkheden heeft als Engeland en Duitsland. Ook Ajax is terug op aarde. De ge weldige sportieve successen van de voorgaande jaren zijn voorbij en hebben aangetoond dat niets zo ver gankelijk is als succes. Ongelukkige aankopen en het Bosman-arrest heb ben van Ajax een kwetsbare ploeg gemaakt. De huidige situatie lijkt een beetj e op die van 1988-1989 toen Ajax sportief ook een beroerde tijd doormaakte. Toen echter toonde Ajax veerkracht en een groot deel van de latere successen komen juist uit die ellendige periode voort. Ajax was getergd en wilde aantonen nog altijd top te zijn. Het huidige Aj ax wordt af en toe ook weggehoond. Supporters die een aantal jaren geleden vertelden dat ze al jaren Ajax-supporter waren, zijn stil geworden en vragen zich af of die seizoenkaart in de Arena nog wel 'trendy' is. De echte Ajacieden weten zich beter raad met de situ atie. Hun club komt terug en heeft in Jesper Gronkjaer, Benni en Tim de Cler grote talenten voor de toe komst. Laten we hopen dat Aj ax weer snel terugkeert naar de top, maar la ten we als Ajacieden met elkaar af spreken dat we het nooit meer zul len hebben over 'Godenzonen'.

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1999 | | pagina 9