seizoen, GIDA ik steeds belangrijker. Ook door hard te werken. We keken toen vaak naar Euro pees voetbal, nu kan iedereen in Nigeria bijna alle Europese competities volgen, maar 10 jaar geleden kregen we dan vi deobanden met wedstrijden uit Europa, dat vond ik prachtig om te zien. Ajax en Barcelona spraken me toen enorm aan, veel Afrikaanse voetballers spelen nu in Europa, daar is iedereen heel trots op." Finidi George en Kanu kwamen gelijk uit Afrika naar Ajax, Babangida speelde eerst dus nog een aantal jaren in Limburg. "Ik heb bij VW veel geleerd, bij Roda ook, en ik heb zo kunnen wennen aan het leven hier in Nederland. Als ik in één keer naar Ajax was gegaan had ik alles misschien sneller geleerd, maar dat is moeilij k te zeg gen. Kanu en Finidi hebben even nodig ge had om door te breken, maar het is hier bij Ajax een stuk professioneler natuur lijk dan bij VW en Roda JC. Met alle res pect want ik heb het daar erg naar mijn zin gehad. Alles wordt hier voor je gere geld en je wordt heel goed begeleid." Het leven als Ajacied bevalt hem dus prima? "ja, Ajax is in de hele wereld een grote naam, als je daar mag voetballen moetje heel blij zijn. Het is heel moeilijk om er te slagen. Een speler in dit systeem inpassen is erg lastig, je kunt een hele goede voet baller zijn, maar toch bij Ajax mislukken. Als je merkt datje in het systeem past, dan word je heel gelukkig en dat ben ik dus ook." Toen Baba van VW naar Roda JC ging is er een schimmig spel tussen allerlei rand figuren gespeeld die allemaal aan Baba wilden verdienen. Hij wordt er liever niet aan herinnerd. "Die tijd was niet leuk, ik wilde gewoon lekker voetballen. Je zult dat soort zaken rondom jonge talenten al tijd houden, dat gaat nooit voorbij. Je moet zorgen datje een hele goede en be trouwbare makelaar hebt. Je komt uit Afri ka en dan weetje niet hoe alles hier werkt, dat is vervelend. Je hebt goede begeleiding nodig. Ik heb een vervelende periode ge had, Clemens Westerhof trainde ons na tionale team en hij was de enige Neder lander die ik kende, hij begeleidde mij. Toen ik goed ging presteren in Nederland, kwamen er grote clubs naar mij kijken en kwamen er ook allerlei figuren die me wil den begeleiden. Nu heb ik mijn adviseur alleen nodig om bijzaken als reclame en sponsoring te regelen. Zo kan ik me puur op het voetballen richten." Zijn jongere broers Ibrahim en Haruna voetballen bij respectievelijk Volendam en Barcelona (jeugd). Hij waakt over ze zodat er geen gekke dingen met ze gebeuren. Na het overlijden van vader Babangida, inmid dels bijna twee jaar geleden, is Tijani nog belangrijker voor zijn familie geworden. De nieuwe bondscoach van Nigeria is geen onbekende, Thijs Libregts heeft daar sinds het WK het roer in handen. Babangida is blij met hem: "Thijs is gewoon een goede trainer, heeft goede bedoelingen met ons allemaal en probeert er weer een goed elf tal van te maken. Door hem zijn de top- spelers van Nigeria weer bereid voor de nationale ploeg uit te komen, dat is erg belangrijk. Maar momenteel gaat het even niet echt goed met ons: als we thuisspe- len zijn we goed en bepalen we het wed strijdbeeld, maar uit hebben we het moei lijk. De uitwedstrijd tegen Senegal werd 1-1, dat hadden we moeten winnen. Ver volgens misten Sunday Oliseh en ik het vliegtuig, waardoor we een hele vermoei ende vlucht kregen, met overstap in Lon den. Vliegen blij ft vermoeiend en zeker in Afrika is het allemaal erg moeilijk. Vaak overstappen en veel wachten, lang wach ten. Dat is j ammer, maar ik heb het er wel voor over, absoluut." Ajax kent al een tijdje problemen. On danks de diverse affaires (de gang van za ken rondom het vertrek van De Boertjes en de trainerswissel) heeft Babangida zelf weinig last van al die perikelen gehad. "Ik ben toevallig rondom 1 van die zaken lang in Nigeria geweest. Maar ik zie het als taak van het bestuur om de rust te bewaren. Ik merk het wel, maar voel geen extra druk voor de andere spelers. Bij Ajax is altijd wel druk. Dat is goed, je weet waar je aan toe bent. Als spelers zich aan elkaar irri teren is het lastig voetballen, dat moetje harder werken. Het gras ziet er in elk ge val weer goed uit en dat is ook van belang. In Nigeria, of eigenlijk in heel Afrika, speel je zelden op goed gras. Het is er veel te droog door alle zon. Ik heb er wel op le ren voetballen, dat is ook goed voor me geweest. Hier is het beter. Daar is het even- tjes mooi, maar gaat het gauw stuk. Het Ajax-spel kan alleen goed gespeeld wor den op een mooie grasmat." Babangida heeft zelf nooit echte helden gehad, al keek hij graag naar Pele. "De Bra ziliaan Pele is een mooie voetballer. Toen ik heel jong was zag ik veel banden van hem, hij was heel goed. Ik vind hem een geweldige voetballer." In Nigeria is het voor Baba moeilijk om tot rust te komen, in Nederland is het wat dat betreft lek kerder. "Ik heb in Nigeria nog net geen bo dyguards nodig, maar er lopen voortdu rend zo'n 20 tot 25 mensen om me heen. Ze raken me niet aan maar willen je zien en vragen ook om geld en willen je steu nen en helpen. Van andere dorpen trok ken ze laatst naar Senegal omdat we daar waren. Daar lagen allemaal cadeaus voor ons klaar, heel leuk. Maar ze komen ge woon op de namen af, ze worden heel blij doordat ze ons zien, dat is wel eens onbe grijpelijk. Tijdens mijn ziekte ben ik in Ni geria gebleven, dan is al die aandacht wel fijn. Ik ben een maand ziek geweest en daarna ben ik in Nederland verder gaan herstellen. Nigeria is een heel mooi land, mijn vriendin is er nu 1 keer geweest en vond het ook heel leuk. Het is heel anders, maar het is onzin te denken dat ze daar de enige blanke is. Er zijn in Afrika ook Ajacied - april 1999 5

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1999 | | pagina 7