Ol S1 O nmii nullam» 1 ij voetbalde voor WW, het Belgi sche Anderlecht, het Nederlands elftal en Ajax. Maar bekend is jan Mulder nu vooral door zijn bij dragen aan de programma's van Frits Barend en Henk van Dorp op RTL4 en aan zijn vele columns in al die kranten en bladen. Onlangs kwam Mulders 'Geromantiseerd Ver slag' uit van de vijf weken die hij tijdens de WK '98 met de twee ras-journalisten beleefde in Roquebrune, het middeleeuwse dorp in Zuid-Frankrijk. Het is een document gewor den van en over 'De deskundige'. Met al zijn ironische, speelse en persoonlijke beschrij vingen. Van die sexueel aantrekkelijke strijkster, die elke dag weer de was netjes streek, van de tv (dat toch bijna geheel fake is), van de aansteller die een voetbaldeskundige eigenlijk is, van die mensen die zo graag een handtekening van de analist willen hebben, van Jaap Stam die in dubio verkeerde wegens de zwangerschap van zijn vrouw. Het uiterst amusante boekje levert Mulder weer een aardig cent je op. Naast de 75.000 gulden (exclusief btw), die hij al heeft op gestreken voor zijn aandeel in Villa BvD, zo lezen we onverbloemd in zijn boek. Nog meer over Jan Mulder. Eén van de hoofdstukken van Bles suretijd, de nieuwste aanvulling van de Nederlandse Sportbiblio theek, is gewijd aan het blessureleed van de voormalige Ajacied én diens zoon Youri. Rein Strikwerda, de schrijver van het boek je, verwijst daarin summier naar. Te summier, want we hadden graag wat meer details over de strijd tussen Mulder en Strikwer da enerzijds en Ajax (lees: chirurg Co Greep, technisch directeur Hans Kraay en het bestuur) willen weten. Zeker omdat "Met op de achtergrond enige intriges van de toenmalige clubarts van Ajax, wijlen dokter John Rolink, werd al snel duidelijk dat Jan Mulder en ik praktisch kansloos waren in de slag om Jan speelgerechtigd te krijgen". Gelukkig - niet meer dan een schrale troost eigenlijk - voor Strikwerda mocht hij Mulder senior nog enkele keren ope reren en in juni 1984 zelfs de toen 15-jarige Youri. In Blessuretijd - mét op de kaft een aangrijpende foto van Marco van Basten na weer een aanslag - zijn de beste columns samengebracht van de stukjes die de bij bekende 'dokter Strikwerda' in Voetbal Interna tional heeft geschreven. Maar of ze altijd zo 'zeer leesbaar' zijn voor de gemiddelde voetballiefhebber? De bijdragen in 'Een keeper is altijd alleen' daarentegen, blijven bij na allemaal van begin tot eind boeien. Lees dit boek en je weet wat een keeper door maakt, wat-ie kennelijk door moet maken en j e vraagt j e af waarom wil-ie dat? Want hoejehetookdoet.jedoet het als keeper nooit goed genoeg. En wanneer er wat te vieren valt, sta je er ook bijna altijd alleen voor. Het is niet voor niets dat Stan ley Menzo de omslag siert. Enkele citaten uit de bijdrage van Ch ris Keulemans: 'Stanley Menzo heeft al jaren de mooiste stijl van de wereld en nog gaat er geen dag voorbij dat hij daar zeker van is'. En wat zegt de ex-Ajax-keeper zelf? 'Keepen is in wezen niks anders dan heersen over de ruimte. Stapje hier- of daarheen, hoe ken verkleinen, bal onderscheppen, hebbes'. Maar in wezen is kee pen veel meer dan dat. Keepen is een stijl van leven die je past of niet en als je er eenmaal voor gekozen hebt, gedwongen of niet (want hoeveel doelverdedigers zijn er niet op die plaats tussen twee stapels met jassen of tussen die twee doelpalen begonnen, omdat ze niks anders konden of mochten), dan zul je altijd die martelaar, die kop van Jut blijven. Nick Hornby: "Het zijn eerder hun mislukkingen dan successen waardoor ze uiteindelijk zullen worden herinnerd". Prachtige verhalen en gedichten heeft Erik Brouwer verzameld over de 'idiotius goalkeeperus'. Van Henk Spaan tot Simon Vestdijk, van Albert Camus tot Hugo Claus. En dat moet toch ook wel wat zeggen over de romanfiguur die de keeper is in de sportwereld in het algemeen en de voetballerij in het bijzonder. Eén overeenkomst hebben alle keepers, maar dat wist u natuurlijk al: de doelman is min of meer gestoord. Piet Schrijvers hoort daar ook bij, want wat schreef Trouws voetbal- verslaggever Matty Verkamman in zijn 'recensie' van het boek. 'Eens verloor Ajax voor de Europacup met 4-0 op Cyprus. En wat deed de 'Beer van de Meer'? Hij vroeg bij het bestuur om extra zak geld. Want de trip duurde een dag langer dan gebruikelijk was'. Wie zeker gek was als keeper? Bruce Grobbelaar. De ex-goalie van Liverpool is nu trainer van Seven Stars in Kaapstad en hij komt aan het woord in de nieuwste editie van Hard gras. Nummer 18 is in zij n geheel gewij d aan (Zuid-)Afr ika. Inclusief een overzicht van de Afrikaanse voetballers die in de Nederlandse competitie werk zaam zijn, een heimwee-verhaal van Heerenveen-speler Emma nuel 'Ebi' Ebiede en een onthullend verhaal met en over Benedict McCarthy, Benni dus. Ajax' Zuid-Afrikaanse spits voelt zich in Am sterdam de koning te rijk, had de dag van zijn leven toen hij Nels on Mandela mocht begeleiden, maar beseft hij wel in welk leven hij terecht is gekomen? Kan hij wel met die weelde omgaan? Een televisie kopen ter waarde van 14.000 gulden, dat is toch niet nor maal? Hard gras kan McCarthy niet helemaal goed plaatsen, om dat de speler in kwestie vragen over zijn persoon uit de weg gaat. Hij komt over als een verwende jongen, voor wie het allemaal te snel en te gemakkelijk is gegaan. (En zien we die houding ook niet terug op het veld?) Opzienbarend zij n de naspeuringen van Ernest Landheer naar de moord op Mfuneko Dungulu. Het Zuid-Afri kaanse voetbaltalent liep vorig jaar nog stage bij Ajax, begeleid door McCarthy. De jongste van deze twee is nu dood, de maar iets oudere ontsnapte aan zijn lot. Hij zou zelfs door gangsters zijn in gezet, maar dat nu missen we ook in Hard gras. Sappige details ('zonder vuilspuiterij') bevat wel het boek Een voet balsprookje. Geschreven door Yvonne de Vries en Bert Hiddema, de auteur van onder meer Cruijffl, EL Cruijff! en Gullit. De on dertitel van Berts laatste is Mijn leven met een sportheld, maar die had beter kunnen luiden Mijn leven ondanks een sportheld. Want het eerste boek over 'een voetbalvrouw over het leven langs de lijn' (voor zover voetballiefhebbers daar op zitten te wachten), bevat schokkende details over topsport. Bij een voetbalsprookje is de relatie tussen Yvonne en Ruud Gullit niet gebleven, dat mag duidelijk zijn. VILLA BVD Jan Mulder De Bezige Bij 17,50 gulden ISBN 90 234 3835 3 BLESSURETIJD Rein Strikwerda Deel 35 Nederlandse Sportbibliotheek Uitgeverij Thomas Rap 25,00 gulden ISBN 90 6005 769 4 EEN KEEPER IS ALTIJD ALLEEN Diverse auteurs, samenstelling Erik Brouwer Uitgeverij Podium 29,90 gulden ISBN 90 5759 292 4 HARD GRAS Diverse auteurs Uitgeverij LJ Veen 16,90 gulden ISBN 90 204 5888 4 EEN VOETBALSPROOKJE Mijn leven met een sportheld Yvonne de Vries Bert Hiddema Uitgeverij Luitingh-Sijthoff ISBN 90 245 3720 7

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1999 | | pagina 38