JQ4 Meneer Olsen □mm naar SPORTVERENIGING KNUDDE NRC HANDELSBLAD I DOOR TOON Algemeen Dagblad Door Hugo Camps Een monoloog van vijfendertig minuten, dat was nou net te veel eer voor Ajax. Morten Olsen had niet aan die persconferentie moeten beginnen. Alles was ge zegd. En de beschaafde Deen heeft toch al niet het timbre van de jihad. Zijn hoofd staat niet naar oorlog: droeve ogen achter het lerarenbrilletje, lichtjes ver vroren mondhoeken, vrouwelij ke lippen. Te veel Noerejev in zijn nadagen. „Ik heb genoten bij Ajax hield de ontslagen coach het keurig. Dat hoor je na een bru taal ontslag niet te zeggen Er was voor Olsen geen enkele re den om Ajax de hemel in te prij zen. In zijn anderhalf jaar du rend dienstverband lag er meer ellende dan vreugde op zijn weg. Tweespalt in de groep, verraad van het bestuur, doodgeboren gras, beurskoorts, blessureleed, taalverwarring, pulpverhalen, dan kan je als coach beter bij SBS6 werken dan bij Ajax Olsen vluchtte niet in excuus- retoriek. Integendeel, hij ging bij zichzelf te rade: Tk heb mijn ei- gen graf gegraven.' Je zal het Van Gaal niet horen zeggen, en Fritz Korbach ook niet. Morten Olsen zei het wel, in rafelende woorden van deemoed en spijt. Ik riep nog tegen de televisie: maak je boos man, vloek, tier, schuimbek, rijg ze aan het spit. die bollebozen van Ajax. Maar Olsen declameerde beheerst ver der over duistere begrippen als groepsdynamiek, zin voor ver antwoordelijkheid, en dat er zonder reciprociteit geen respect is. Later, zo bleek, had hij de avond van zijn ontslag in een aanval van razernij de hele keu ken omgebouwd. Mevrouw Ol sen had niet eens gehuild want zij kende de grenzen van zijn woede: wat niet van hout en be ton is valt buiten het vijand- beeld. Ajax is een 'Meneer kwijt. En van dat soort heeft de Amster damse voetbalorganisatie er weinig in huis. Morten Olsen mag worden aangerekend dat hij het seigneurschap bij Ajax heeft willen introduceren. Dat moetje als coach niet willen. Zeker niet bij Ajax waar bluf en lef altijd verward worden met vulgariteit. Waar de stank van het geld tot in de shirtjes van de spelers is gekropen. Waar het budgettaire fetisjisme heiliger is dan de galm van de gezangen in het stadion Olsen was dus geen trainer voor Ajax. Hij was te veel voetbal man, te weinig loopjongen van dat miserabele Arena-directeur- tje met de grote bek. Olsen moest weg, althans volgens de Ajax-logica, maar het had op een andere manier gekund: ele ganter, diplomatieker, wanner. Waarom moest Olsen weg en mag Van Praag blijven zitten? Het kan toch niet dat de trainer in zijn eentje beslist heeft over al die dubieuze buitenlandse aan kopen. Het lijkt mij sterk dat hij de De Boertjes met zoveel Ajax- allergie heeft ingespoten dat ze een simpele strafschop er niet meer in kunnen trappen. En kan hij het helpen dat Van der Sar, Litmanen, Blind, ja zelfs Dam zich beroezen aan een toekomst buiten het hopeloze veld van de Arena? Ajax moet zo stilaan de ver eniging van de duistere belangen worden genoemd. Welke idioot haalt het in zijn hoofd om een Belgische provincieclub als Ger- minalEkeren net niet failliet kredietwaardig te maken met Ajax-geld en -prestige? Nog be- denkelijker is dat een Europese topclub zaken wenst te doen met de in opspraak gekomen Belgi sche voetbalmakelaar Louis de I Vries. Jammer dat er geen sta- ten-generaal van de supporters bestaat want Van Praag heeft veel uit te leggen. Aan Maarten Oldenhof kan je het niet meer vragen, die is met de liefde be- zig. Michael van Praag heeft Mor ten Olsen laten vallen als een baksteen. Volgens de Ajax-pre- ses was de coach niet meer in staat de boycot van een paar spelers te beheersen. Een paar spelers? Waarom heeft hij die spelers dan niet de deur gewe zen? Een van die spelers was Danny Blind. Hij zal straks be noemd worden tot cultuurbewa ker van Ajax. Met andere woor den: de boycotcultuur bij Ajax wordt geïroniseerd. Lekkere cultuur is dat. De coach wegsturen is het goedkoopste scenario bij tegen vallende resultaten. Het behoort tot de hiërarchische ethiek van clubvoorzitters. Zullen we het ooit nog meemaken dat een pre ses in diepe deemoed a la Olsen zegt: Tk heb mijn eigen graf ge graven?' Ik vrees dat deze om slag bij Ajax niet meer voor deze eeuw zal zijn. opstelling: Van der Sar; Mensah, Blind (53. Oliseh), Rudy en F. de Boer; R. de Boer (81. Dani), Gorré en Hoekstra; Wamberto, McCarthy (74. Hosé) en Gronkjaer. 7 december: Ole Tobiasen ondergaat een geslaag de 'revisieoperatie' aan zijn linker knie. Bij de ingreep is een voorste kruisband vervangen en een klein deel van de meniscus verwijderd. 8 december, Europacup: FC Porto - Ajax (0-0) 3-0. doelpunten: 57. Zahovic 1-0, 75. Zahovic 2-0, 80. Drulovic 3-0. scheidsrechter-. Collina (Ita). TOESCHOUWERS: 20.000. gele kaart: Pinto (Por), Wamberto, Blind en Babangida. bijzonderheden: over en uit. Ook de (kleine) theoretische strohalm die Ajax had kunnen pakken, blijkt een te grote opgave. Roemloos ver dwijnt de Griekse god van het Eu ropese podium. Ajax eindigt als laatste in de zwakste poule van de Champions League. Voor het eerst in negen jaar (uitsluiting wegens 'staafincident') zit de ploeg niet meer in de kwartfinale van een Europacuptoernooi. opstelling: Van der Sar; Mensah, Blind, Oliseh en F. de Boer; Rudy (74. McCarthy), Gorré (46. Dani) en Hoekstra; Wamberto, R. de Boer en Gronkjaer (76. Babangi da). andere uitslag: Croatia Zagreb - Olympiakos Piraeus (Gri) (1-0) 1-1. EINDSTAND: 1. OlyilipiakOS 6-11 (8-6), 2. Croatia 6-8 (5-7), 3. Porto 6-7(11-9), 4. Ajax 6-7 (4-6). Anderzijds; in tweederde van de geval len pakt de herfstkampioen (in dit ge val Feyenoord) ook de titel op het eind van de rit. *11 december: Maarten Oldenhof gaat aan de slag bij de directie van de RAI in Amsterdam. De (nog even) Ajax-directeur wordt per 1 april ver antwoordelijk voor de nationale en inter nationale beurzen van het bedrijf. De 37- jarige Oldenhof kondigde onlangs zijn vertrek uit de Arena aan, na 7,5 j aar Aj ax. 12 DECEMBER: OLSEN WORDT OP NON-ACTIEF GESTELD. JAN WOUTERS IS DE NIEUWE HOOFDTRAINER VAN AJAX. Dit wordt vandaag officieel bekend. Wou ters leidt 's morgens al voor het eerst de training, een dag nadat hij het tweede elf tal nog had geleid. Volgens voorzitter Mi chael van Praag was er een verwijdering, een onoverbrugbare kloof ontstaan tus sen spelers en trainer. De Ajax-voorzitter: "Al begin dit jaar bespeurden we dat er iets gaande was in de groep. Daar kwam in de zomer de affaire De Boer bij. In enkele wedstrijden hebben wij zelfs di lettantisch gespeeld, Ajax onwaardig". Van Praag noemt het afscheid van Olsen een nog groter drama dan het staafinci dent van 1989. De Deense oefenmeester wil, aangeslagen als hij is, niet reageren. Wouters zegt niets over zijn voorganger en wil van geen gelukwensen weten ("in deze situatie is mijn promotie geen feli citatie waard"). Of hij de klus aan kan? "Dat zal ik met prestaties moeten bewij zen. Was Van Gaal er klaar voor toen hij bij Aj ax begon?"speelt de 38-j arige ex-spe- lervanFC Utrecht, Ajax, PSV, BayernMün- chen en het Nederlands elftal de bal te rug. Olsen is sinds 1965 de vijfde trainer bij Ajax die wordt weggestuurd. Georg Knobel, Cor Brom, Aad de Mos en Kurt Lin- der gingen hem voor. 13 december, competitie: Ajax - Heerenveen (O-O) 0-0. scheidsrechter: Wegereef. TOESCHOUWERS: 47.500. gele kaart: Houttuin, Tevreden en Hans- ma (Heerenveen). bijzonderheden: het 'schokeffect' blijft uit. Eén helft is het Ajax van Wouters welis waar de betere ploeg, maar opnieuw

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1999 | | pagina 25