Weinig opbeurend nieuws TSKm "fr Door Hans Janssen 1 e rellen, onlangs in Duitsland, hebben het al duidelijk gemaakt. Het hooliganisme is nog lang niet op zijn retour. Geen nieuws, voor wie Geen woorden maar daden heeft gelezen. Het nieuwe boek van j ournalist Paul van Gageldonk. Met als ondertitel Het drama van Beverwijk en hoe het verder ging met de hooligans van Feyenoord. je wordt er niet vrolijk van, van zo'n boek. Veel nieuws, veel (opbeurend) nieuws heeft Van Ga geldonk niet te vertellen, maar je wordt wel bijna tweehonderd pagina's lang met de neus op de feiten gedrukt. Hooliganisme hoort bij de Feyenoord cultuur, al thans bij een deel van de aanhang van de Rotterdamse club, die verder uit gelegenheidshooligans en 'petten en sjaals' bestaat. Ongetwijfeld zal het bij veel andere clubs niet anders zijn, zo is ook tussen de regels door te lezen. Van Gageldonk houdt zijn hart vast met betrekking tot de toekomst. De Beverwijk-rellen hebben velen weliswaar aan het denken gezet, maar 'sommige dingen ver anderen nooit'. Volgens de auteur, die vooral als journalist zijn boek heeft geschreven, is het drama in maart 1997 geen toeval ligheid geweest. Het moest er eens, of sterker nog het moest er nog maar eens van komen dat supporters van Ajax en Feyenoord el kaar letterlijk en figuurlijk te lijf zouden gaan. Dat hierbij slacht offers, onder wie één dode, zouden vallen, tja, dat was onont koombaar. Ook al betreuren beide partijen dat. Voor Van Gagel donk heeft de veldslag ook gevolgen gehad. Hij werd meermalen anoniem bedreigd en moest zelfs een weekje onderduiken, om dat over hem als ware hij de schrijver Rushdie het doodvonnis was uitgesproken. De verslaggever van Nieuwe Revu wordt ervan be schuldigd foto's te hebben genomen en te hebben geheuld met de vijand. In het boek doet Van Gageldonk er alles aan de indruk te wekken dat hij slechts getuige is geweest. En juist 'de' media wor den door hem als 'hijgerig' en 'ongeduldig' betiteld. Maar ook ca baretier Youp van 't Hek en de toenmalige Ajax trainer Louis van Gaal zijn volgens de auteur niet brandschoon. Van Gageldonk maakt ook duidelijk dat de politie vóór, tijdens en na het gevecht op afspraak opzichtig heeft gefaald. En Justitie wordt verweten met verschillende, en vaak verkeerde, maten te hebben gemeten. Nogmaals, je wordt niet vrolijk van dit boek, maar je kunt er wel wat van leren. In de jaren veertig, vijftig en zestig was van hooliganisme geen sprake. Goed, ook toen liepen wedstrijden wel eens uit de hand en moest de politie optreden. Maar de aandacht van het publiek ging vooral uit naar het spelletje. En over die periode 1940-1964 is onlangs een boek verschenen. Het is geschreven door Matty Verkamman (voetbalverslaggever bij Trouw), Henri van der Steen (VNU) en Chris van Nij- f natten (ex-VNU, ex-Sport International, nu Alge meen Dagblad). De drie laten in de kranten waar voor ze werken geregeld zien hoe goed ze geïnfor meerd zijn, hoeveel verstand ze van het voetbal hebben. In Relikwieën van Oranje, deel 2, spreken ze met redelijk willekeurig gekozen 25 internationals die ieder op hun eigen manier terugblikken op hun carrière. Ze leven niet allemaal meer, maar dat wil niet zeggen dat bijvoorbeeld het hoofdstuk over Co Prins, het enfant terrible Prins, niet interessant is. Sterker nog, de zes pagina's zijn veel te weinig om de levensgenieter echt te kunnen beschrijven. Zeker als j e het vergelij kt met de aandacht (liefst elf pagina's) die ene Joop Wille krijgt. Rinus Is raël krijgt ook niet veel ruimte, maar IJzeren Rinus is nooit een man van veel woorden ge weest. Gelukkig staat er in zijn hoofdstuk dat Israël 'ondanks en eigenlijk ook een beetje dank zij zij n gemeenheid een van de beste ver dedigers is geweest die ooit in het Nederlands elftal hebben ge speeld'. Piet Keizer, in de vele krakers tussen Feyenoord en Ajax de tegenstander van Israël, kan dat beamen. De linksbuiten was een man die altijd zijn eigen weg is gegaan. Dat bleek ook wel uit de opvallend abrupte wijze waarop Keizer in 1974 met voetballen stopte: "Ik was misselijk van het voetballen, ik had er geen zin meer in". En wij kijken uit naar Deel 3 van Relikwieën van Oran je. Ook Marco van Basten zette te vroeg een punt achter zijn loop baan. In augustus 1995. Hij moest en de buitenwereld zag dat het niet anders kon. Een slepende blessure maakte het de ex-Ajacied onmogelijk zijn carrière voort te zetten. Eind januari liet Studio Sport nog een fragment zien van zijn laatste optreden in het sta dion van AC Milan, even vóór zijn benefietwedstrijd. Met inge houden emotie en klappende handen boven zijn gesloten gezicht beantwoordde Van Basten de toejuichingen van de tifosi, die nog één keer voor hem naar het stadion waren. En de toenmalige trai ner Fabio Capello huilde tranen en met hem weende even de ge hele voetbalwereld. Terecht heeft Hard gras een themanummer aan Marco van Basten gewijd. Hugo Borst, Jan Mulder, Martin Bril, maar ook onbekende voetballiefhebbers doopten hun pen in god delijke, met voetbalgeur doordrenkte inkt. Het resultaat: een lof dicht op een voetballer die te kort zijn kwaliteiten heeft mogen vertonen. Maar ook iemand die zelden zo snel en onopvallend af wezig blééf. Een aantal citaten: 'Bergkamp is er voor de fijnproe vers. Van Basten doet het voor iedereen'. 'Met enkele subtiele pas-

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1999 | | pagina 15