Populairste Ajacied 1997-1998 nmrmnimanrE EDWIN vu der SAR Een uitstekend seizoen keepte hij. Daar is iedereen het over eens. Verrassend is het dus niet, dat Edwin van der Sar de po pulairste Ajacied van het afgelopen seizoen is geworden. Wim Kieft was na het seizoen 1981-1982 de eerste die de prijs kreeg. Vele grote namen volgden. Marco van Basten en Jari Litmanen wonnen de prijs allebei drie keer. Na al die jaren is het voor het eerst dat een keeper als meest populaire speler is ge kozen. Zegt het iets over de kwaliteit van de andere spelers, of is het terechte erkenning? Dat laatste is het geval. Edwin was de dra gende kracht, het rustpunt achterin. Met een keeper als Edwin voetbalt een ploeg ook daadwerkelijk met elf spelers. Het was een •o Door Hans Janssen Fotografie: Marco van Harn Toen Edwin van der Sar na een aantal mindere wedstrijden van Stanley Menzo de eerste doel man van AJAX werd, waren de reacties van pers en publiek nogal sceptisch. Kenners, of men sen die veel bij AJAX betrokken waren, wisten dat het goed zat. Hij had voor de definitieve door braak al twee maai Stanley Menzo een serie wedstrijden mogen vervangen. Maar het was lastig opboksen tegen de buitenwacht. Menzo was een uitermate populaire doelman met veel uitstra ling en een goede band met het publiek. De kleurrijke doelman stond erom bekend zichtbaar ge dreven te zijn en was altijd nadrukkelijk aanwezig in het veld. Edwin van der Sar was toen een tegenbeeld, rustiger vooral. Dat is in de jaren daarna veranderd. Door goed te keepen en steeds meer te coachen groeide Edwin van der Sar uit tot de absolute nummer 1 van Nederland. fantastisch seizoen, waarin de dubbel werd veroverd en veel mooie goals door de spelers werden gemaakt. Maar er stond ook altijd de betrouwbare sluitpost. En dat is de po pulairste speler geworden. Edwin van der Sar. Hoeveel punten pakte hij voor AJAX? Hoe vaak was hij in 1 tegen 1 duels niet de winnaar? Het is moeilijk te concretiseren, maar zo'n prijs bevestigd het gevoel dat hij al een tijd heeft: "De fans staan achter me, en dat is heel prettig keepen." Hartelijk gefeliciteerd! Het is niet de eerste prijs die je krijgt. "Het blijkt inderdaad uit alle belangstelling en andere prij zen die ik al gekregen heb, dat ik gewoon een goed jaar heb gedraaid. En ik ben heel blij dat de mensen, ondanks dat we heel veel gescoord hebben, niet alleen naar de spitsen gekeken hebben maar ook naar de verdediging. Dat het de supporters op valt dat er ook achterin gepresteerd wordt, is heel leuk. Jari bijvoorbeeld is over het al gemeen al heel populair, en daarbij scoort hij ook heel veel. Hij zal ook wel hoog geëin digd zijn denk ik." "Op een supportersavond eind vorig seizoen kreeg ik een soortgelijke prijs, en ikben voet baller van het jaar bij de Telegraaf gewor den, ik ben ook hier weer erg blij mee. Het wordt tij d om de vensterbank ui t te breiden." Je noemt de verdediging, zie je het niet als een individuele prijs? "Ja, natuurlijk ook wel. De ballen tegen houden is mijn eigen verdienste, maar het voetballende gedeelte gaat goed doordat er een goed stel meedenkende verdedigers staan. Zonder hun zou ik de ballen die ik krijg alleen maar recht vooruit weg kunnen schieten terwijl we nu vaak in balbezit blij ven als ik aangespeeld ben. Dat is vooral een verdienste van de jongens voor me. En de manier van inspelen van hun is erg belang rijken dat gaat goed. Iedereen denkt ook dat Waterreus zo'n onwijs goede voetballer is. Maar hij kan met links en rechts alleen heel erg ver schieten, dat is iets anders dan goed kunnen voetballen." Nog voordat de regels voor keepers werden aangepast, trainde AJAX al anders met de keepers. Is dat ook in jouw voordeel geweest? "Ja, het was toen voornamelijk dat we veel

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1998 | | pagina 33