■d©' Ajax geboekstaafd OVER GRAS, HARD GRAS EN HEILIG GRAS Door Hans Janssen Je zou denken dat onderhand alles al is gezegd en geschreven over Louis van Gaal, de voormali ge wondertrainer van Aj ax. Barry Hughes had echter nog wat tijd over en kwam onlangs met een boek op de proppen, waarvan één hoofdstuk aan Van Gaal is gewijd. Tijdens een aflevering van Spij kers Met Koppen, het populair- kritische zaterdagmiddagpro gramma op Radio 2, mocht Hug hes zijn boek toelichten. Bestuurders kregen er van langs en Van Gaal moest er eveneens aangeloven. De toehoorders thuis en in de zaal waar het program ma werd opgenomen lagen al gauw in een deuk. Wat een goed kope voetbalhumor van een trai ner die zijn bekendheid vooral te danken heeft gehad aan zijn grap pen en grollen. Met het enthou siaste verhaal van Hughes tijdens het radioprogramma begonnen we aan Gras, zweet en shampoo, het bewuste boek van de Brit, die nog steeds trainer is. Niet van voetballers - hoe zou dat toch ko men? -, maar van mensen in het bedrijfsleven. We zijn benieuwd hoe hij daarmee omgaat, want Hughes' beschrijving van de ma nier waarop hij vroeger als trai ner voor een groep stond, is niet echt verheffend. Rancuneus, ei genwijs (wat een goede eigen schap kan zijn, zie Van Gaal) en soms respectloos. Van Gaal zal het zich allemaal goed weten te her inneren. Volgens Hughes deugde er veel niet van de huidige trainer van Barcelona. Als speler en als mens moest de Brit hem gewoon niet en hij kan er nog steeds niet bij hoe Van Gaal zich heeft weten op te werken als één van de meest succesvolle trainers in het inter nationale voetbal van dejaren ne gentig. "Een carrière als voetbal trainer hangt van onvoorspelba re wendingen aan elkaar", schrijft Hughes. Maar het kan geen toeval zijn dat Hughes niet en Van Gaal wel de echte top heeft bereikt. En heus niet alleen - wat de voormalige komiek sug gereert - omdat Van Gaal afkom stig is uit Avenhorn waar de on langs overleden Ton Harmsen ook woonde. Van Gaal werd tijdens Harmsens voorzittersperiode jeugdtrainer bij Ajax. Gras, zweet en shampoo kunnen we om min stens één reden aanbevelen bij PSV-fans, mochten die deze Aja- cied ooit onder ogen (willen) zien. Hughes heeft Eric Gerets erg hoog zitten en juist deze Belg is voor bestemd om Bobby Robson na dit seizoen af te lossen als hoofdtrai ner in Eindhoven: "Ik weet dat hij een toptrainer is". De Brit heeft ook hoge verwachtingen van Mar co van Basten: "Ik moet me wel heel zwaar vergissen, gezien zijn mentaliteit en visie op voetbal, als hij niet een hele goede trainer zou worden", aldus Hughes over 'zijn vriend Marco'. Van Basten wordt ook genoemd in het leuke boekje '(Dat zijn nou) Typisch Ajacieden'. De Utrechter was één van die Ajax-spelers die hun debuut in het eerste elftal op sierden met een doelpunt, zo le zen we in de 'Gids voor Ajax-fans'. Van Basten lukte dat in 1982, Jo- han Cruijff al in '64. Ook allerlei andere gewoonten, kenmerken en typeringen van alles wat Ajax was en is komen aan bod. Ludiek en vaakookscherp worden tal van interessante wetenswaardighe den aangestipt. 'Als Ajax scoort overstemt 'One Step Beyond' van Madnes het gejuich van de fans. Spontaniteit lijkt niet op prijs te worden gesteld, de Arena is voor velen een voorgekookte commer ciële show van RTL4'. Maar, zo schrijft Marcelle van Hoof enige regels verderop: 'Verreweg het be langrijkste sfeerverhogende mid del blij kt het mooie spel van Aj ax. Voetbal rukt op in de Arena!' Maar het zal nog wel even duren voor dat het nieuwe stadion een zelfde uitstraling zal krijgen als het hei lige gras in De Meer. Natuurlijk, het boekj e kan nooit volledig zij n. Zo worden maar een paar bijna men genoemd van Ajacieden, zo als de Beer van de Meer en De Vlo, enishetboekjewaarschijnlijlcnet iets te vroeg gedrukt om het doel punt dat Edwin van der Sar vorig seizoen tegen De Graafschap maakte - als eerste Ajax-keeper - te vermelden. Wel lezen we dat Cruijff ooit in eigen doel scoorde. Wanneer dat was? Koop het boek je en je weet het en nog veel meer. Overigens maakt 'Typisch Ajacie den' deel uit van de serie 'Dat zijn nou typisch...', die in eerste in stantie inwoners van verschillen de steden en landen behandelde. Feyenoorders, Rotterdammers en Oranje gingen de Ajacieden voor... Ajacieden, huidige en voormali ge, komen ook ruimschoots in beeld in de nieuwste editie van Hard gras. Nummer 16 van dit voetbaltijdschrift voor lezers is geheel gewij d aan het WK voetbal. Theun de Winter verwoordt de woede van velen in zijn hekelge dicht dat is 'opgedragen' aan Evert ten Napel ('Ik wordt gek Van zij n gekwek'). De schrijvende voet baltrainer Jorge Valdano prijst Oranje de hemel in: 'Nederland was de meester van de Bal'. De Ar gentijn, maar ook en vooral San tiago Segurola hebben grote be denkingen bij de manier waarop Ronaldo wordt geleefd. Volgens de Spanjaard Segurola, journalist bij El Pais en radiopresentator, kan het toernooi om de wereldti tel voetbal het best worden geka rakteriseerd met een verhaal over de beste aanvaller (Ronaldo dus) en de beste verdediger (Frank de Boer). 'Op de een of andere ma nier belichaamt hij het Nike-ge- voel in het huidige voetbal. Ro naldo heeft het voetbal in zijn ge nen en is een instinctieve speler, Frank de Boer is het product van methode en intellect. Door zijn intelligentie en zijn unieke vermogen boven zichzelf uit te stijgen, is hij uitgegroeid tot de beste verdedigerterwereld', aldus Segurola. Openhartig, onthul lend en soms wel erg klef is de bij drage van Hugo Borst. De eerste voetbalman van Hard Gras bezoekt Guus Hiddink in Spanje en kijkt met hem terug op de eindronden van het toernooi in Frankrijk. De voormalige bondscoach laat zich daarin on der meer ontvallen dat hij bonds- arts Frits Kessel wilde ontslaan. Hiddink heeft het ook over zijn houding ten opzichte van Cla rence Seedorf ("Op een gegeven moment was ik moe. Dan geloof ik die praatsessies wel") en 'die hele geschiedenis' met Edgar Da vids, van hetEKtotenmet het WK. "Man, die wedstrijdmentaliteit van Davids. En ookbuiten het veld was Edgar een kerel. Veel wereld ser, wij zer"Hiddink geeft ook een aantal andere spelers een beoor deling. Van der Sar: "Hij heeft ge zegd dat hij niet de bijdrage heeft geleverd die hij had moeten leve ren. Door een wedstrijd te redden. Klopt. Hij heeft maar één zo'n red ding verricht. Tegen Brazilië. Toch was hij goed". Winter: "Gou den jongen". Bergkamp: "Na tuurlijk was Dennis slecht. Bijna alle wedstrijden. Maar hij was ef fectief'. O ja, voor de kleintjes komt er ook een Hard Gras, een Jong Gras, vol voetbalverhalen, in terviews, voetbalfoto's en voet balspelletjes voor jongens en meisjes. Iedereen kan meedoen! Gras, zweet en shampoo Barry Hughes A.W. Bruna Uitgevers ISBN 90-229-8413-3 Dat zijn nou Typisch Ajacieden Gids voor Ajax-fans Marcelle van Hoof Uitgeverij Krikke ISBN 90-5641-072-5 Prijs 9,95 Hard gras (nummer 16) Voetbaltijdschrift voor lezers Diverse auteurs LJ Veen ISBN 90-204-5931-7 Prijs: 16,90 gulden

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1998 | | pagina 21