VERRIJKING rnnrn t SL'jéé - USED A' Borrel Door Wytze van der Gaast Ook afgelopen zomer werd het Nederlandse voetbal weer overspoeld met voetballers afkomstig uit het buitenland. Sinds het afschaffen van de buitenlander-regel kunnen clubs zoveel buitenlandse voetballers opstellen als ze willen. Of een dergelijke ontwikkeling het Nederlandse voetbal verrijkt, wordt door velen echter betwijfeld. Toen tijdens het seizoen 1995-1996 de Belgische voetballer Bos man zij n inmiddels befaamde rechtszaak won, werd het inter nationale voetbal op zijn kop gezet. Tot dan toe bestond bij na overal in Europa een ouderwets transfersysteem. Hierbij ston den spelers niet alleen voor een bepaalde tijd bij een club onder contract, na afloop van het contract kon de club ook nog eens een transferbedrag eisen als een speler wilde vertrekken. Tegen dit systeem bestond veel weerstand, maar slechts Bosman was moedig genoeg om het aan te vechten voor de rechter. Bos man won en vanaf dat moment zij n spelers na afloop van een con tract vrij om naar een andere club te gaan. Er hoeft geen trans fersom meer te worden betaald. Alleen voor transfers ten tij de van het contract moet door de kopende club een afkoopsom worden betaald aan de verkopende club. In het verlengde van het Bosman-arrest ging ook een ander sys teem op de helling: de buitenlander-regeling. Terwijl vanaf 1 ja nuari 1992 de Europese Unie een vrij verkeer van persoon toe stond en zelfs voorschreef, hielden de nationale voetbalbonden zich het recht voor het aantal buitenlanders per club te beperken. Zo mochten Nederlandse clubs slechts 2 of 3 buitenlanders op stellen in de competitie, waarbij sommige spelers als voetbal-Ne derlander golden als ze voor een langere tijd in Nederland had den gevoetbald. Wim Jansen ging erbij zijn debuut als Feyenoord- trainer mee de mist in. Hij stelde een buitenlander te veel op en zou normaal gesproken een officieel protest van de tegenstander hebben gekregen. Dit bleef echter uit, omdat Feyenoord sowieso al verloor. Sinds 1996 mogen Nederlandse voetbalclubs een onbeperkt aan tal buitenlandse voetballers contracteren en opstellen. Ajax werd vorig jaar kampioen met een voorhoede die bestond uit een Deen, een Georgiër, een Fin en een Nigeriaan. De voorstopper kwam uit Nigeria, de rechtsback uit Denemarken, en de reserves kwamen uit Polen, Denemarken, Portugal en Costa Rica. Ajax werd ech ter op prachtige wijze landskampioen en bekerwinnaar. Een prestatie waarop niets viel af te dingen. Barcelona speelt met zes Nederlanders en vult de rest van het team aan met Brazilianen. Van Gaal heeft de taak om Barcelona tot de beste ploeg van Spanje en Europa te maken en hij weet dat hij daarbij aan de Spanjaarden niet genoeg heeft. Het probleem is niet dat buitenlandse voetballers in Nederland de plaats innemen van bijvoorbeeld Nederlandse voetballers. Het probleem is dat vele clubs het beleid van Ajax en PSV gaan volgen en denken tijdens een exotische vakantie of trainingskamp een aantal goede voetballers uit Latijns-Amerika en Afrika te kunnen plukken. Aj ax, en in het verleden ook PSV, heeft zijn buitenlandse succesnummers Finidi, Kanu, Arveladze en Litmanen niet te dan ken aan een gelukkige greep, maar aan zorgvuldig scoutingswerk. Veel clubs hebben zich echter overgeleverd aan de willekeur van makelaars en koopjesjacht, en bewijzen zichzelf en het Neder landse j eugdvoetbal een slechte dienst. Laten we alstublieft nooit zeggen dat het een slechte zaak is dat er veel buitenlandse voetbal lers in Nederland spelen. Laten we echter hopen dat de traditionele Nederlandse zorgvuldigheid bij het selecteren van voetballers weer snel terugkomt.

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1998 | | pagina 17