jQ* My ZWART ©P WOP Successen Ajax Door Hans Janssen In korte tijd zijn twee belangrijke boekwerken verschenen die alles over Ajax vertellen. Over het onverwacht succesvol verlopen seizoen 1997-'98 én een in het even herkenbare aanpak bijgewerkte overzicht van de in ternationale bekerhistorie van de rood-witten. In de twee boeken heeft Evert Vermeer een dikke vinger in de pap gehad. De archivaris, huisjour nalist, maar vooral de kritische volger van Ajax heeft zich vooral uitge leefd in 'We are the champions'. Het boek biedt verslagen van alle Euro pacupwedstrijden die Ajax speelde, van het debuut op 20 november 1957 tegen het Oostduitse SC Wismut tot de tweede wedstrijd, in het afgelopen seizoen, tegen Spartak Moskou. De wedstrijdverslagen zijn veel meer dan een kale opsomming van feiten. Leuk is om te zien hoe bepaalde wedstrij den in den lande werden gevolgd. Hoe het publiek thuis én in de diverse stadions de vaak heroïsche duels meebeleefde. Zoals het drieluik tegen Benfica in het eerste seizoen dat Ajax de Europacupfinale haalde, juist ja in 1968-'69. Vermeer spreekt bij de ongedachte 1-3 zege in Lissabon heel mooi van 'een wederopstanding van nieuw-testamentische proporties'. In de terugblik op een andere ontmoeting met Benfica citeert hij de le gendarische woorden van Sjaak Swart na diens winnende doelpunt: 'Ik moest toch die kant op'. Vermeer verstaat de kunst om in betrekkelijk korte hoofdstukken wedstrijden pakkend samen te vatten, waarbij steeds een ander opvallend detail naar voren komt. Hoe moeilijk het ook was om van alle duels alle noodzakelijke gegevens bijeen te sprokkelen. Helaas ontbreekt in het boek een totaal-overzicht van alle wedstrijden van Ajax in Europacupverband, uitgesplitst naar het aantal duels in de drie toernooi en en de resultaten ervan. Wel wordt het rijk geïllustreerde boek afgeslo ten met een overzicht van alle spelers die één of meer Europacup-, wereld beker- of (Europese) Supercupduels hebben gespeeld. Vermeer leverde ook de statistische gegevens voor het vierde 'officiële Ajax jaarboek', waarvan David Endt de tekst levert op de hem bekende wijze. We citeren de eerste regels uit het hoofdstuk Champagne: 'Maandag 7 juli 1997. Op de bar van het spelershome prijken flessen champagne. Champagne? Het seizoen moet nog beginnen'. En dan de laatste regels: 'Landskampioen en bekerwinnaar. Het was een schitterend en onvergetelijk seizoen. Champag ne!' Beter kan het voorbije jaar niet worden samengevat. Het boek haalt alle herinneringen naar boven aan hele mooie wedstrijden, maar ook aan de mindere dagen. In een ander en beter leesbaar lettertype en door langere verslagen dan in de voorgaande edities. En gelardeerd met vaak uitstekend fotomateriaal (ook in kleur). En vanzelfsprekend ontbreken ook de uitge breide en persoonlijke spelersportretten en wedstrijdcijfers evenmin. Ver gelijken we het Ajax-jaarboek met dat van bijvoorbeeld PSV, dan is het boek werk van Vermeer en Endt veel overzichtelijker en aantrekkelijker. En niet alleen omdat de Eindhovense club het afgelopen seizoen niets en Ajax ei genlijk alles won. In eigen land althans! Om aan te geven dat de makers niet alleen een rood-witte bril op hebben, citeren we de laatste zinnen uit het boek: 'Alles wat Ajax is, viert feest. Toch kan het prachtige sa luut van de mannen van Morten Olsen de nare smaak van de wan staltigheden rond het duel niet helemaal wegnemen'. Doelwit is een andere productie van David Endt. Onlangs kwam een nieuw boek uit van de hand van de perschef van Aj ax. De trouwe lezers van Het Pa rool zullen een groot aantal verhalen herkennen. Endts kracht is dat-ie tijd loze bijdragen schrijft. Ze hebben allemaal weliswaar een actuele aanlei ding, maar blijven boeien door de pakkende, originele en bevlogen schrijf stijl. Natuurlijk staat er veel Italië en veel Ajax in. David eet, drinkt, leeft en bewondert voetbal. Hij heeft eerst als speler (van onder meer Ajax 2), later als toeschouwer (bij wedstrijden in Nederland, Engeland en Italië) én sinds enige jaren als perschef of zoals dat tegenwoordig heet als team-manager ontelbare uren in de voetballerij doorgebracht. Het resultaat is een boek met lyrische ontboezemingen en bespiegelingen over de meest populaire sport ter wereld. Geschreven, zo meldt de uitgever, door een jongen die niet is ver geten hoe hij ooit, op de straatstenen achter het huis, zijn eerste voetbal schoenen kaal trapte. Eén bij na poëtisch voorbeeldj e van Davids schrijfkunst (citaat uit laatste hoofdstuk, over Diego Maradona): 'Je bent de grote magiër die sinaasappels laat borrelen langs je lijf. Die water verandert in cham pagne'. Veel minder poëtisch is nummer 15 van Hard gras, het voetbaltijdschrift voor lezers. Volgens de man die dit nummer in zijn eentje heeft mogen vul len, was daar ook geen reden toe. Edwin Winkels volgde Louis van Gaal tij dens zijn eerste, hectische maar o zo succesvolle seizoen in Barcelona, je moet het maar kunnen opbrengen, want journalisten en Van Gaal zullen nooit échte vrienden worden. Het is een schets geworden van een trainer die zelf nog het meest van de successen van Barca heeft genoten. Hij, maar ook zijn Truus. 'Het stadion om hen heen zien ze niet meer, de meer dan honderd- duizend kelen vallen stil, het clublied horen ze niet. Ze zijn alleen, met z'n tweeën, in een ver, vreemd en boos land. Ze hebben gewonnen'. Bij Ajax ging Van Gaal al zijn eigen weg, bij de Catalaanse club is het echt niet anders. Ajaxwe are the champions alle Europacup- en Wereldbekerwedstrijden Evert Vermeer Uitgeverij Windroos ISBN 90 748 04071 Prijs 47,50 Te bestellen bij T. Mundt, Laurillardlaan 29,3723 DL Bilthoven, door overma king van 55 gulden (incl. verzendkosten) op bankrekening nummer 83.35.63.378 ow 'cham pions'. Het officiële Ajax-jaarboek 1997-1998 David Endt/Evert Vermeer Uitgeverij Windroos ISBN 9074804 X Uitgeverij Luitingh/Sijthoff ISBN 90 2451277 8 Doelwit (deel 34 Nederlandse Sportbibliotheek) David Endt Uitgeverij: Thomas Rap ISBN 90600 56191 Prijs 24,90 gulden Hard gras, voetbaltijdschrift voor lezers, nummer 15 De eenzame kampioen/Louis van Gaal alleen in Barcelona Edwin Winkels Uitgeverij: L.J. Veen ISBN 90 204 5920 1 Prijs 14,90 gulden

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1998 | | pagina 7