IIIIIII HI I III 111 de koning te rijk. In de 54e minuut wordt het spel even stil gelegd nadat de andermaal uit blinkende Van der Sar is geraakt door een aan steker die vanuit het Vitesse-vakachter zij n doel werd gegooid. opstelling: Van der Sar; Mensah, Melchiot en F. de Boer; R. de Boer, Litmanen, Dani (46. Rudy) en Witschge; Babangida, Arveladze (67. Mc Carthy) en Laudrup (59. Hoekstra). 27 april: in navolging van hun 'grote broers' pakken ook de Ajax-reserves het kampioen schap. AZ 2 kan de ploeg van Jan Wouters niet van diens eerste succes als trainer afhouden. In De Toekomst wordt het 4-2 voor Ajax 2, mede dankzij een loepzuivere hattrick van Andrej Demtsjenko. Linksback De Cler, onlangs debutant in Ajax 1, breekt zijn scheenbeen tijdens de kampioenswedstrijd. 28 april: Milan Berck Beelenkamp keert defnitief niet terug bij Ajax. De verdediger, die vorig seizoen onder Van Gaal mocht debuteren, speelt de komende drie seizoenen bij het Italiaanse Genua. Berck Beelenkamp was tot eind dit seizoen uitgeleend aan Volendam, zijn contract bij Ajax liep nog een jaar langer door. 29 april: mocht Ajax zich voor de KNVB- bekerfinale plaatsen (en waarom niet), dan ontmoet het daarin PSV. De Eindhovense ploeg wint op fortuinlijke wijze met 2-1 van FC Twente door een omstreden strafschop in de 85e minuut. 2 mei: Arveladze speelt met Georgië met 1-1 gelijk tegen Tunesië 3 mei, competitie: De Graafschap - Ajax (0-2) 1-8. doelpunten: 17. McCarthy 0-1,45. McCarthy 0-2, 54. Litmanen (strafschop) 0-3, 61. Litmanen 0- 4, 66. Hoekstra 0-5, 78. McCarthy 0-6, 82. R. de Boer (strafschop) 0-7, 86. Van der Sar (straf schop) 0-8, 90. Fuchs (strafschop) 1-8. SCHEIDSRECHTER: jol. TOESCHOUWERS: 10.500. rode raart: Wilnis (De Graafschap). gele kaart: Vreman en Viscaal (De Graafschap) en Hoekstra. bijzonderheden: zelfs Olsen staat te kijken van de scoringsdrift van zijn toch gehavende forma tie, die voor De Graafschap tot de grootste thuisnederlaag ooit leidt. In 1960 deed Sittar- dia het voor eigen publiek nog slechter (1-10 te gen Sportclub Enschede). Van der Sar schrijft en passant historie door als eerste keeper van Ajax-één te scoren. Op 22 maart 1995 miste j? hij bij een 8-0 stand een penalty in een thuis wedstrijd tegen Sparta, vandaag scoort hij wel vanaf 11 meter. Jan Vreman had Benni McCar thy gevloerd. Sars maatje Fred Grim heeft ove rigens ook een doelpunt achter zijn naam staan, maar dat stamde nog uit zijn Cambuur- periode. Van der Sars treffer volgt uit Ajax' der de strafschop. Litmanen benutte de eerste na een overtreding van ex-Ajacied Edwin Godee op Ronald de Boer en de gelegenheids-aan voerder mag zelf 0-7 maken vanaf de stip na dat Fabian Wilnis zich had vergrepen aan Mc Carthy en daarvoor rood krijgt. Ook de Zuid- afrikaan, die geblessseerd raakt, verdwijnt van het veld, waardoor Ajax, dat al drie keer had gewisseld, met tien man verder moet. 'Dank zij' Hoekstra weet de Doetinchemse ploeg de eer te redden. Eerst verspeelt de linkerspits de bal en vervolgens loopt hij Eric Viscaal van de sokken, waarna Robert Fuchs vanaf 11 meter 1- 8 kan laten aantekenen. De Amsterdamse aan hang richt herhaaldelijk kwetsende spreekko ren richting scheidsrechter Dick Jol, die het bij een waarschuwing via de omroepster laat. Van Praag doet zelf ook een duit in het zakje door plaats te gaan nemen tussen de fanatieke Ajax- aanhang (net als tegen FC Twente). opstelling: Van der Sar; Melchiot, Oliseh, Rudy en Sier; R. de Boer, Litmanen (62. Gorré) en Witschge (67. Demtsjenko); Babangida (74. Dani), McCarthy en Hoekstra. 4 mei: één aandeel Ajax is voor 25 gulden te koop. Bovendien wordt bekend dat de hoofdstedelijke club een nieuw middel heeft om haar topspelers te kunnen behouden. De beursgang maakt het Aj ax mogelijk om spelers te binden met opties op aandelen. Mario Melchiot is de enige Ajacied die is geselecteerd voor het team van Jong Oranje dat aan de eindronden van het Europees kampioenschap gaat meedoen. Het toernooi begint op 23 mei. De groep telt verder vier voormalige Ajacieden: Reuser en Menno Willems van Vitesse, Nordin Wooter van Real Zaragoza en Kiki Musampa van Bordeaux. 7 mei, halve finale Amstel Cup: Ajax - Heerenveen (1-0) 3-0. doelpunten: 39. Litmanen 1-0, 56. Arveladze 2-0, 65. Blind 3-0. SCHEIDSRECHTER: BoSSen. TOESCHOUWERS: 35.000. gele kaart: Hansma, Houttuin en Klompe (FC Groningen) en Arveladze. bijzonderheden: Ajax behoudt uitzicht op de 'doublé', maar had bijna aanvoerder Blind voor een aantal wedstrijden moeten missen. De aan voerder windt zich vreselijk op nadat Arvelad ze geel had gekregen omdat hij volgens Ruud Bossen een penalty had proberen te versieren. Blind duwt de arbiter bijkans om, maar krijgt géén kaart. Er is sowieso veel onnodige irrita tie en nadat Tieme Klompe de goochelende Ar veladze heeft neergesabeld, komt het even tot een handgemeen. Qua wedstrijdspanning valt er weinig te beleven: Heerenveen is een maat je te klein. Blind laat zich na ruim een uur van zijn beste kant zien door met een gave lob na een al even fraaie dieptepass van Ronald de Boer 3-0 te scoren. Door deze zege mag Ajax het op 17 mei, in de KNVB-bekerfmale, opnemen te gen PSV. opstelling: Van der Sar; Melchiot, Oliseh (81. Sier), Blind en F. de Boer; R. de Boer, Litmanen (76. Gorré) en Witschge; Babangida, Arveladze en Laudrup (62. Hoekstra). 10 MEI, LAATSTE COMPETITIEWEDSTRIJD 1997-'98: Ajax - FC Utrecht (0-2) 1-2. doelpunten: 8. J. de Jong 0-1,29. Mols 0-2,68. Ar veladze 1-2. SCHEIDSRECHTER: Luyten. TOESCHOUWERS: 48.400. RODE KAART (2X GEEL): Melchiot. gele kaart: Asmus, Scharrenburg en Hernandez (FC Utrecht) en Witschge. bijzonderheden: en zo eindigt kampioen Ajax met toch nog wat teleurstellende jaarcijfers. Maandenlang leek de ploeg op weg naar een verbetering van het eigen puntentotaal van '71- '72, een verbetering van het eigen clubrecord qua gemaakte doelpunten (122) en een verbe tering van het eigen clubrecord qua tegen treffers (18), maar uiteindelijk weet de Olsen- equipe 'alleen' het beste doelsaldo ooit aan te scherpen. Dat was sinds '87-'88 in handen van PSV, dat is nu +90 geworden. Verder evenaart ze het record van AZ '67 in '81, dat toen even eens 17 punten meer had dan de nummer 2 Aj ax), al was er toen nog sprake van de 2-pun- tentelling. Ajax finisht uiteindelijk op 29 ze ges, 2 gelijke spelen en 3 nederlagen, 112 doel punten voor (waarvan 86 gemaakt door bui tenlandse spelers) en 22 tegen. Maar wie maalt daar om na een seizoen dat zo onverwacht suc cesvol is afgesloten met een landskampioen schap, behaald met een selectie die zoveel nieu we namen telde ten opzichte van '96-'97. FC Utrecht tekent ook voor een mijlpaal: nooit eer der wonnen de Domstedelingen in Amsterdam (althans sinds het opgaan in de 'FC' van DOS, dat zelf op 30 december 1956 met 1-2 won). Wel werd het begin jaren negentig twee keer 1-1. Een mooie revanche voor de club uit de Dom stad, die eerder met 1-7 had verloren. Na afloop neemt Ajax op de vertrouwde wijze afscheid van Laudrup, die na 472 wedstrijden als prof-

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1998 | | pagina 9