Tien jaar IKWHMMKSISMnMnMM JUNI 1988 samenstelling en foto's: Marco van Harn De Europa-cup 2 finale in Straatsburg vult dit hele nummer van "de Aja- cied". Na een seizoen vol tegenvallen de resultaten wist Ajax zich toch voor deze finale te plaatsen. Helaas ging deze finale tegen het KV Mechelen van Aad de Mos met 1-0 verloren. De Mos haalde hiermee zijn revanche op Ajax. Hieronder enige delen uit het verslag "De alles-is-anders-show" van deze Europa-cup finale. Het is als met de elfstedentocht. Toen die nog niet zo lang geleden voor de eerste keer sinds tijden werd gehouden, was er sprake van een nauwelijks in te dammen enthousiasme. Iedereen liep er warm voor. Een jaar later was de euforie al lang niet meer zo hevig. En zo is het eigenlijk ook met de tweede Europa-cup finale die Ajax binnen een jaar speelt. De verzadi ging is al snel toegeslagen. "Het is een dooie bedoening", was een uit spraak, die meer dan eens gehoord kon worden. Danny Blind stelt zich veel voor van de match tegen KV Mechelen. Vorig seizoen miste hij op lullige wijze de finale tegen Lokomotive Leipzig door een blessure die hij op het Griekse strand had opgelopen. "Nu zeg ik dat die cup ook voor mij is", blikt Blind met gemengde gevoelens te rug. "Ik heb voor die finale toch mijn bij drage geleverd. Ik heb zeven Europacup duels meegemaakt. Een jaar geleden voel de ik dat anders, ik had immers de finale niet meegedaan. Het was wel de cup van Frank Verlaat, ofschoon die alleen de fi nale had gespeeld". Via via is bekend geworden dat de Ajax-se- lectie (ongeacht het resultaat) 550.000 gulden heeft te verdelen. Om hun eisen kracht bij te zetten hebben de spelers zelfs gestaakt op de training van afgelopen za terdag. De dinsdagochtend voor de finale. Lars- son doet wat loopoefeningen met fysio therapeut Pim van Dord en trekt wat sprintj es met hem. Vervolgens onttrekken ook Blind ("ze hebben hier weliswaar geen strand, maar ik wil geen enkel risico ne men") en Muhren zich aan een partijtje. Verder valt het op dat John van 't Schip zich afzijdig houdt. De aanvoerder heeft last van zijn rug. Hij beperkt zich tot een partijtje met materiaalman Sjaak Wolfs, die overigens voor hetzelfde geld nu bij KV Mechelen had gezeten. Het 56-jarige manusje-van-alles bij Ajax is door Aad de Mos gevraagd, maar kon zijn werkgever (al dertig jaar het gemeentelijk waterlei dingbedrijf) en vooral zijn club niet in de steek laten. Dan is het woensdag 11 mei 1988. Nog even en het beginsignaal wordt gegeven. De Ajax-supporters hebben zich op weg naar de finale over het algemeen redelijk gedragen. Natuurlijk, er zijn glazen en flessen gesneuveld en een vechtpartij was helaas niet te voorkomen, maar over het algemeen had niemand een centje pijn. De diverse uitbaters al helemaal niet, zij deden uitstekende zaken. Tijdens de warming-up blijkt dat niet Henny Meyer maar Arnold Scholten in de basisopstelling staat. Hoe die er precies uit ziet blijkt al gauw. Verrassenderwijs staat Verlaat als voorstopper en Larsson als linksback geposteerd. Ajax zal die aan passingen duur komen te staan, zo blijkt uit het wedstrijdverloop. In de 17e minuut krijgt Emmers de bal na een mislukte aan val van Ajax en gokt op een 1-2 met aan valler Piet den Boer. Deze wordt weliswaar op de huid gezeten door Verlaat, maar de Ajax verdediger laat zich verrassen. Em mers heeft nu een vrij veld en Blind rest niets anders dan hem van achteren neer te halen. Het begin van het einde, Ajax moet met tien man verder, omdat Blind uit het veld wordt gestuurd. De ongelijke strijd wordt uiteindelijk beslist door een doelpunt van Piet den Boer. Hij duikt voor Larsson het leer in het doel, nadat Verlaat zich in de luren had laten leggen door Me- chelens uitblinker Eli Ohana. De Belgi sche fans (net als de Nederlanders 10.000 in getal) kunnen hun geluk niet op. En al helemaal niet het meisje dat 'Gimme Hope Ohana' op haar broek had laten aan brengen. Na het slotsignaal van arbiter Pauly vloei en er vele tranen. Tranen van geluk bij de spelers van Mechelen. Maar vooral tranen van verdriet. Bosman had zo graag zijn carrière bij Ajax succesvol willen afslui ten en zit huilend op de grond. Scholten moet getroost worden en ook Van 't Schip heeft het te kwaad. Spelers ondersteunen elkaar, terwijl verderop De Mos en zijn kornuiten een feestje bouwen. Vorig jaar puilden de nationale luchtha ven en Amsterdam uit van de Ajax-sup- porters, die hun helden na de winst op Lok Leipzig een geweldig onthaal bereid den. Hemelvaartsdag 1988 waren in geen velden of wegen Ajax-fans te vinden in en om de hoofdstad. En dat allemaal door één doelpunt: roem is inderdaad vergan kelijk.

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1998 | | pagina 5