GEBOEKSTAAFD nmrr—m»mn Voetbal op topniveau De voetballer Aad Mansveld Ruud Mansveld Uitgeverij De Nieuwe Haagsche ISBN 90-72766-42-3. Zesvoudig international Aad Mansveld over leed in december 1991. Zoon Ruud haalt her inneringen op. 'Mister ADO/FC Den Haag' was eind jaren zestig bijna Ajacied. In de platen zaak van de toenmalige Ajax-voorzitter Jaap van Praag werd mondeling overeenstemming bereikt. 'Onmiddellijk belde mijn vader An- derlecht af en wachtte geduldig op een bericht van Ajax. Na twee maanden wachten nam hij contact op met Van Praag, die doodleuk ver telde dat de transfer niet doorging omdat Va- sovic nog een jaar zou blijven'. De bal is niet rond Frank van Kolfschooten Uitgeverij LJ. Veen ISBN 90-204-5712-8 Prijs: 19,90 gulden. In dit populair-wetenschappelijke boek wordt onder meer het conflict met Edgar Davids tij dens het EK in 1996 onder de loep genomen. 'De Italiaanse bondscoach Vittorio Pozzo zette ruziënde spelers juist bij elkaar op de kamer. Hetis(...)onwaarschijnlijkdaterbijhetEK1996 een crisis zou zijn uitgebroken als Edgar Da vids een kamer had gedeeld met veteraan Dan ny Blind, aan wie de 'kabel' een hekel bleek te hebben'. Woordenboek van populaire uitdrukkingen, clichés, kreten en slogans Mare De Coster Sdu Uitgevers ISBN 90-75566-20-4 Prijs: 79,90 gulden. De sportjournalistiek) heeft de taal verrijkt. En daarvan is dit boek - dat veel meer dan een woordenboek is - een bewijs. Volgens De Cos- ter heeft vooral de wielrennerijde auteur heeft ook het Wielerwoordenboek geschreven, aangevuld. De voetballerij komt er in ieder geval een beetje bekaaid van af. Gelukkig toch een paar citaten: 'Ik had Johan toen een beuk moeten geven' (Leo Beenhakker in Vrij Ne derland over Johan Cruyff). 'De boeren van Zuid' en 'o, wat zijn die boeren stil!': minach tende kreten aan het adres van supporters van Feyenoord, die afkomstig zijn van Ajax-fans. Ten slotte: toch moest Blind aan de noodrem trekken, toen Luij pers er aan de linkerkant van door dreigde te gaan. Scoren voor later Stichting Contractspelersfonds KNVB ISBN 90-9011251-0 Een bestaan als voetballer lijkt mooi. Maar wat doe je wanneer de carrière voorbij is? Gewoon omdat je te oud bent, of niet goed genoeg of ge blesseerd bent. Hoe vaak viel een profvoetbal ler na zijn actieve loopbaan niet in een zwart gat? En moest-ie bij wij ze van spreken zij n hand ophouden of een sigarenzaakje beginnen. In oktober 1972 werd CFK opgericht ofwel de Stichting Contractspelersfonds KNVB. De stich ting, wier historie ook de geschiedenis van het betaald voetbal vertelt, is in het leven geroepen om voetballers ook na hun carrière een zorge loos bestaan te bezorgen. Daartoe staan ze een deel van hun salaris af voor een pensioenvoor ziening. Ook buitenlandse spelers die in Ne derland tegen de bal trappen, profiteren ervan, al zag de Braziliaan Marcio Santos er in eerste instantie het nut niet van in toen hij enkele j a- ren geleden op het punt stond voor Ajax te te kenen. Ook hierover schrijft Scoren voor later, een sterk informatief, maar niet altijd even boeiend boek. Maar feit blijft dat CFK een uniek systeem is, zo beamen voormalige en huidige sterren als de ex-Ajacieden Ruud Krol en Stefan Pettersson. De beste voetbalverhalen (en enige gedichten) Diverse auteurs Bruna BV ISBN 90-6005-649-3 Het is heel gevaarlijk natuurlijk om een boek 'De beste voetbalverhalen' mee te geven. De sa mensteller is zich dat er van bewust: 'In deze bloemlezing treft u dus de opstelling van dit moment'. Een willekeurige verzameling, met, heel opvallend, een hoog Piet Keizer-gehalte. In diverse verhalen wordt de voormalige nummer 11 van Ajax genoemd. Niet in het schitterende verhaal van August Willemsen over die andere geweldenaar: Manuel Francisco dos Santos, zeg maar Garrincha. Leuk en literair verantwoord is 'Brood en spelen' van Kees Fens en erg her kenbaar de bijdrage van Chris van Nijnatten over zijn liefde voor NAC, die bij hem - totdat hij vader werd - waanzinnigheden losmaakte. Daarentegen is het hoofdstuk uit De Weg Naar Oude God van Philip Markus geen gelukkige keuze: het is geheel en al uit de context van de geweldige debuutroman van Markus gehaald. Hard gras Voetbaltijdschrift voorlezers Uitgeverij LJ. Veen ISBN 90-204-5722-5 Prijs: 14,90 gulden. De voetbalkeeper krijgt steeds meer waarde ring. De redactie van Hard gras heeft dit ook begrepen, want in het jongste nummer staan verhalen met en over de voormalige Oranje keepers Wim Landman en Jan van Beveren, 's werelds beste Edwin van der Sar komt helaas niet aan het woord. Van Beveren is jaren gele den al gefrustreerd naar Amerika geëmigreerd, mede na een conflict bij Oranje met onder an deren Johan Cruyff. Voor hetzelfde geld was het allemaal anders gelopen. Van Beveren: 'Weetje dat Ajax mij tot twee keer toe had willen ko pen. Misschien had ik gewoon Cor Coster als manager moeten nemen. (...)Het is al weer zo lang geleden. Ik heb geen enkel probleem meer met Cruyff. Ik zou graag een borreltje met hem drinken'. Morten Olsen zal 'Doodsverlan gen' van David Winner met plezier lezen. In na volging van de Ajax-trainer in Voetbal Interna tional zet de Brit kanttekeningen bij de hou ding, de mentaliteit van de spelers van het Nederlands elftal.'De Nederlanders lijken al lergisch te zijn voor gezag, leiderschap en col lectieve discipline'.

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1998 | | pagina 33