Dubbel feest voor AJAX door Miel Brinkhuis en Marco van Harn Het is al de hele middag gezellig op de AJAX-vakken. Mede dankzij deze suppor ters zal deze dag een grandioos feest worden. Het staat haaks op de berichten in de pers daags na de finale. Daarin wordt he laas alleen gerept over de ongeregeldheden. Waarom? Het gezang op de tribunes is gran dioos, het vuurwerk ouderwets. De situatie leent zich er ook voor: schitterend weer, een kans op de dubbel in een finale tegen de nr. 2 van Nederland PSV. En dan met 5-0 winnen. Mooie goals, een rode kaart voor André Ooij- er, de vernedering door Shota Arveladze van Jaap Stam, die weigert na afloop diens hand te schudden, de wissel Van der Sar-Grim, het feest na afloop en het laatste gedribbel van Michael Laudrup in AJAX-shirt. Het is alle maal even prachtig. Zo krijgt Michael dan toch het afscheid dat hij verdient. Zijn assist bij AJAX 2e doelpunt is wonderschoon. Een man passeren, gevolgd door de befaamde "no look pass". Jari plaatst de bal in het doel. De pass en de sleepbeweging maakten Michael door de jaren heen tot een groot voetballer. DE TECHNISCHE STAF Aan Morten Olsen de vraag wat hij vindt van het afscheid van de kunstenaar Laudrup. "Ik betreur het vertrek, als zo iemand stopt, die het voetbal zo aantrekkelijk kan maken, is dat spij tig. Niet alleen voor AJAX, maar voor iedere lief hebber. Hij speelde vandaag zijn normale rol op de linkerkant en heeft op een mooie manier afscheid genomen." Volgend jaar krijgt Olsen het zwaar, nu hij in zijn eerste jaar al gelijk de dubbel pakt. "Nationaal kan het niet beter na tuurlijk, maar er zijn nog andere prijzen! Als je veel wint wordt het altijd moeilijker, maar dat is leuk." Eén van zijn assistenten, Bobby Haarms, staat ook niet voor het eerst me t een prij s in zij n han- den. Maar wel weer met een andere Technisch Directeur naast zich. Maakt dat iets uit? "Er is niet veel veranderd voor mij. Ieder mens is dan wel anders, maar we hebben altijd top- trainers in dienst bij AJAX. En het vakman schap van al die mensen, zeker van Morten, is buitengewoon." De week voor de finale werd Ole Tobiasen nog uitgeknepen door de immer vrolijke Haarms. Wat vond de ras-Amsterdam mer vandaag het hoogtepunt? "Het ontvangen van de beker uit handen van de voorzitter. Mooi er nog dan de doelpunten. De druk in de eer ste fase van de wedstrijd was lastig, maar het was toch één groot feest. En dat er volgend jaar nog meer druk op onze schouders zal liggen, dat zijn we bij AJAX gewend." KEEPER VAN DE EEUW Al weken lang zingt de trouwe aanhang "Keep er van de eeuw olé, oléü!" naar Edwin van der Sar. Ook tij dens de finale is het meermalen raak wat dat betreft. Vooral na goede ingrepen op schoten van Luc Nilis wordt hard en massaal gezongen. Doet het hem wat? "Ja, dat vind ik leuk en ik ben er erg blij mee. Of het terecht is, weet ik niet. Dit jaar heb ik wel heel goed ge speeld. Ik zie te weinig wedstrijden om andere keepers te kunnen beoordelen." Edwin wordt vlak voor tijd gewisseld. De trouwe en bere sterke reserve-doelman Fred Grim mag nog even zijn opwachting maken. Was het een van- tevoren afgesproken wissel? Edwin: "Nee, het was in de rust ook niet besproken. Los van dat ik wat last had van mijn been, was het gewoon een leuk gebaar." Is de beker voor Edwin het hoogtepunt van het seizoen? "Nee, het kampioensschap. Dat is toch iets meer waard voor me. Maar de beker is leuker omdat het één wedstrijd is waar de ontlading valt. Kampioen, tja, dit jaar in Groningen waren we voor de wedstrijd begon al kampioen, dat is toch anders." HET FEEST Het is inmiddels een uur of zes, zondagmiddag 17 mei 1998. De overtuigende 5-0 overwinning van AJAX galmt na in Rotterdam. Het is nog druk bij de uitgang van de kleedkamers van het Feyenoordstadion. Veel handtekeningenja gers staan te wachten op de kersverse beker winnaars. Die moeten binnen allemaal door een haag van journalisten zien te komen. Veel bloemen komen voorbij en iedereen moet even op de foto. Als laatste komt Sjakie Wolfs met de beker. Gejuich klinkt. Verderop achter het hek spelen de trommelaars die de hele wedstrijd voor extra sfeer op de AJAX-vakken hebben ge zorgd. Nu lijkt de spelersbus van AJAX einde lijk weg te kunnen rijden. Maar al na een paar meter gaat het mis. Langzaam schuurt de bus langs een betonnen portaal bovenaan een trap. Het raam spat uiteen, de bus kan nog niet weg. Van de nood wordt een deugd gemaakt, deel twee van het feest kan beginnen. De trommel band wordt erbij gehaald, een paar dansers van AJAX melden zich als eerste bij het groepje mu zikanten. Waar op het veld de danspasjes van onze Nigeriaanse helden Sunday Oliseh en Tij- ani Babangida opvielen bewegen hier Mario Melchiot, Kofi Mensah en Dean Gorré soepel op de muziek. Ook Edwin van der Sar en Ben- ni komen erbij. Danny Blind was als eerste uit de bus geklommen en heeft waarschijnlijk groen licht gegeven om de band het terrein op te laten komen. Ondertussen klopt Dani in de spelersbus het glas van zijn kleren en is Jari Lit- manen bezig de overige scherven uit het kozijn te tikken. Het spontane feestje duurt een kwar tier en op het laatst zijn ook spelersvrouwen, bestuursleden en technische staf van de partij De één volgt het van een afstandje, de ander danst en springt erop los. De beker is natuurlijk voor iedereen. Dit keer echter vooral voor Dean Gorré vanwege de 7 doelpunten in de wedstrijden naar de finale toe. En voor Jari Litmanen vanwege zijn be langrijke aandeel in de finale. Je merkt gedu rende de hele wedstrijd aan Jari dat hij de bles sure-ellende van dit seizoen van zich afwil spe len. Zijn briljante wedstrijd wordt bekroond met 3 doelpunten. Waarvan twee 'lucky' ge noemd worden, maar dat dwing je af. Na iede re goal gaat Jari helemaal uit zijn dak en ook na afloop is hij niet van het veld te slaan. Dit feest maakt voor hem een hoop goed. Wie Jari zo bezig ziet bij het kapotte raam van de spelersbus, mag wensen dat deze scherven het geluk voor het komende seizoen zullen brengen.

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1998 | | pagina 18