H*nr speler bij Bröndby, Lazio Roma, Juventus, Bar celona, Real Madrid en Vissel Kobe een punt zet achter zijn carrière als clubspeler. De Deen ("it has been a pleasure to play here") wacht na de KNVB-bekerfinale enkel nog de eindronden van het wereldkampioenschap, deze zomer in Frankrijk. Laudrup heeft al 94 interlands ge speeld. Het 'feestje' wordt tot afgrijzen van ve len (Olsen bijvoorbeeld) verpest door fans van FC Utrecht, die geen moment stil willen zijn. Anderzijds doet de toorn van Ajax wat over dreven aan, omdat een groot deel van het ei gen publiek al naar huis toe is en Laudrup bo vendien gedurende het gehele duel aan de kant bleef. Fred Grim mag, bijna bij traditie, de plaats innemen van Van der Sar, die tot van daag als enige Ajacied alle duels had meege maaktZij n stand-in treft het niet dat zij n ploeg genoten in de hitte te weinig bezeiling kunnen opbrengen. En zo wordt ex-Ajacied Michael Mols (ook al moet hij zich na ruim een half uur geblesseerd laten vervangen) 'matchwinner'. Een andere voormalige speler van Ajax, John van Loen, mag de tweede helft meespelen, maar hij gaat al snel knock-out na een luchtduel met Melchiot en krijgt even later een harde trap van dezelfde verdediger, die hiervoor zijn tweede gele kaart krijgt en dus de 'cupfmal' moet mis sen. Voor de tweede keer dit seizoen dus rood voor Melchiot. Mede hierdoor verzamelt Ajax meer gele en rode kaarten dan ooit, maar des ondanks eindigt de ploeg met 31 gele prenten toch als eerste in het 'fair-playklassement'. Ar- veladze - hij werd gespaard en begon als bank zitter - moet er aan te pas komen om te voor komen dat Ajax voor de tweede keer doel puntloos blijft. McCarthy bijvoorbeeld had in zij n eentj e al vijfkeer kunnen scoren. Arveladze brengt zijn totaal op 25. In '93 en '94 kwam een Ajacied voor het laatst tot 25 of meer treffers (in beide seizoenen maakten Bergkamp en Lit- manen er 26). Algeheel competitie-topscorer in het afgelopen seizoen werd overigens Nikos Machlas van Vitesse met 34 treffers. Met het to taalvan 112 doelpunten scoorde Ajax meer dan twee keer zoveel als in het vorige seizoen on der Louis van Gaal (toen stokte de teller bij 55). De laatste keer dat Ajax 'de honderd' haalde, was driejaar geleden (106). De topscore dateert van '66-'67 (122), gevolgd door 120 in '85-'86 en 117 in '81-'82. Vijfkeer eerder wist Ajax in één seizoen slechts in één duel niet te scoren ('65- '66, '68-'69, '71-72, 82-'83 en '94-'95). Ajax had deze competitie niet alleen de meeste treffers vóór; het kreeg ook de minste tegen: 22, waar van de laatste twee bij Grim. De overige 20 gin gen er in bij Van der Sar, die het afgelopen seizoen niet alleen Aj ax' beste was, maar ook in de spelersklassementen van Voetbal In ternational en De Telegraaf nummer één was. Demtsjenko mag tot zijn verbazing voor de tweede achtereenvolgende keer opdraven. Hij zegt graag te willen blijven, maar ook dat hij van Ajax nog niets heeft gehoord. Voor Blind en de gebroeders De Boer was het alweer hun vijfde landstitel. Van de tien aankopen van Ol sen kreeg alleen Froylan Ledezma geen enkele speelseconde. opstelling: Grim; Mensah (46. Arveladze), Rudy, Melchiot en Sier; R. de Boer, Litmanen en Witschge (76. Sibon); Dani (82. Demtsjenko), Benni en Hoekstra. Na afloop worden twee transfers bekend: de for mele bevestiging van de komst van de bij na 2 5- jarige Georgi Kinkladze en de verhuur, door Ajax, van O'Brien aan FC Utrecht. Kinkladze komt van Manchester City, dat is gedegradeerd uit de Engelse League. De linkspoot heeft tij dens de persconferentie weinig te zeggen. Aj ax- penningmeester Arie van Os, geruststellend: "Op het veld is hij niet zo verlegen als hier ach ter de tafel". De Georgiër zet zijn handtekening onder een 5-jarig contract en wordt, op papier, de opvolger van Laudrup. Olsen, die de Geor giër al zes jaar probeert te kopen: "Kinkladze is een speler die typisch bij Ajax past, maar hij moet hier leren voetballen bij een topploeg". O'Brien wordt in principe voor één jaar uitge leend, daarna maakt hij zijn 3-jarig contract in Amsterdam af. Morgen reist de 14-voudige jeugdinternational als reserve af naar San Die- go voor het trainingskamp van Team USA ter voorbereiding op de WK-fmales. De 20-jarige Amerikaan: "Ik ben nog te jong om hier te kun nen doorbreken". EINDSTAND (EERSTE VIJF): 1. Ajax 34 29 2 3 89 112-22 2. PSV 34 21 9 4 72 95-44 3. Vitesse 34 21 7 6 70 8548 4. Feyenoord 34 18 7 9 61 6240 5. Willem II 34 17 4 13 55 66-58 Aj ax en PSVin Champions LeagueVitesse, Feye- noord en Willem II in UEFA-cuptoernooi. FC Volendam degradeert, FC Groningen en RKC doen mee aan de nacompetitie. Eerder op de dag mochten, bij traditie in de rust van Ajax' laatste thuiswedstrijd, de kam pioenselftallen van de jeugdafdeling van de club een ererondje lopen. Daar komen ze: D2 (22 gespeeld-60 punten, 155 doelpunten voor-26 tegen én de beker), C2 (21-57,118-24), Cl (22-64,138-18), de BI van John van 't Schip (22-57, 104-19), A2 (22-58, 98-31) en Al (26-76, 122-24). Ajax' hoogste junioren wisten alleen de thuiswedstrij d tegen Feyenoord, de nummer twee op de ranglijst, niet te winnen: 2-2. Uit spelend won de Ajax-jeugd met 11-3. 's Avonds wordt de definitieve selectie bekend waarmee Oranje een gooi gaat doen naar het wereldgoud. Daarin drie Ajacieden: Van der Sar en de gebroeders De Boer. Verder onder ande ren negen voormalige Ajacieden: Dennis Berg kamp (Arsenal), Winston Bogarde (Barcelona), Edgar Davids (Juventus), Wim Jonk (PSV), Pa trick Kluivert (AC Milan), Marc Overmars (Ar senal), Michael Reiziger (AC Milan), Clarence Seedorf (Real Madrid) en Aron Winter (Inter Mi lan). 11 mei: iets later dan gepland wegens een technische storing wordt in het begin van de middag de officiële handeling voltrokken rondom de beursgang van Ajax. Tegen enen verschijnt het aandeel Ajax voor het eerst op de schermen. Bij de sluiting van de beurs, later die middag, sluit de koers via 32,50 naar 30 gulden en 30 cent. Overigens blijkt de emissie van het emotie-aandeel ruim vijftien keer te zijn overtekend door geïnteresseerden uit binnen- én buitenland. Het merendeel van de vraag, 60 procent, kwam voor rekening van particuliere beleggers. De Ajax-trainers Jan Olde Riekerink en Jan Wouters en voormalig Ajacied Edo Ophof (nu werkzaam bij de amateurs van Bennekom) behoren tot het groepje trainers dat slaagt voor de cursus coach betaald voetbal 1997/'98. Zij moesten de normale cursusperiode doorlopen. De versnelde cursus werd met succes gevolgd door de ex-Ajacieden Johan Neeskens Ronald Koeman en Frank Rijkaard (allen betrokken bij Oranje) en Ruud Gullit Michael Van Praag krijgt de Fair Play award 1997. De Ajax-voorzitter dankt de onderscheiding aan zijn niet aflatende inzet tegen uitwassen van de (voetbal)sport. Danny Blind gaat nog één j aar door bij Ajax, het wordt zijn dertiende in Amsterdam. De aanvoerder vertelt dit tij dens de feestavond van de Ajax Supportersvereniging. Blind gaat op j acht naar zij nvij fhonderdste wedstrij d in Aj ax- één. 14 mei, oefenwedstrijd: Jong Oranje - Zeeuws elftal (3-0) 5-0. bijzonderheden: Melchiot speelt 90 minuten en twee doelpunten komen van zijn ex-clubge noot Musampa. Ajacied - j

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1998 | | pagina 11