xm §$fSfl! W® ïuiagjïï» nmii iui"rr E H any Mcldarthy iich 100 ill mart door Hans Janssen Bij Ajax is hij nog niet goed genoeg om in de basis te staan, moet hij wellicht vaker dan hem lief is wachten op een invalbeurt. In het nationale elftal van Zuid- Afrika daarentegen, kan Benedict - zeg maar Ben- ni - McCarthy niet meer stuk. Be jonge Zuidafrikaan groeide in februari tijdens het toernooi om de Africa Cup in Burkina Faso uit tot de meest opvallende spe ler. dankzij een ongekende scorings drift van Benni hield Zuid-Afrika heel lang uitzicht op prolongatie van de titel. Helaas, in de finale kwam Zuid- Afrika, net als in de openingswed strijd, niet tot scoren. En omdat Egyp te dat wel lukte, tweemaal zelfs, ging de cup voor één seizoen naar de Noordafrikanen. Bij Ajax leek nie mand het erg te vinden dat Zuid-Afri ka de titel uit handen moest geven. Daardoor was McCarthy in de Euro pacupreturn tegen Spartak Moskou inzetbaar, al werd hem niet veel speelruimte gegund. Het internationaal bekende voetbal blad World Soccer drukte de net 20- jarige Benni onlangs af op de voorpa gina. De Zuidafrikaan komt in het blad zelf ook aan het woord. Op de vraag hoe hij zijn succesvol optreden verklaart, antwoordt de aanvaller: "Dat kan ik echt niet, ik heb mijn ta lent gewoon van God gekregen. Bo vendien heb ik geleerd om om te gaan met de straffe mandekking van de tegenstander. Jomo (de bonds- MwMfrfc» yjiii coach, Hj) heeft me steeds voorgehouden dat verdedigers er alles aan zullen doen om me van de bal te zetten. Desnoods door me pijn te doen", verhaalt Mc Carthy, die niet met zich laat sollen. In de openingswedstrijd van de strijd om de beker van Afrika ontsnapte de aanvaller aan een rode kaart nadat hij had uitgehaald naar een Angolese speler, die hem vanaf de aftrap aan het provoceren was. jomo nam het zekere voor het onzekere en haalde zijn oogappel snel naar de kant. "Hij heeft me toen apart genomen om me wat op mijn gemak te stellen. Spelen aan de top is leuk, maar daar komt veel bij kijken". McCarthy, die in World Soccer wordt vergeleken met Bambi vanwege zijn ranke gestalte en zijn hertachtige loopstijl, heeft in korte tijd veel ge leerd Dat begon al in de jeugdcom- petitie bij Cape Town Spurs en vervol gens bij het ambitieuze Seven Stars, dat hem voor een appel en een ei overnam. Internationaal ge zien deed McCarthy vorig jaar april voor het eerst van zich spreken tijdens een Afrikaans jeugdtoernooi in Marokko. Vijf doelpunten maakte hij er, maar helaas, de finale moest Benni aan zijn neus voorbij laten gaan. Twee gele kaarten zetten hem buitenspel voor de beslis sende wedstrijd. Onder tussen had hij al genoeg laten zien aan scouts uit het buitenland. En Ajax wist de vis uiteindelijk aan de haak te slaan, met een vijfjarig con tract werd Benni weg gelokt uit de arme kleurlingwij ken van Kaapstad naar de glamour van de Amsterdam Arena. De perfecte plaats, zo schrijft World Soccer, voor jeugdige talenten om zich verder, maar vooral geleidelijk aan te ontwik kelen. "Nu al zie ik bij Benni dingen die me doen terugdenken aan de le gendarische Jimmy Greaves", zegt Ed die Lewis, een voormalige speler van Manchester United. "It's as if he can smell a goal". Er gebeurt altijd wel iets voor het doel wanneer Benni in de buurt ervan verschijnt. En nu nog als Ajacied! Toch heeft Benni zelf ook geduld. De aanvaller, die op 3 juni van het vorig jaar in de vriendschap pelijke wedstrijd tegen Nederland de buteerde voor Zuid-Afrika: "Ik ben nog jong, moet nog veel leren. Vol gend seizoen wordt het seizoen van Benni. Dat de trainer nu nog voor an dere spelers kiest, zoals Andy van der Meyde en Dean Gorré, ja, daar had ik wel moeite mee. Als de trainer het maar begrijpt. Ik hoop dat hij vaker aan mij gaat denken".

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1998 | | pagina 33