Cruijff zag Abraham en Nederland keek en las Er was er één jarig mee De vijftigste verjaardag van Cruijff op 25 april is niet bepaald onopgemerkt voorbij gegaan. Of je het nu wilde of niet, elk medium besteedde wel aandacht aan het Fenomeen, het Bijzondere Kind, want dat is-ie, De vaak ongrijpbare Voetbal- en Taalvirtuoos. Geen krant of omroep wilde voor de ander onder doen (hoezo eigenbelang?). Het Eindhovens Dagblad sprak met mensen die bij het echte debuut van Cruijff zijn geweest: de vriendschappelijke wedstrijd van Ajax op 25 oktober 1964 tegen Helmondia '55. Drie weken later speelde de nog jonge Johan zijn eerste officiële wed strijd in Ajax-één. Uit tegen GVAV dus. De Volkskrant spendeerde driekwart pagina aan die wed- strij d op 15 november 1964. Zelfs het NRC Handelsblad zat niet stil. Ruim een week voordat Cruijff Abraham zou zien kwam de krant met een apart katern. Ineens was de kritiek verstomd, slechts een enkeling durfde het aan om de feestroes te ver storen door wat kanttekeningen te plaatsen bij het doen en denken van Hen drik Johannes door de jaren heen. In een bijlage van Het Parool durf den PSV'er Willy van der Kuylen en journalist Ben de Graaf het aan. De verjaardag, die in bescheiden kring is gevierd, is al lang voorbij. Maar de naar schatting vijftig boeken, artikelen, radio- en televisieprogramma's hebben eeuwigheidswaarde. Het feestvarken was immers Johan Cruijff. Cruijff als speelbal van de media, die elkaar verdringen en zichzelf op de borst kloppen met het zoveelste exclusieve in terview met de Meester. Of het te veel van het goede is ge weest, 'men' is tegenwoordig snel oud en wijs om zelf keuzen te maken. Maar het zou best wat minder kun nen een volgende keer, al kun je je afvragen welke spor ter of niet-sporter ooit nog zoveel aandacht krijgt om dat hij of zij een halve eeuw heeft overleefd. Overleefd heeft Cruijff deze periode inderdaad let terlijk en figuurlijk. Alle kritiek, alle ophef, alle schijnwerpers, alle giftige pennen die op hem ge richt waren, maar vooral de hartoperatie van ruim zes jaar geleden alweer. We citeren uit 'Ajax Barcelona Cruijff, één van de zes boeken die ter gelegenheid van De Vijftigste van Cruijff zijn uitgegeven.

Clubblad De Ajacied (1997-2009) | 1997 | | pagina 23